İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!

Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!

Saturnun-uydusu-Titan-metan-golleri-ile-sasirtti-bir-portal

Cassini uzay aracının görevini sonlandırıp Satürn‘ün halkalarında yanmasının üzerinden tam iki yıl geçti. Kayıtlarından elde edilen verilerin sonucuna göre Titan metan gölleri ile kaplanmaya devam ediyor!

İlgili Yazı

Robot Arılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Destek Verecek

Satürn’ün uydusu Titan metan gölleri ile şaşırttı!

Cassini verilerine göre, Satürn’ün en büyük uydusu Titan’ın binlerce sıvı metan gölüne ev sahipliği yaptığı gözlemlendi. Radar verilerini kullanarak, gök bilimciler uydunun kuzey yarım küresinde bulunan göllerin derinliğini test edebildiler.

En düşük 100 metreden 300 metre derinliğe kadar olduğu keşfedilen bu göller gök bilimcileri şaşırttı. Suların Dünya’yı kapladığı gibi Titan’ın neredeyse tamamını kaplayan sabit bir sıvıya sahip olduğu belirlendi.

Satürnün-uydusu-Titan-metan-golleri-ile-sasirtti-bir-portal

Dünya üzerinde su olduğu gibi Titan’da ise metan ve etan büyük bir çoğunluğu kaplıyor. Bu iki hidrokarbon Dünya üzerindeki düzenli basınçlarda gaz durumunda bulunuyor, yalnız Titan’daki sıcaklık dereceleri o kadar düşük ki iki hidrokarbon da sıvı halde bulunuyor.

Araştırmacılara göre bu vaziyet, uydunun Dünya’nın su döngüsüne benzer biçimde kendi buharlaşma ve yağmur döngüsüne sahip olduğunun göstergesi. Her ne kadar kuzeyinde metan denizine sahip olduğu önceden biliniyor olsa da, metana göllerde rastlanması beklenmiyordu.

Satürnün-uydusu-Titan-metan-gölleri-ile-şaşırttı-bir-portal

Kaliforniya Pasadena’daki Cassini radar bilimcisi Jonathan Lunine “Bu uydu konusu ile ilgili keşifler yaptığımızda, daha da gizemli hale geliyor. Bununla beraber bu yeni ölçümler birkaç önemli soruya yanıt vermemize de yardımcı oldu. Şimdi Satürn’ün en büyük uydusunun hidrolojik yapısını daha iyi anlayabiliyoruz.” dedi.

Bu göllerin, buz kayalarının çözünmesi ve çökmesi ile oluşma olasılığı da göz önünde bulunduruluyor. Gökbilimciler Dünya’nın yapısına çok benzediği için incelemelerinde daha spesifik konulara göz atmaya devam ediyorlar.

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen