Sefirin Kızı’nda Neslihan Atagül’ün yerine Tuba BüyüküstünSefirin Kızı'nda Neslihan Atagül’ün yerine Tuba Büyüküstün

Star TV ekranlarında yayınlanan Sefirin Kızı dizisine Neslihan Atagül’ün sağlık sorunları nedeniyle veda etmesinin ardından yerine gelen isim Tuba Büyüküstün oldu. Büyüküstün, son olarak IMDb’nin starmetre sonuçlarına göre Türk oyuncular içinde zirvede yer almasıyla gündeme gelmişti. Peki Tuba Büyüküstün kimdir? İşte hayatı, kariyeri ve merak edilenleri…

Sefirin Kızı dizisine Neslihan Atagül’ün sağlık sorunları nedeniyle veda etmesinin ardından yerine Tuba Büyüküstün geldi.
5 Temmuz 1982 yılında  İstanbul’da doğan Tuba Büyüküstün,  anne tarafından Kırım göçmeni, baba tarafından ise Girit kökenlidir.
Büyüküstün, İstanbul Özel Doğuş Okulları’ndan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun oldu. 
Üniversitede yıllarında reklam filmlerinde rol alan Büyüküstün, üniversiteyi bitirdikten sonra yönetmen Tomris Giritlioğlu sayesinde oyunculuğa başladı.
2003 yılında Aydın Bulut’un yönettiği Sultan Makamı  adlı dizinin son 4 bölümünde oynayarak, dizi oyunculuğuna adım attı. 
2004 yılında Çağan Irmak’ın’ın yönettiği ve Kanal D’de yayınlanan  Çemberimde Gül Oya adlı dizide Zarife karakterini canlandırarak adından söz ettirdi. Yine aynı yıl Cemal Şan’ın yönettiği Gülizar  adlı televizyon filminde Gülizar karakterini canlandıran Büyüküstün, bu rolüyle Sırbistan-Karadağ Uluslararası TV Festival Bar’da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.
2005 yılında Aydın Bulut’un yönettiği hlamurlar Altında  adlı dizide Bülent İnal ve Sinan Tuzcu ile başrolü paylaşarak, büyük bir çıkış yaptı.
Aynı yıl Babam ve Oğlum adlı sinema filminde Aysun karakterini canlandırarak bir kez daha Çağan Irmak’la çalıştı ve sinemaya adım attı.
2006 yılında Ömer Faruk Sorak’ın yönettiği Sınav adlı sinema filminde oynayan Büyüküstün, bu filmde ünlü oyuncuJean- Claude Van Damme  ile çalışma fırsatı yakaladı.
2007 yılında Antakya’da çekilen, Cevdet Mercan’ın yönettiği ve Kanal D’de yayınlanan Asi adlı dizide Murat Yıldırım ve Çetin Tekindor’la başrolü paylaştı.
Aynı yıllarda  Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar  Altında , Asi gibi dizilerinin Arap televizyonlarında gösterilmesiyle birlikte, Orta Doğu’da büyük bir üne kavuştu ve Türk dizilerinin yurt dışına ihracında önemli bir rol oynadı.
Başrolünü oynadığı Asi dizisi 67 ülkedeki izlenme oranlarıyla, 51. Monte-Carlo Televizyon Festivali’nde En İyi Pembe Dizi kategorisinde aday gösterildi.
2010 yılında Yusuf Kurçenli’nin yönettiği Yüreğine Sor filmiyle sinemada ilk başrolünü oynadı. 
Daha sonra Gönülçelen adlı dizide, Cansel Elçin’le birlikte başrolü paylaştı. 
2013 yılının ilk günlerinde, Star TV’de yayınlanmaya başlayan 20  dakika adlı dizide İlker Aksum ile birlikte başrolü paylaşarak ara verdiği ekranlara döndü.
2014 yılının Mart ayında başlayan Kara Para Aşk dizisinde Engin Akyürek ile birlikte başrolü paylaştı. Kara Para Aşk dizisindeki rolüyle İhracatın Yıldızları ödülünü alırken, yine bu rolü ve yardımseverliği nedeniyle 14. Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu seçildi.
2015 yılının son aylarında sinemaya ağırlık vererek, biri kısa film olmak üzere Orman, Rüzgarın Hatıraları ve Dar Elbise filmlerinde rol aldı.
2016 yılında ise Halit Ergenç, Mehmet Günsür, Nejat İşler gibi önemli oyuncularla birlikte ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’in İstanbul Kırmızısı filminde oynayan Büyüküstün, Kasım ayında başlayan ve Star TV’de yayınlanmış Cesur ve Güzel dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ ile birlikte başrolü paylaştı.
20 Dakika dizisindeki rolüyle 42. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu kategorisine aday gösterilerek, Emmy’e aday olabilen ilk Türk oyuncu unvanını aldı.
28 Temmuz 2011’de Fransa’da  oyuncu ve yönetmen  Onur Saylak ile evlendi.
Altı yıl süren evlilikleri, 5 Haziran 2017’de sona erdi.
Çiftin 19 Ocak 2012’de ikiz kızları dünyaya geldi.
İkili kızlarına Toprak ve Maya isimlerini verdi.
Çiftin kameralardan uzak büyüyen kızları Toprak-Maya Saylak.
Sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklede bilinen de Büyüküstün, 2014 yılında UNICEF Türkiye’nin iyi niyet elçisi seçildi.
Global bilinirliğin göstergesi olan IMDB’nin starmetre sonuçlarına göre ise Tuba Büyüküstün ortalamada 11 milyon kişi arasında dünyada 4 bin 390’ıncı sırada yer alarak Türk oyuncular içinde zirvede yer aldı.
Büyüküstün’ün en iyi sıralaması ise Rise of Empires Ottoman dizisinin yayınından sonra aldığı 100’üncülük.
HABER: TUBA BÜYÜKÜSTÜN’ÜN ROL ALDIĞI DİZİ VE FİLMLERKaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.