1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. PS Vita Tarih Oldu…
Trendlerdeki Yazı

PS Vita Tarih Oldu…

Konsol sektörünün önemli isimlerinden biri olan Sony, 2004 yılının sonlarına doğru satışa sunmuş olduğu taşınabilir el konsolu PSP ile şaşırtıcı bir başarı yakalamıştı. Sony, sonunda Vita’nın üretimini resmen sonlandırdı.

ps-vita-bir-portal

Bu alanda sektörün tekeli konumunda bulunan Nintendo’ya kafa tutan Sony, sonunda Vita’nın üretimini resmen sonlandırdı.

PSP ile gelen başarının sonrasında yeni nesil bir el konsolu için çalışmalar başlamıştı. Nitekim PS Vita 2011 yılının sonlarına doğru raflardaki yerini aldı.

PlayStation 2’den daha kuvvetli bir yapıya sahip olan Vita, dokunmatik ekranı, harekete duyarlı yapısı, ön ve arka tarafta bulunan kameraları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Fakat PS Vita’nın satışa sunulduğu dönemde akıllı telefonların yaygınlaşması bu konsolun ömrünün kısa olmasına neden oldu.

O dönemde Vita için yeteri kadar oyun çıkmaması, 3. parti geliştiricilerden gerekli desteğin gelmemesi, Sony’nin taşınabilir el konsolu pazarından silinmesine neden oldu.

Kısa süre önce Vita’nın üretimini Amerika ve Avrupa’da sonlandıran Sony, son kalesi olan Japonya’yı da kaybetti. Geçtiğimiz gün itibariyle Japonya’daki Vita üretiminin de durdurulduğu açıklandı. Bu PS Vita’nın resmen tarihin tozlu raflarına gönderildiğinin haberi diyebiliriz.

Sony bu reddeden sonra yeni bir taşınabilir konsol pazarlar mı bilinmez. Fakat Nintendo’nun bu sektörde hala zirvede bulunduğunu da unutmamak gerekiyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen