1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Rusya İnternetin Fişini Çekmeyi Deneyecek

Rusya İnternetin Fişini Çekmeyi Deneyecek

R usya önümüzdeki haftalarda ülkedeki internetin gezegenin kalanından bağımsız çalışıp çalışmayacağını deneyecek.

 

Bir vakit evvel Rusya’da parlamentonun önüne gelen bir yasa tasarısı, ülkedeki internet erişiminin gerektiğinde Dünyanın geri kalanından yalıtılabilmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınmasını öngörüyordu. Her ne kadar Putin şimdilik tasarıyı imzalamamış olsa da, ülke genelinde bu konudaki çalışmalar uzun süredir sürüyor.

Ulusal Dijital Ekonomi Programı kapsamında yürütülen bu çalışmalar, Rusya’daki internet alt yapısının gerektiğinde gezegenin geri kalanından yalıtılmış ve bağımsız olarak ayakta kalabilmesini öngörüyor. Hem de bütün ülke içindeki internet erişiminin de, denetim ve sıkı denetimden sorumlu devlet kurumu olan Roskomnazor üstünden geçirilerek yapılması planlanıyor.

Rusya’nın bütün telekom şirketleri ve servis sağlayıcıları da bunun amacıyla lüzumlu altyapı yatırımlarını, devlet desteğini de alarak yapıyorlar. Bu proje yardımıyla Rusya’da devlet internet erişimi üstünde tam sıkı denetim ve denetim kabiliyetine sahip olacak. Hem de dışarıdan gelebilecek ciddi bir siber tehdide karşı gerektiğinde ülkenin bu sayede savunulması da planlanıyor.

rusya-interneti-kesiyor

Her ne kadar ülke genelinde bu konudaki çalışmalar yıllardır sürüyor olsa da, şimdiye kadar tam manasıyla bir deneme yapılmamış. Bu yüzden de kimse düğmeye basıldığında ne olacağından emin değil. Bunun ilk denemesi ise önümüzdeki haftalarda adeta yapılacak.

Henüz deneme amacıyla bir tarih belli değil. Fakat bu deneme sırasında Rusya’da internet erişiminin ülke dışına tamamiyle kapatılması planlanıyor. Bu esnada ülke içindeki internet erişiminin de kesintisiz devam etmesi amaçlanıyor. Denemenin neticesine göre Putin’in bekleyen tasarıyı imzalayıp adeta devreye sokması bekleniyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen