İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Roketleri Gemiyle Yakalayan SpaceX Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek
Trendlerdeki Yazı

Roketleri Gemiyle Yakalayan SpaceX Hakkında Az Bilinen 10 Gerçek

Yıllar boyunca başından geçen olayları ve şirket ile ilgili büyük ihtimalle bilmediğiniz gerçekleri incelemeye başlayalım.

Bilim ve teknolojiye yön veren firmaların bilinmeyen yönlerini araştırıp derlediğimiz yazı dizimizde, bu hafta konuğumuz uzay çağının liderlerinden SpaceX.

Günümüzün en tanınmış girişimcisi Elon Musk’ın girişimlerinden en ‘havalı’ olanı hiç kuşkusuz SpaceX. PayPal’de elde ettiği başarının sonrasında Tesla’nın başına geçen Musk, bir yandan da uzay hayallerini gerçekleştirmek için SpaceX’i kurdu. İnsanlığı Mars’a taşımak ve orada koloniler kurmak gibi çılgın hayalleri olan Musk’ın şirketi SpaceX, bugünkü konumuna gelmeden önce çoğu zorlu yoldan geçti. Bugün ise şirket, NASA’nın yapamadıklarını yapar hale gelen özel bir firma.

Şimdi gelin hep birlikte 2002 yılında kurulan SpaceX’in bugüne kadar nasıl geldiğine yakından bakalım. Yıllar boyunca başından geçen olayları ve şirket ile ilgili büyük ihtimalle bilmediğiniz gerçekleri incelemeye başlayalım.

10. SpaceX, yoluna bir uydu üreticisi olarak başladı:

uydu-bir-portal

PayPal’in eski sahibi ve Tesla CEO’su Elon Musk tarafından kurulan SpaceX, kurulduğu günlerde -doğal olarak- uzaya güçlü roketler fırlatmıyordu. Şirket, ilk dönemlerinda uydu üretip uzaya gönderiyordu. Zamanla SpaceX, uzay rekabetinin en güçlü şirketlerinden biri konumuna geldi.

9. SpaceX’in ilk yıllarından beri tek bir kuruluş amacı var:

Şu an için Elon Musk’ın en büyük hedefinin insanlığı Mars’a taşımak olduğunu biliyoruz. Yoluna uydu fırlatma işleriyle başlayan SpaceX’in kuruluşundan beri tek bir amacı var: İnsanlığı birden çok gezegende yaşayabilir hale getirmek.

8. Uzaya roket gönderen ilk özel şirket:

SpaceX, ilk olarak 2010 yılında uzaya roket fırlatmış, yörüngeye oturtmuş ve uzay aracının Dünya’ya geri dönmesini sağlamıştı. Bu etkin fırlatmayla beraber SpaceX, uzaya roket gönderebilen ilk özel şirket oldu; yani bu iş devletlerin tekelinden çıkmış oldu.

7. Uzaya gönderilen Tesla’nın ‘sürücüsü’ Starman’in kosbütünüy ile ilgili önemli ayrıntı:

tesla-uzay-bir-portal

Geçtiğimiz yıl Falcon Heavy roketiyle beraber uzaya fırlatılan Tesla Roadster’ın sürücü koltuğunda Starman adı verilen makete giydirilen kosbütün, ileride insanların Mars’ta giyebileceği biçimde tasarlandı. Bu kıyafet, günümüz astronot kıyafetlerine kıykatiyen çok daha hafif ve kullanımı kolay.

6. Iron Man 2 filminin bir kısmı SpaceX fabrikasında çekildi:

elon-musk-bir-portal

2010 yapımı Marvel filmi Iron Man 2’nin sahnelerinden biri SpaceX’in Hawthorne, California’daki fabrikasında çekilmişti. Filmin yönetmeni Jon Favreau’nun ifade ettiğine göre Tony Stark’ın ileri teknolojilerinde, Elon Musk’tan esinlenmeler bulunuyor. Hatta filmin bir diğer sahnesini de yukarıyada görüyorsunuz.

5. Dünyanın en güçlü roketi, SpaceX tarafından üretildi:

2018 yılının şubat ayında bir Tesla Roadster’ı taşıyan Falcon Heavy’i uzaya göndererek tarih yazan SpaceX, uzay çalışmaları konusu ile ilgili bir ilke imza atmış oldu. Uzaya gönderilen roketler arasında en yüksek taşıma kapasitesine (64 ton) sahip olan Falcon Heavy, dünyanın en güçlü roketi olarak nitelendiriliyor.

4. Dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy olsa da daha güçlüsü de yolda: Starship

spacex-bir-portal

Elon Musk’ın Mars hayalini gerçekleştirmek üzere test çalışmalarına başlanan ve ilk prototipi üretilen Starship’in 2020 yılında fırlatılması bekleniyor. Mars atmosferine saatte 27 bin kilometre hızla girmesi planlanan Starship, özel bir kaplamaya ve pkatiyennmaz çelik gövdeye sahip olacak. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf ise bu devasa uzay aracının ‘ufak’ bir prototipi.

3. SpaceX, yalnızca uzaydaki değil, dünyadaki ulaşımı da baştan yazacak:

Elon Musk’ın Mars hayallerinin yanı sıra SpaceX, saatler süren uçak yolculuklarını da kısaltmayı hedefliyor. Dünya genelinde en yüksek hava trafiğine sahip uçak rotaları olan Londra – New York, Paris – New York, Londra – Hong Kong gibi son derece uzun süren uçuşları yalnızca 25-35 dakika aralığına düşürecek olan bu proje, büyük ihtimalle hayata geçtiğinde ciddi derecede maliyetli olacaktır. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu ulaşım tekniği ucuzlarsa, uçaklara elveda diyebiliriz.

2. SpaceX, Crew Dragon roketiyle NASA astronotlarını Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak:

nasa-bir-portal

NASA, SpaceX ile güvenilir ve düşük maliyetli uzay araçlarının geliştirilmesi ve NASA astronotlarının bu araçlarla Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)’e taşınması konusu ile ilgili büyük bir anlaşma imzaladı. SpaceX’in geliştirdiği Dragon isimli yeniden kullanılabilen kargo roketi, 2019 ile 2024 yılları arasında ISS’e 6 NASA astronotunu taşıyacak. NASA, bu anlaşma karşılığında SpaceX’e 2,6 milyar dolar ödeyecek.

1. SpaceX’in roketleri fırlattıktan sonraki işi devralan gemileri:

SpaceX’in en önemli şirket politikalarından biri, uzaya gönderilen roketlerin Dünya’ya geri gelebilir biçimde tasarlanması. Tabii bu geri dönme olayı o kadar da basit olmuyor. SpaceX’in geliştirdiği insansız drone gemisi, roketlerin iniş yapacağı yeri belirleyerek bu inişe makul bir biçimde konumlanıyor.

spacex-gemi-bir-portal

SpaceX, bunun dışında denize düşen roket parçalarını toplamak için de Mr. Steven adını verdiği bir gemiyi kullanıyor. Drone gemisine göre çok daha az maliyetli olan gemi, kolay de olsa büyük bir iş yapıyor. Başarılı fırlatmaların sonrasında roketleri yeniden kullanmak mümkün hâle getiren SpaceX, fırlatma sonucu ortaya çıkan maliyeti ciddi derecede hafifletiyor.

Bonus: SpaceX’in gerçekleştirdiği bütün başarısız inişler:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen