1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Silah Kullanmayı Öğrenen Rus Yapımı Robot, Tedarikçi Şirketler Tarafından Ambargo Yedi
Trendlerdeki Yazı

Silah Kullanmayı Öğrenen Rus Yapımı Robot, Tedarikçi Şirketler Tarafından Ambargo Yedi

2017 yılında videoları internete yayılan FEDOR, tedarikçi şirketlerin desteğini çekmesiyle sekteye uğradı.

Defence One’ın yayınladığı son rapora göre Rusya’nın savaş robotu bir engelle karşı karşıya. Robotun üretimi için yabancı tedarikçilerle çalışan Rusya, tedarikçilerin satışları durdurmasıyla beraber zor vaziyette kaldı.

İlgili Yazı

Hafıza İle İlgili Çoğu Kişinin Bilmediği 8 İlginç Şey

Bahsi geçen bu robotun adı FEDOR. 2017 yılında sosyal medyada videoları dolaşan ve kısa süre içerisinde tanınmışlik kazanan FEDOR, terminatör tarzı bir robot olarak karşımıza çıkmıştı. Her şey iyi hoşken, FEDOR projesi tedarikçilerin darbesiyle sarsıldı.

Projenin sekteye uğraşamasının ve tedarikçilerin desteği çekmesinin açıklaması olarak Evgeny Dudorov’un konuşması kabul edilebilir. Dudorov, FEDOR’un ateş etmeyi öğrenmesinin sonrasında bütün desteğin çekildiğini açıkladı. Buna ek olarak, robotun bileşenlerinin %40’ının Rusya tarafından sağlandığını yalnız Rusya’nın bu oranı yükseltmeyi hedeflediği de eklendi.

rus-yapimi-robot-bir-portal
Dudorov, DEA’e verdiği röportajda, “Rusya bu ihracat soruni sebebiyle kendi sistemlerini geliştirmeye başlayacak ama bu da biraz zaman alabilir” dedi. Bir diğer istatistiğe göre FEDOR, Boston Dynamics’in üretmiş olduğu Atlas’a harcanan 18 milyon dolardan daha ucuza geliştiriliyor.

FEDOR ile ilgili bir diğer hedef ise uzaya gönderilmesi. Bu hususta herhangi bir resmi açıklama yok yalnız yakın ileride FEDOR’un bir Rus uzay aracında uzaya gönderileceği düşünülüyor. Konuy ile ilgili olarak Evgeny Dudorov’dan net bir cevap gelmedi. DEA röportajında bu konuya değinen Dudorov, “Roscosmos (Rusya Federal Uzay Ajansı) böyle bir uçuşa karar verirse ve uygulama için yöntem yeterlilik sağlanırsa görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

İlgili Yazı

Japonyada Budist Tapınakta Robot Hizmete Başladı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen