1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Şifrelerinizi Değiştirme Zamanı: Dünyanın En Büyük Veri İhlallerinden Biri Gerçekleşti

Şifrelerinizi Değiştirme Zamanı: Dünyanın En Büyük Veri İhlallerinden Biri Gerçekleşti

Ağızları açık bıraktıran miktarda e-mail ve şifre internet ortamında yayınlandı.

Gelmiş geçmiş en büyük data ihlâllerinden birisi bugün meydana geldi. Toplamda 772.904.991 e-posta adresi ve 21.222.975 şifre, internet ortamında yayınlandı. Gerçekleşen veri ihlâli, güvenlik uzmanı ve veri ihlâline dâhil olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlayan “Have I Been Pwned?” platformunun kurucusu Troy Hunt tarafından keşfedildi.

“Koleksiyon #1” ismiyle internete yüklenen data dosyasının boyutunun 87GB olduğunu ve 2008 seneninden beri ele geçirilen bütün e-mail ve şifreleri içerdiğini söyleyen Hunt, data ihlâli içerisinde 2.000’den fazla kaynaktan bilgi toplandığının ve bunun bir koleksiyon şeklinde tek dosyada birleştirildiğini -blog yazısında- belirtiyor.

şifreler 1

Büyük teknoloji şirketleri kullanıcılarından şahsi verilerini toplayıp, sonrasında bu verileri yeterince güvende tutamadığı vaziyetlerde veri ihlâlleri gerçekleşmeye her vakit devam edecek. Bahsi geçen veri ihlâli dâhil olmak üzere rastgele bir veri ihlâlinde bilgilerinizin ele geçirilip edilmediğini öğrenebilmek için ise bir takım yollar mevcut.

şifreler

E-posta hesabınızın rastgele bir data ihlâline karışıp karışmadığını öğrenmek için Have I Been Pwned? veya Firefox Monitor sitelerine girip sahip olduğunuz e-posta adreslerini boş kutuya yazıp rastgele bir yerde bilgilerinizin ele geçirilip edilmediğini, şayet ele geçirildiyse bunun ne vakit gerçekleştiğini öğrenebilirsiniz. Şayet e-posta adreslerinizden birisi rastgele bir data ihlâline karışmış ise hiç zaman kaybetmeden bu e-posta adresinizle irtibatlı hesaplarınızın şifrelerini değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen