1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Samsung Galaxy S10 , Neden Diğer Amiral Gemilerinden Daha Ucuz ?

Samsung Galaxy S10 , Neden Diğer Amiral Gemilerinden Daha Ucuz ?

Güney Koreli Samsung, akıllı telefon sektörünü tekrar alevlendirecek Galaxy S10 ailesiyle karşımıza çıktı. Cihazların yurtdışı fiyatları Apple gibi rakipleriyle aynı seviyedeyken, Samsung’un Türkiye fiyatlarına ciddi bir ayar çektiğini görüyoruz. Peki Samsung’un yeni telefonları, rakiplerine göre neden daha ucuz?
Akıllı telefon sektörü bir büyük dönüşümün daha eşiğine geldi. Samsung, 20 Şubat gecesi düzenlediği Unpacked lansmanında, sıklıkla bu dönüşümden bahsediyordu. 2019, dizaynların ve bilhassa de bağlantı teknolojilerinin yenilendiği bir yıl olacak. Galaxy S10 ailesi de bu hususta Samsung’un attığı ilk adım oldu. Tasarım açısından büyük yenilikler göremesek de cihazların sahip oldukları teknolojiler gerçekten irdelemeye değer.

Samsung, HDR10+ standardı,, ekrana gömülü parmak izi okuyucu, ultra geniş açılı sensör, kablosuz şarj paylaşımı, Wi-Fi 6 gibi teknolojileri sunmuş olduğu S10 ailesini, Türkiye’ye özel fiyatlarla tanıttı. Cihazların ABD’deki fiyatları dişli rakibi Apple ile aynı seviyedeyken, Türkiye’de iPhone XS, XS Max ve XR’den çok daha makul etiketlere sahipler. Üstelik bellek ve işlemci gücü açısından da bu cihazların üzerine çıkmayı başardılar. Bunu bir taraf olmak adına değil, yöntem ayrıntılara bakarak söylüyoruz.

Başlamadan önce cihazların başlangıç fiyatlarını verelim:

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 1

1. Rakipler çoğaldı, artık yalnızca Apple yok:

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 2
Hauwei ve Xiaomi’nin Türkiye gibi makul fiyatlı akıllı telefon satışının yüksek olduğu pazarlarda nasıl yükseldiklerini gözlerimizle gördük. Geçtiğimiz yıl orta ve alt segment cihazlar üreten Honor ile ülkemizdeki elini güçlendiren Huawei, çift strateji izliyor. Ana marka ile seçkin, yüksek performanslı ve dizayn ürünleri satana Huawei, Honor ile daha deneysel, makul fiyatlı cihazları sunuyor. Bu sayede Huawei adındaki kalite algısı korunmuş oluyor. Apple, uzun yıllardan beri benzerini yapmaya çalışan bir şirket.

Samsung ise bir uzak doğu kültürü olarak birçok ürün gamini ve sınıfını aynı marka adı altında topluyor. Bu nedenle üst segment cihazlarını her zaman “en pahalısı” olarak piyasaya süremiyor. Apple’ın yanısıra batılı marka stratejileri uygulayan Çinli rakiplerinin de türemesi, Samsung’u olumsuz etkiliyor. Galaxy S10 serisiyle hem Huawei hem de Apple’dan daha üstünlüklı etiketler koyarak, onları devreden çıkartmak istiyor. Xiaomi’nin fiyatlarındaki artışı da düşünecek olursak, Samsung’un muhasebe konusu ile ilgili ne kadar ince bir boşluğu doldurduğunu anlarız.

2. Galaxy S10 5G özel sürümü ve 5G’nin fiyatlara etkisi:

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 3
2019 boyunca, daha fazla 5G teknolojisine sahip cihaz göreceğiz. Cihazların içerisinde bulunan yonga setlerindeki modemler, baştan aşağıya değişecek. 5G, 4G’ye kıyasla getirdiği yeniliklerle akıllı telefonların fiyatlarının yükselmesine neden olacak. Zaten yeterince yüksek etikete sahiplerken, neden daha da yükselsin?

İşte burada Samsung dahil bütün firmaların bir uyanıklığını daha görüyoruz. İki yıl öncesine geri dönelim. SamsungGalaxy S7 Türkiye çıkış fiyatı 2799 TL olarak belirlenmişti. Takvim yaprakları adeta 200 TL’lik banknotlara dönüşerek sonraki yıllarda amiral gemilerin fiyatlarına eklendi. 1 yıl önce tanıtılan Galaxy S9’un çıkış fiyatı ise 4599 TL olarak açıklanmıştı. Hepimiz biliyoruz ki Apple’da bu farkı çok daha derinden hissettik.

Konuyu çok dağıtmadan bu yükselişin tamamıyla sunulan teknolojiler ile ilgili olmadığını belirtmek gerekiyor. Nitekim 5G teknolojisi, firmalara fiyat artışı için bir bahane daha veriyor. Aynı bahane 5G’ye sahip olmayan cihazların da ucuzlamasına neden oluyorlar. Çünkü raflarda 5G’li bir cihazı ucuza görürseniz, yakın fiyatlı 4G’li bir cihazın yüzüne kimse bakmaz. O kadar AR-GE yatırımı çöpe gider, rakipleriniz çelmeyi takar.

3. Telefon katlanabilir, ancak o fiyata kimse katlanamaz: 

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 4
Samsung’un uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı katlanabilir telefonu Galaxy Fold, Unpacked etkinliğinde göz kamaştırdı; yalnız fiyatıyla o gözleri yerinden çıkarttı. 26 Nisan’da ABD’de piyasaya sürülecek Galaxy Fold’un dolar bazında etiketi 1980 dolar olarak açıklandı. Doğrudan kur çevirisiyle kemiksiz 10500 TL’lik etikete sahip. Tam katlanabilir, ancak ne gerek var şimdi?

Bu etiketle Samsung adeta yıllarca yaptığı AR-GE çalışmalarının acısını cüzdanlarımızdan çıkartmak istiyor gibi. Büyük olasılıkla, bu yalnızca bir arzu olarak kalacak. Zira 1000 dolar üzerindeki telefon fiyatlarının tartışıldığı global sektörde, 2000 dolara yakın fiyata sahip bir cihazı almak yalnızca zevk işi. Peki bunun Galaxy S10 ile ne ilgisi var?

Samsung Galaxy Fold’u peynir ekmek gibi satması için üretmedi. Galaxy Fold’un hem duruşu hem de fiyatıyla sağladığı itibar, rakiplerine göre makul fiyatlı olan Galaxy S10 ailesinin satışlarına yarayacak. İnsanlar, Galaxy Fold’u üreten firmanın makul fiyatlı amiral gemisine yönelmek isteyecekler.

4. “Küresel düşün, mahalli hareket et”

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 5
Eskiden bir akıllı telefonun fiyatını belirleyen nedenler maliyet ve rekabet gibi direkt olarak sektörün iç etmenlerinden kaynaklanan başlıklardı. Son bir veya iki yıldır, yalnızca Türkiye’de değil dünya genelinde bir etmen daha ortaya çıktı: Ekonomik şartlar ve farklılıklar. Bu etmen, yalnızca tüketici elektroniği üreticilerini değil, Netflix gibi dijital hizmet sağlayıcılarını da bir zorunluluğa itti. Global firmalar, ürün ve hizmetlerinin fiyatlarında mahallileşmeye gitmek zorunda kaldılar.

Fiyatlarda yerelleşme politikaları, firmaların farklı pazarlardan farklı oranlarda kâr elde etmelerine neden oluyor. Yani Samsung’un bir Galaxy S10 üzerinden ABD’den kazandığı parayla Türkiye’den kazandığı para aynı miktarda değil. Normalde bunu ekonomik şartlar, alım gücü etkilerdi. Son yıllarda yaşanan ekonomik stresler sebebiyle alım gücü bazı pazarlarda ciddi biçimde kanaat, firmalar son çare olarak fiziksel ürünlerde bile yerel fiyat politikaları programa başladılar.

Her şeye rağmen Samsung’un bir fedakarlık yapmaya çalıştığını söylemek yanlış olacaktır. Zira firmanın Türkiye’de yapacağı satış miktarı, S10 ailesinde uyguladığı fiyat politikasıyla tavan yapabilir. Bu da Çinli rakipleri Huawei ve Xiaomi karşısında ciddi bir üstünlük elde etmesi demek. Apple ile olan rekabetinde ise artık söz sırası Apple’da. ABD’li devin Türkiye fiyatları konusu ile ilgili düzenlemeye gideceğini biliyoruz. Galaxy S10 ise Apple’dan önce düzenlenmiş fiyatlara sahip.

4. Sonuç: Aslında bu fiyatlar da hiç makul değil(!)

samsung-galaxy-s10-neden-daha-ucuz-bir-portal 6
Teknik ayrıntılara girmeye hiç gerek yok. 2017’nin sonbahar aylarında tanıtılan iPhone X’un Türkiye fiyatı 6.099 TL olarak açıklanmıştı. Şimdilerde göze pek normal gelen bu etiketi ilk gördüğünüz zamanı hatırlayın… Akıllı telefona böyle paralar harcamayı çoğu insan mantıksız buluyordu.

ABD’de uzun yıllardan beri 899, 999, 1099 dolarlık sabit fiyat politikası uygulayan Apple ve Samsung’un cihazlar Türkiye’de yukarı doğru ivme kaydetti. Oradaki tüketiciler her yıl aynı fiyat etiketine sahip daha gelişmiş telefonları karşılarında gördüler. Türkiye’de ise sular kaynadı, rakamlar 9 bin TL’nin de üzerine çıktı. Apple ve Huawei’nin son amiralleri iPhone XS Max ve Mate 20 Pro adeta cepleri yakıyor.

Samsung ise durumu fark etti, Galaxy S10un başlangıç fiyatını iki yıl önceki standartların biraz üzerinde bir yere konumlandırdı. Amiral gemisi deyince katiyen satın alamayacağımızı düşündüğümüz cihazları görmeye alışan gözler, bu kez şaşkına döndü. Böylece 2 yıl önce iPhone X ile abartılı bulduğumuz etiketleri normal görmeye başladık.

Sonuç olarak, Samsung’un bu fiyatlarla Türkiye’de daha çok insanı amiral sıfatındaki bir cihaz sahibi yapacağı net. Fiyatlar konusu ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerini giderdiysek, ne mutlu bize… Yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın, takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen