Selena Gomez teknoloji devlerini ABD’deki şiddeti körüklemekle suçladıSelena Gomez teknoloji devlerini ABD’deki şiddeti körüklemekle suçladı

Selena Gomez, ABD’de dört kişinin ölümüyle sonuçlanan Trump yanlılarının dört saatlik Kongre Binası işgalinden Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarını ve onların sahiplerini sorumlu tuttu. Plaftormları, ‘şiddeti körükleyen yanlış bilgileri yaymakla’ suçlayan Gomez, “Bu işin büyümesini önlemek için daha fazla şey yapın” çağrısında bulundu.

Ünlü şarkıcı Selena Gomez, Facebook, Twitter ve Google’ı, ‘rahatsız edici hisleri ve yanlış bilgilendirmeyi’ yayarak ABD’nin başkenti Washington’daki Kongre Binası işgalini körüklemekle suçladı.
Gomez; Facebook, Twitter ve Google’ı, Washington’da şiddet eylemlerine yol açan nefreti yaymakla itham etti.
28 yaşındaki Amerikalı şarkıcı, teknoloji devlerinin CEO’larını hedefine alarak, sosyal medyada yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmak için daha fazla şey yapmaları gerektiğini söyledi.
Gomez; Facebook, Instagram, Twitter ve Google’ı ‘olayların ilerlemesini durdurmaya’ çağırdı.
Kongre Binası’nın Trump yanlıları tarafından işgal edilmesi ve dört kişinin hayatını kaybetmesi üzerine, Facebook, Donald Trump’a, işgale yönelik paylaşımları nedeniyle 24 saat boyunca paylaşım engeli koyduğunu belirtti. Facebook’a ait diğer paylaşım sitesi Instagram da Trump’ın hesabının 24 saat kilitlendiğini duyurdu.
Facebook ve Twitter, Kongre baskını sonrası Trump’ın bazı paylaşımlarını gerginliği tırmandırma riski taşıdığı gerekçesiyle kaldırmıştı. Twitter daha sonra Trump’a 12 saat engelleme getirildiğini açıklamıştı.
Trump, Twitter hesabından taraftarlarına “itidal” çağrısında bulunurken, “Bugünü de sonsuza kadar hatırlayın” şeklinde ifadeler kullanmıştı.
“Bugün yaşananlar, insanların kalplerindeki nefretle sosyal medya platformlarını kullanmalarına izin vermelerinin sonucu” diyen Gomez, “Facebook, Instagram, Twitter, Google, Mark Zuckerberg, Sheryl Sandberg, Jack Dorsey, Sundar Pichai, Susan Wojcicki; bugün Amerikan halkını hayal kırıklığına uğrattınız. Bu işin büyümesini engellemenizi umuyorum” ifadesini kullandı.Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.