1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Otomobil üreticileri elektrikli araçlar üzerinde çalışmalarına devam ederken, Tesla Semi gibi elektrikli kamyonlar ilerleyen yıllarda ağır yük taşıyan nakliyat sektörününde de elektrikli araçlara geçiş yapabileceğini kanıtlıyor.Dizel kamyonların yol açtığı hava kirliliğini azaltmak için kolları sıvayan Siemens ve ağır araç üreticisi Scania, tramvay ve tren ile benzer biçimde yolun üstünde bulunan elektrik hatlarından güç çeken hibrit bir kamyon geliştirdi.

Elektrikli otoyol ile şarj problemi olmayan hibrit elektrikli kamyon!

elektrikli-otoyol-hibrit-kamyon-habermi

Siemens tarafından araca yerleştirilen sensörler vasıtası ile elektrik hatlarının olduğu yollara geçiş yapıldığında aracın üst bölümünde bulunan güç kuplörü kendiliğinden uzayarak, elektrik hattı ile bağlantı kurulmasını sağlıyor.Bu sistem vasıtası ile kamyonların bataryalarını şarj etmek için herhangi bir yerde durmasına gerek kalmıyor. Böylece şirketler hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirken, şarj istasyonları kurmalarına gerek kalmıyor.

İlgili Yazı

A101 ve Bim, Önümüzdeki Hafta Uygun Fiyatlı Telefon Satacak

Elektrik olmayan yollara geçildiğinde yol boyunca şarj ettiği bataryalarındaki gücü kullanarak ilerleyen kamyonlar, bunlar bittiğinde standart araçlar ile benzer biçimde dizel motorlarını çalıştırıyor. Eğer elektrikli yol üzerinde yavaş ilerleyen bir araç varsa, kamyonun aracı sollaması için kuplör bağlantısı kesilebiliyor ve şeride yeniden girildiğinde bağlantı kendiliğinden sağlanıyor.

elektrikli-otoyol-hibrit-kamyon-habermi-2

Almanya, karbondioksit emisyonunu 2050 yılına kadar en az yüzde 80 azaltmayı hedefliyor ve 2030’da sıfır benzinli ve dizel motorlu araçların satışını durdurmayı planlanlıyor. Siemens’in eHighway’i ülke çapında daha çok yola kurulursa, emisyonu azaltma hedefine çok daha basit ulaşılabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen