1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Sinirbilimciler Kararlarımızı Bizden 11 Saniye Önce Tahmin Edebiliyor

Sinirbilimciler Kararlarımızı Bizden 11 Saniye Önce Tahmin Edebiliyor

Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni bir incelemede Katılımcılardan iki ayrı görüntüden birini seçmesi istendi. Bundan sonra Katılımcıların beyin etkinlikleri takip edildi ve Katılımcıların hangi görüntüyü seçecekleri, daha onlar yanıt vermeden tahmin edildi.
Araştırmada 14 Katılımcı bir fMRI makinesine yerleştirildi. Katılımcılara biri kırmızı yatay çizgili diğeri yeşil dikey çizgili iki ayrı desen gösterildi. Seçim yapmaları için 20 saniye kadar bir süre verildi, sonrasında seçimlerini belirtmek için bir butona bastılar. Ayrıca Katılımcılardan görüntüleri oldukça canlı bir biçimde hayal etmeleri istendi.

Seçim sürecinde beyin etkinliklerini izleyen incelemeciler, beynin dört farklı bölgesinde Katılımcının hangi görüntüyü seçeceğine dair işaretler saptadı. Bu işaretleri izleyen incelemeciler, kişinin seçim yapmadan 11 saniye öncesine kadar seçimini tahmin edebildi.

İlgili Yazı

Araştırmacılar, Sıvı Metali Plazmaya Çevirmek İçin Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Bu bulgular, zihnimizin nasıl çalıştığına dair bize ipucu verebilir. Avustralya’daki Güney Galler Üniversitesi’nden bilişsel sinirbilim profesörü Joel Pearson “İki ya da daha çok seçenek arasında karşı karşıya kaldığımızda, bilinçsiz halüsinasyonlara benzeyen, kanaatlerimizin bilinçli olmayan işaretleriyle de karşılaşırız. Ne yapılması gerektiğine karar verirken beyin daha kuvvetli olan kanaat tarafını seçer. Başka bir deyişle, daha önceden yaptığımız bir beyin etkinliği, yapacağımız tercihlerden biriyle eşleşiyorsa beynimiz yüksek olasılıkla bu seçeneğe yönelecektir” açıklamasında bulundu.

sinir-bilimciler-kararlarimizi-bizden-11-saniye-once-tahmin-edebiliyor-bir-portal

İlgili Yazı

Google, Yapay Zeka Geliştiricilerinin Verileri Gizli Tutmasını Kolaylaştırıyor

Bundan daha önce de Katılımcıların seçimlerini tahmin edebilen çalışmalar yapılmıştı. Benzer incelemeler seçimlerden 4 ve 10 saniye öncesinde tahminlerde bulunabilmişti.

Zihnimizin çalışma yapısının daha iyi anlaşılması, telepati aynısı ya da beynimizin reaksiyon verebileceği şahsileştirilmiş yeni iletişim şekillerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu sayede felçli kişilerin kanaatlerini ifade etmelerini sağlayan teknolojiler bile geliştirilebilir. Bu tür yeniliklerin önemli bir yanı da, bu gelişmeleri bilinçli bir biçimde yapabilmemiz. Çünkü insan kanaatlerinin kapısını kendi talebi doğrultusunda açabilmek ister.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen