1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Samsung Galaxy Fold’un Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-alkis

Samsung Galaxy Fold’un Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Samsung, 2010’lu yılların başından bu yana üzerinde çalıştığı katlanabilir telefonunu, Galaxy serisinin 10. yıl dönümünde tanıttı. Galaxy Fold’un ABD fiyatı, tam 1980 dolar olarak duyuruldu, Türkiye’deki satış fiyatı henüz açıklanmadı. Peki piyasanın en ekstrem ve en pahalı cihazı ülkemizde ne kadara satılacak?
Yıllardır akıllı telefon sektörünün en büyük dönüm noktalarından birisi olarak lanse edilen katlanabilir telefonlar, bir süredir piyasaya sürülüyor. Samsung’dan önce ZTE gibi alternatif üreticilerin demelerde bulunduğunu görmüştük.

Samsung-galaxy-fold-bir-portal

Samsung gibi ana akım üreticilerin benzer denemeler yapması için çok daha uzun süreler gerekiyordu. Güney Koreli firma, 20 Şubat’ta gerçekleştirdiği Unpacked etkinliğinde Galaxy Fold’u sahneye çıkardı. Esnek bir ekran paneli kullanmak yerine, tam ortadan ikiye ayrılan bir gövde dizaynı yapan Samsung, cihazın fiyatı dahil neredeyse tüm ayrıntılarını verdi.

Açık haliyle kuvvetli bir tablet olarak kullanılan Galaxy Fold, kapalı olduğunda ne yazık ki telefonu çok da andıramadığı için eleştirilerin odağında. Telefon ekranı olarak kullanılan dikey ekranın en-boy oranı, günümüz standartlarına ve insan gözünün hakimiyet alanına göre çok farklı. Bu da biraz ince uzun bir ekran tecrübesi sunuyor.

Samsung’un dizayn ve performans hususları dışında en fazla eleştiri aldığı şey ise Galaxy Fold’un fiyatıydı. Lansman sırasında her açıklamasında alkışlanan Samsung, “1980 dolar” yazısı ekrana gelince büyük bir sessizlikle karşılaştı. Aynı aktivitete tanıtılan Galaxy S10 ailesinin Türkiye fiyatı anında belli olurken, Galaxy Fold’un Türkiye fiyatı açıklanmadı.

Samsung-galaxy-fold-bir-portal-1

Samsung’un Galaxy Fold’u satış rekorları kırması için satmadığı açık ve net biçimde ortada. Güney Koreli firma için Appleve Huawei gibi rakiplerine karşı verdiği bir itibar savaşı var. Bu nedenle Galaxy Fold’u satın alamayan insanlar; Samsung’un bu “başarılı olmasını” görüp, Galaxy S10’a yönelecekler. Her ne kadar bazı pazarlar için göstermelik de olsa Samsung’un Galaxy Fold’u seçkin mağazalarda sergilemesi gerek. Bunun için de Türkiye fiyatlarını yakında açıklaması gerektiğini düşünüyoruz.

Adım adım giderek Samsung’un fiyat politikasını anlayalım. Ardından Galaxy Fold Türkiye fiyatına dair net bir tahminde bulunalım.

Fiyatı belirleyecek ilk neden: Rekabet

Samsung-galaxy-fold-bir-portal-2
26 Nisan’da ABD’de satışa çıkacak olan Galaxy Fold, ülkemize gecikmeli olarak gelebilir, bu vaziyette resmi fiyatını biraz daha geç öğrenebiliriz. Resmi fiyata yakın tahminde bulunmak için elimizdeki en net veri rekabet. Buraya birazdan döneceğiz, önce bilmeniz gerekli olanlar var.

Şu anda Türkiye’de satışa çıkaracağı en pahalı Samsung telefonu, 8999 TL’lik fiyatıyla Galaxy S10+ 512 GB sürümü olacak (Araştırmamızı yaptığımız tarihte, satışta değildi).

iPhone Xs Max 512 GB’lık sürümün ABD fiyatı: 1449 dolar.
Galaxy S10+ 512 GB’lık sürümün ABD fiyatı: 1249 dolar.
Aradaki fark 200 dolar. Yani ABD’deki fiyat farkı aşağı yukarı 1000 TL.
Bu cepte… Peki Türkiye’de vaziyet ne?

iPhone Xs Max 512 GB’lık sürümün Türkiye fiyatı: 13999 TL.
Galaxy S10+ 512 GB’lık sürümün Türkiye fiyatı: 8999 TL.
Yani Türkiye’deki fiyat farkı 5000 TL
Cihazlar aynı, özellikler aynı, firmalar aynı. Nitekim Türkiye’deki fiyat farkı, TL bazında ABD’dekinin tam 5 katı. Burada Samsung’un yöreselleşme polikitikasını bir kez daha işlerken görüyoruz. Böylece “inovasyon” konusu ile ilgili verdiği itibar savaşında, Apple’a karşı önemli bir atılım fırsatı yakalıyor.

Bu verileri cebimize atıp, sıradaki tespitimize geçelim.

2. Fiyatı belirleyecek ikinci neden: Yerelleşme

Samsung-galaxy-fold-bir-portal-3
Galaxy S10+ 512 GB sürümünü ABD’den alırsanız 6660 TL ödersiniz. Türkiye’den alırsanız 8999 TL ödeyeceksiniz. Aynı cihaz, her ne kadar fiyatta yerelleştirme yapılsa da Türkiye’de 2340 TL daha pahalı işte bu ayrıntı da bize ikinci net veriyi sunuyor: Samsung’un cihazları, ABD’ye kıykatiyen Türkiye’de ortalama %26 daha pahalıya satılıyor. Bu farkın önemli bir kısmı ülkemizdeki vergi programlarından kaynaklanıyor.

Gelin bu yüzdeyi Galaxy Fold için uyarlayalım ya da klaşık bir rakam elde edelim:

Galaxy Fold ABD fiyatı: 1980 dolar yani 10.555TL.
Ortalama %26’lık Türkiye fiyat farkını eklersek; +2744 TL
Galaxy Fold tahmini Türkiye fiyatı: 13.299 TL
Sonuç… En pahalı iPhone fiyatına katlanabilir Galaxy Fold satmak:

Samsung-galaxy-fold-bir-portal-4
En pahalı iPhone fiyatının 13.999 TL olduğunu söylemiştik. Fiyatı belirleyecek ikinci neden olan Samsung’un yöreselleşme politikası bundan dolayı, Galaxy Fold için iPhone XS Max 512 GB versiyonuna yakın bir fiyat göreceğimizi söylemek mümkün.

Fiyatı belirleyecek ilk neden olan rekabeti de ele aldığımızda, bu etiket Samsung’un işine gelecektir. Kendisiyle en fazla mukayese edilen rakibinin en pahalı telefonuyla aynı fiyatta, en seçkin ve en yenilikçi telefonunu satmak isteyecektir. Böylece Samsung, Apple’ın esasen kaybetmekte olduğu “yenilikçi” kimliğini elinden almaya bir adım daha yaklaşabilir.

İlgili Yazı

Samsung Galaxy S10 , Neden Diğer Amiral Gemilerinden Daha Ucuz ?

Sözleri rakamlara döküp net bir fiyat aralığı verecek olursak Galaxy Fold;

13.299 – 15.000 TL arasında bir fiyatla Türkiye pazarına giriş yapabilir.

Görüş, tavsiye ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen