1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Şimdiye Kadar Şirketler Tarafından Yapılmış En İyi 7 Şaka

Şimdiye Kadar Şirketler Tarafından Yapılmış En İyi 7 Şaka

1 Nisan şakası yapmanın yüzlerce yıllık geçmişi var ve şirketler de bu kültürün bir parçası olmaktan memnun. Halkla ilişkiler departmanları ve reklamcılar bazı durumlarda 1 Nisan şakalarında kendilerini aşıyor.
Normal şartlar altında yanıltıcı, hatalı bilgi içeren açıklamalar yapmak, insanları yanıltmak firmaların yapmak istemeyeceği bir şey. Böyle bir hareketin çok ciddi karşılıkları olur. Toplumdan ve müşterilerden gelecek olan reaksiyonları da düşündüğünüzde bunu kimsenin yapmak istemeyeciğini görebiliyoruz. Yılda 1 gün ise tüm firmalar, biraz da viral reklam olması için ilginç şakalar yapıyorlar. Bu şakaların bazıları gerçekten komik oluyor.

1- Burger King

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal-5
Burger King bu listeye iki şakasıyla giriyor. Bir tanesi, önemli oranda restoranlardan talep edilmiş olan son derece eski bir hamburger reklamı. Bu reklamda Burger King, “solaklar için Big Mac” tanıtımı yapıyordu. İnsanlar gerçekten de bu özel hamburgeri restoranlarda aradılar. Diğeri ise firmanın geçtiğimiz yıl yaptığı ve çikolata ve türevlerini de içeren Chocolate Whopper idi.

2- Taco Bell ve Özgürlük Çanı

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal-4
Taco Bell, 1996 yılında yaptığı şakada özgürlük çanı Liberty Bell’i satın aldıklarını ve adını Taco Liberty Bell yapacaklarını ilan eden ve 6 gazetede tam sayfa yayınlanan bir şaka yaptı. İnsanlar bu şakayı son derece ciddiye alıp Park Hizmetleri yetkililerine fazlaca şikayet dilekçesi yolladı.

3- Amazon ile Yazar Kapınızda

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal-3
Amazon’un 2018 yılındaki şakasında firma, sevdiğiniz yazarları kapınıza kadar getiriyordu. Videoda suç Romanları yazarı Patricia Cornwell, yatından müşteriye macera filmlerini aratmayan bir aksiyonla ulaşıyordu.

4- Spagetti Ağaçları

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal-2

1957 yılında BBC’nin yaptığı bu şaka, en iyi şakalardan biri olarak biliniyor. Spagetti kelimesinin İngiltere’de çok bilinmediği 1957 yılında yapılan haberde, BBC ciddi ciddi İsviçre’de evlerinin bahçesindeki ağaçta spagetti yetiştirip hasat toplayan insanları gösterdi. İnsanlar buna o kadar inandı ki kanalı arayıp kendi spagetti ağaçlarını nasıl yetiştirebileceklerini sordular.

İlgili Yazı

Bu Basit Test ile Tahmini Yaşam Sürenizi Ölçebilirsiniz

5- Hayat Kısa, Penguenler Uçuyor

BBC tarafından yapılan bir diğer şaka da bu. 2008 yılında “Evrimin Mucizeleri” isimli seri için yapılan bu şakada, penguenlerin aslında uçabildikleri fakat utandıkları bile iddia edilmişti. Evrimin olmasa da modern video düzenleme teknolojilerinin bir mucizesi olarak penguenleri uçarken görebildik.

6- Starbucks’ın Yeni Kahve Boyları

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal

Starbucks, bu eski şakasında “müşterilerin sesine kulak verdiklerini” söyleyerek mikra ve plenta isimli iki kahve boyunu tanıtmıştı. Mikra bir shot bardağı kadarken Plenta yaklaşık bir kovaya benziyordu.

7- Sarhoş İnternet Cezası

şirketler-tarafından-yapılmış-1-nisan-şakaları-bir-portal
Aslında bir dergi yazarının kendi köşesinde yazddığı bu şaka, 1994 yılında ortalığı karıştırmıştı. PC Computing’den John Dvorak, yeni yasa teklifinden dile getirdiği şakasında alkollüyken internet kullanmayı yasaklayacak ve internette cinsel içerikli konuşmaları engelleyecek bir yasadan bahsediyordu. O dönemde bu makale bir hayli tartışma yaratmış ve insanları inandırmıştı. Bizce çok da mantıksız bir fikir değilmiş.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen