İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. +18
  3. Seksin İnsan Sağlığına 11 Faydası

Seksin İnsan Sağlığına 11 Faydası

seksin-insan-sagligina-faydalari-6-bir-portal

Cinsel ilişkiye girmenin haz vermenin yanısıra insan sağlığına olumlu etkileri bilimsel incelemelerle destekleniyor, böylece sağlıklı bir cinsel ilişkinin insanın hem ruhunu hem de vücudunu beslediği de sergileniyor. Peki seksin insan sağlığına faydaları nedir?

İlgili Yazı

Seks Hakkında Öğrendiğinizde Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi

1. Bağışıklık Sistemi

seksin-insan-sagligina-faydalari-1-bir-portal

Haftada bir ya da iki kere seks yapmak, vücuttaki ummunoglobulin antikorunu devreye sokarak bedeni olası virüslerden ve enfeksiyonlardan koruyor; böylece bağışıklık sistemi güçleniyor.

2. Grip

seksin-insan-sagligina-faydalari-2-bir-portal

Bağışıklık sisteminin korunmasının en önemli etkilerinden bir tanesi de gribi engellemesi. Soğuk havaların gelmesiyle seksin gribe karşı olumlu yararını bir kez daha hatırlatmış olalım!

3. Kalp Sağlığı

seksin-insan-sagligina-faydalari-3-bir-portal

Yapılan incelemelere göre, ayda 8 ya da daha çok seks yapmak, ayda 1 ya da daha az seks yapmaya oranla erkekler için ölümcül kalp krizi geçirme riskini yüzde 45 oranında azaltıyor.

4. Kalori

seksin-insan-sagligina-faydalari-4-bir-portal

Seksin en iyi egzersizlerden biri olduğu, yaktırdığı kalori miktarıyla kendini gösteriyor. 25 dakikalık bir sekste ortalama olarak erkekler dakikada 4, kadınlar ise 3 kalori yakıyor.

5. Baş Ağrısı

seksin-insan-sagligina-faydalari-5-bir-portal

Baş ağrısı etkeni, çiftlerin cinsel ilişkiden vazgeçmelerine neden oluyor fakat yapılan incelemeler aksini gösteriyor. Seksin baş ağrılarına, hatta migrene bile iyi geldiği; 5 kişiden en az 2sinin baş ağrısının tamamiyle geçtiği incelemeleriyle destekleniyor.

6. Kan Basıncı

seksin-insan-sagligina-faydalari-6-bir-portal

Sağlıklı ve düzenli cinsel ilişki kan basıncını düşürüyor ve böylece küçük tansiyonu dengeliyor. Yüksek kan basıncı, böbrek hastalıkları, felç ve kalp krizi riskini arttıyor, bunun yanı sıra da seks kalitesini düşürüyor

7. Uyku

seksin-insan-sagligina-faydalari-7-bir-portal

Araştırmalara göre orgazm sırasında salınan oksitosin hormonu, kişilerin uykusunun gelmesini ve kişilere daha verimli bir uyku sağlıyor.

8. Stres

seksin-insan-sagligina-faydalari-8-bir-portal

Stres; baş ağrısı, uyku problemleri, kas gerginliği, mide rahatsızlığı ve kronik depresyon gibi çeşitli sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Yapılan bir incelemeye göre toplum içinde konuşma gibi gerilimli vaziyetler karşısında aktif cinsel hayatı olan ve olmayan insanların kan basıncı seviyeleri tespit edildi. Katılımcılardan düzenli seks hayatı olanların kan basıncının daha az olduğu ve daha az gerilimli oldukları ortaya kondu. Bu sakinleştirici etkinin oksitosin hormonunun salgılanmasıyla gerçekleştiği düşünülüyor.

9. Prostat Kanseri

seksin-insan-sagligina-faydalari-9-bir-portal

Ayda 21’den çok boşalan erkeklerin, prostat kanseri geliştirme ihtimalinin %20 daha az olduğu kanıtlandı. Sık boşalmanın kansere neden olan kimyasalların dışarı atılmasını ve ya prostat kanseriyle bağlantılı oluşumların azalmasını sağladığı düşünülüyor.

10. Cilt

seksin-insan-sagligina-faydalari-10-bir-portal

Cinsel ilişkinin insanın daha genç görünmesine yardımcı olduğu da düşünülüyor. Seksin kişiyi stresten uzaklaştırması ve kan akışını düzenlemesi, cildin de daha ışıltılı ve hoş görünmesini sağlıyor.

11. Pelvik Kaslar

seksin-insan-sagligina-faydalari-11-bir-portal

Orgazm olunduğunda, pelvis kasları kasılıyor ve bu da adelelerin güçlenmesini sağlıyor. Böylelikle ileri yaş grubunda görülen idrar kaçırma riski de azalmış oluyor.

İlgili Yazı

Kadınları Baştan Çıkarabileceğiniz 11 Zevk Noktası

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen