1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Robot Arılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Destek Verecek

Robot Arılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Destek Verecek

robot-arilar-uluslararasi-uzay-istasyonuna-destek-verecek-bir-portal-min

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara destek verecek robot arılar üzerinde çalışıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) astronotlarının imdadına robotik arılar yetişecek gibi görünüyor. NASA geliştirmekte olduğu bu astroarılar ile astronotların bakım işleri için daha az, bilim için daha çok zaman ayırmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

İlgili Yazı

NASA, iki ay boyunca yatacak insan arıyor!

NASA bu üçlü robot grubunu arılar olarak ansa da, yayınlanan resime baktığımızda hiç de arıya benzer bir yanları olduğunu göremiyoruz. Buradaki ince espri robotların arı gibi çalışacak olması. Gemide süzülecek olan ve farklı renkledeki bu küp biçimli Astrobee isimli robotlar için çalışmalar Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nde devam ediyor.

Bakım ve malzeme takibi görevlerini üstlenecek olan robotlar, uzayda insan-robot etkileşimi ve yeni teknolojilerin test edilmesi gibi konularda yardımcı olacak. Ayrıca, navigasyon için kamera ve sensörler ile donatılan robot arılar, önlerindeki engellere çarpmaktan da kaçınacak. Astrobee’ler robot kollarıyla kargo taşıma görevi de üstlenebilecek.

Elektrikten gücünü alacak robotların şarjlarının azalması halinde otonom olarak şarj olmak suretiyle enerji istasyonlarına gideceği vurgulanıyor. Hem otonom hem de uzaktan kontrollü olmak suretiyle iki farklı çalışma modu bulunacak robotların bu ay içerisinde uzay istasyonuna gönderilmesi planlanıyor.

İlgili Yazı

NASA, Orion Kapsülünü Başka Bir Roketle Fırlatmayı Planlıyor

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen