1. Ana Sayfa
  2. Sektörel
  3. Rekabet Kurumu, Google Hakkında Yeni Bir Soruşturma Başlattı

Rekabet Kurumu, Google Hakkında Yeni Bir Soruşturma Başlattı

Teknoloji devi Google, bu kez de Rekabet Kurumu’nun ağına takıldı. Rekabet Kurumu, Google’ın toplamda 5 farklı şirketine tahkîkat açtı.
1994’te kurulan Rekabet Kurumu, teknoloji devi Google ile ilgili tahkîkat başlattı. Soruşturmanın nedeni olarak Google’ın tarayıcı sektöründeki liderliğini kullanarak rakipleri dışlaması gösterildi.

Rekabet Kurumu, yaptığı incelemeyla beraber elde ettiği bilgileri ve belgeleri inceleyerek Google’a tahkîkat açılması yönünde karara vardı. Konuy ile ilgili resmi bir açıklama yayınlayan kurum, Google içeriğindeki 5 farklı şirketin faaliyetlerini inceleyecek.

İlgili Yazı

Yine Ortalığı Karıştıran Elon Musk, Tesla’daki CEO Görevinden Alınmak Üzere

google-rekabet-kurumu-hakkinda-yeniden-sorusturma-acti-bir-portal

Rekabet Kurumu tarafından yayınlanan açıklama şu şekilde:

“Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. ile ilgili tahkîkat açıldı. Google’ın genel arama hizmetleri pazarındaki hâkim vaziyetinu kötüye kullanarak kendi mahalli arama hizmetini rakiplerini dışlayacak biçimde öne çıkardığı iddiasını içeren müracaat üzerine yürütülen ön inceleme, Rekabet Kurumu tarafından karara bağlandı. Ön incelemede elde edilen bilgi, belge ya da pılan belirlemeleri 21 Şubat 2019 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurumu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı kanunun 6’ncı maddesini ihlal edip etmediklerinin belirlenmesine yönelik olarak;

  • Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti
  • Google International LLC
  • Google LLC
  • Google Ireland Limited
  • Alphabet Inc.

ile ilgili tahkîkat açılmasına, 19-08/94-M sayı ile karar verdi.”

İlgili Yazı

Türkiye’nin Silah İhracatını Yüzde 170 Arttırdı

Soruşturmay ile ilgili Google’dan henüz herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Konunun devamı ve tahkîkat ile ilgili yeni gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen