Samanyolu’nun aydınlattığı lavanta tarlalarından kuzey ışıklarına: Yılın Astronomi Fotoğrafçısı 2021’in adayları açıklandıSamanyolu'nun aydınlattığı lavanta tarlalarından kuzey ışıklarına: Yılın Astronomi Fotoğrafçısı 2021'in adayları açıklandı

Bu yıl, 13’üncüsü düzenlenen “Yılın Astronomi Fotoğrafçısı 2021” yarışmasında adaylar belli oldu. 75 ülkeden 4 bin 500’den fazla fotoğrafçının katıldığı yarışmada, Samanyolu’nun aydınlattığı lavanta tarlalarınından Stonehenge üzerinden geçen bir kuyruklu yıldıza kadar, evren ile dünyanın etkileşimine dair büyüleyici kareler yer alıyor.

İngiltere’de yer alan Greenwich Kraliyet Gözlemevi tarafından her yıl düzenlenen “Yılın Astronomi Fotoğrafçısı” yarışmasında adaylar belli oldu. Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen yarışmaya, dünyanın dört bir yanından en iyi uzay fotoğrafçıları katıldı. Yarışmaya aralarında amatör ve profesyonel fotoğrafçıların bulunduğu 75 ülkeden 4 bin 500’den fazla başvuru yapıldı.
Fotoğraf: Larryn Rae
Gözlemevi, gönderilen fotoğrafların bir kısmının Covid-19 karantinaları esnasında arka bahçelerinde kalan fotoğrafçılar tarafından çekildiğini açıkladı. Kurum, bu durumun dünyanın dört bir yanında farklı zamalarda yaşanan geceye farklı ve bütünsel bir anlam kattığını açıkladı.
Fotoğraf: James Rushforth
Bununla birlikte, “Yılın Astronomi Fotoğrafçısı 2021”in kazananları 16 Eylül’de özel bir dijital ödül töreninde duyurulacak ve ardından İngiltere Ulusal Denizcilik Müzesi’nde sergilenecek.
Yarışmanın jüri üyeleri arasında BBC Sky at Night Magazine’den sanat editörü Steve Marsh, ünlü komedyen ve amatör astronom Jon Culshaw ve sanat ve astronomi dünyalarından bir dizi uzman yer alıyor.
Fotoğraf: Dugio Otok
Greenwich Kraliyet Gözlemevi astronomu ve Yılın Astronomi Fotoğrafçısı ödüllü  Dr. Emily Drabek-Maunder, uzay fotoğrafçılarının gökyüzünü fotoğraflamanın yeni yollarını bulmasının her zaman kolay olmadığını söyledi.
Fotoğraf: Yovin Yahathugoda
Drabek-Maunder, “Ancak, her yıl bu yarışmadaki fotoğrafların kalitesi ve yaratıcılığına hayran kaldım ve etkilendim. Bu yıl, tüm dünyanın karşılaştığı zorluklara rağmen bir istisna olmadı. Pusla kaplı Şanghay üzerinde gün doğumunu, Mars’ta gün batımını ve görüş alanı boyunca uçarken yıldız ışığı çizgilerini gösteren etkileyici fotoğraflar var” dedi. 
Fotoğraf: Peter Feltoti
Diğer taraftan, bir gök cisminin ışığının insanları aydınlattığı fotoğrafların çoğunluğuna dikkat çeken Drabek-Maunder, “ birey” kavramının bu yılki yarışmanın büyük bir odak noktası olduğunu söyledi:
Fotoğraf: Masoud Ghadiri
“Karantinanın dünyadaki herkes üzerinde derin bir etkisi olduğunu ve birçok insanın kendi hayatını düşünmesine neden olduğunu düşünüyorum. Yarışma için, bu durum fotoğrafların arkasındaki hikayelerde çok net bir şekilde görülüyor.”
Fotoğraf: Anna Kaunis
Açıklanan kısa listenin bir parçası olarak paylaşılan fotoğraflardan biri Stefan Liebermann tarafından çekildi. Etkileyici fotoğraf, Fransa’nın Valensole kentindeki lavanta tarlaları üzerinde Samanyolu’nun bir panoramasından oluşuyor.
Fotoğraf: Stefan Liebermann
Liebermann, “Renk tonları ve çizgiler gerçekten harika. Ne yazık ki ışık kirliliği tüm alanda açıkça görülüyor. Ön planı yüksek bir ISO değeriyle yakaladım çünkü lavanta asla hareketsiz durmaz” diye konuştu.
Fotoğraf. Anthony Sullivan
Öte yandan, Dr. Drabek-Maunder, gökbilimciler arasında tartışma konusu olan Starlink uydularının herhangi bir fotoğrafta görünüp görünmediği sorulduğunda, bunun “büyüyen bir sorun”olduğunu aktardı:
Fotoğraf: Damian Peach
“Takımyıldız uyduları yalnızca astro-fotografi topluluğu için değil, aynı zamanda astro-fizik araştırma topluluğu için de ilginç bir meydan okuma olmaya devam ediyorç Geçtiğimiz iki yılda, bu büyüyen sorunu vurgulayan, teknolojinin ilerlemesini gösteren, ancak nihayetinde gece gökyüzüne baktığımızda ve yıldızları göremeyeceğimiz bir noktaya ulaşıp ulaşamayacağımızı soran fotoğraflar bulduk.”
Fotoğraf: Peter Feltoti
Starlink, Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızına deniliyor. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. 
Fotoğraf:  Steven Mohr
Fotoğraf: Steven Mohr
Fotoğraf: Matt Naylor
Fotoğraf: Daning Kai
Fotoğraf: Ed Hurst
Fotoğraf: Wang Zheng
Fotoğraf: Vitaliy Novikov
Fotoğraf: Benjamin Barakat
Fotoğraf: Jashanpreet Singh Dingra
Fotoğraf: Thea Hutchinson
Fotoğraf: Kush Chandaria
Fotoğraf: Remi Leblanc
Fotoğraf: Gerald Rhemann
Fotoğraf: Andrew McCarthy
Fotoğraf: Anna Dobrovolskaya-Mints
Fotoğraf: Bernard Miller
Fotoğraf: Markus Van Hauten
Fotoğraf: Antoni Cladera Barceló
Fotoğraf: Hassan Hatami
Fotoğraf: Josep Drudis
Fotoğraf: Yang Sutie
Fotoğraf: Siu Fone Tang
Fotoğraf: Jiajun Hau
Fotoğraf: Zhang XiaoKaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.