İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Samsung, AMD ile ortak oluyor!

Samsung, AMD ile ortak oluyor!

samsung-amd-ile-ortak-oluyor

Akıllı telefon pazarının Güney Kore’li teknoloji devi Samsung ile bilgisayar dünyasının bel kemiklerinden AMD, RDNA teknolojisi için sürpriz bir karara imza attı.

İlgili Yazı

AMD ve Cray’den Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Frontier

samsung-amd-ile-ortak-oluyor-2

RDNA teknolojisi için Samsung ve AMD ortak oluyor

AMD, ilerideki mobil yongalarında kullanılmak üzere grafik teknolojisini Samsung’a lisans verme konusu ile ilgili her iki taraf da anlaşmaya vardı. Güney Kore’li teknoloji devi yeni duyurulan RDNA grafik mimarisini kullanmak için AMD’ye ödeme yapacak ve bunu kendi ARM tabanlı Exynos İşlemcilerinde kullanacak. RDNA bunun dışında AMD’nin yakında tanıtacağı Navi masaüstü ekran kartlarına da güç sağlayacak.

Anlaşma, AMD’nin grafik teknolojisini geliştirmesi açısından farklı bir platform sunuyor. Kullanıcıların çoğu Radeon grafiklerinin yalnızca masaüstü ya da dizüstü bilgisayarda kullanıldığını düşünüyor. Ancak bu grafik kartları PlayStation 4 ve Xbox One gibi oyun konsollarında da kullanılıyor. Bir iddiaya göre Google’ın bulut oyun hizmeti Stadia, Radeon grafik kartlarını kullanmak mümkün. Belki de en muazzam biçimde, AMD’nin grafik teknolojisi, rakibi Intel tarafından üretilen belirli İşlemcilerde de bulunabilir.

AMD’nin RDNA mimarisi, Samsung’un Exynos yongalarında şu anda kullandığı ARM tabanlı Mali GPU’ların yerini alacak gibi gözüküyor. Bu teknoloji Samsung’un Telefonlarının satıldığı her ülkede bulunmayabilir. Bilindiği üzere Dünya çapında Exynos İşlemcili modeller satışa sunuluyor yalnız ABD, Kanada, Çin, Japonya ve Latin Amerika’da satışa sunulan modeller Adreno markalı ekran kartlarıyla beraber Qualcomm Snapdragon İşlemcileri kullanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen