1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Popüler Oyun Kartlarını Otomatik Olarak Ayıran Makine

Popüler Oyun Kartlarını Otomatik Olarak Ayıran Makine

Dünyanın en tanınmış kart oyunları arasında bulunan Magic The Gathering için üretilen bu makine, kartları kendiliğinden dşayetlerine göre ayırıyor.
Hayatının herhangi bir döneminde kart oyunlarına ilgi duymuş olan herkes, kart koleksiyoncularının kartlarına ne kadar önem verdiğini bilir. Bir paket, iki paket derken en son yeni setler çıktıkça yeni paketler alınır. En nihayetinde de koleksiyoncuların elinde aynı karttan bir sürü olur. Yani bu kart paketleri bir noktada bugünün loot boxlarının atası sayılır. (Black Lotus’u hatırlayan var mı?)

Kart satıcılarının hepsi aynı problemu yaşıyor: Oyunu oynamayı bırakan veya kart toplamaya belli bir süre ara veren veya hobiyi bırakan kişiler, ellerindeki devasa koleksiyonları satmaya çalışıyorlar. Burada da kartların kıymetlerini saptama problemu giriyor. Hangi kartın kaç para olduğunu hesaplamak ciddi bir problem. Özellikle internetten kart alım ve satımı yapanlar ve kart dükkanları için kartları ayırmak ve fiyatlarını saptamak için büyük emek gerekiyor. Ayrılmamış devasa kart yığınları bu dükkanlarda bekliyor. Bazı kartlar oyunda çok bir işi yaramasalar da son derece seyrek oldukları için talep görüyorlar. Bazı kartlar ise sıklıkla çıkmalarına rağmen oyun içinde çok efektifler ve bu yüzden de insanlar o kartları özel olarak talep ediyorlar.

populer-oyun-kartlari-ayiran-makine-bir-portal

 

Bu makine, tüm kartları belli ölçütlere göre ayırıp gruplamayı sağlıyor. Seçenekler çok: Kartları seyrekliğine, satış fiyatına, vaziyetine veya belirlenen ölçütlere göre ayırmak mümkün. Örneğin elinde 4000 kart olan bir dükkan, kartları 1 doların altı, 1-4.99 dolar, 5-9.99 dolar, 10 dolar ve üstü olarak ayırıp ona göre satışa sunabiliyor.

Makine, kartlarla mümkün olduğunca az temas kurarak ve kartlara zarar vermeyecek biçimde çalışıyor. Sonuçta bu kartların bazıları yüzlerce, binlerce dolar ediyor. Bu yüzden makine pnömatik (sıkıştırılmış hava gücünü kullanan) sistemler, kameralar ve sensörler kullanıyor.

Sorting Robotics, kartların bir biçimde zarar görmesi halinde hasarı karşılayacağını söyleyecek kadar sistemlerine güveniyor.

Kart koleksiyonu yapan herkes, kartların zamanla yıpranıp kirlendiğini de bilir. Ne kadar özel dosyalarda saklansalar da, sleeve adı verilen korumalıkların içinde olsalar da zamanla kartlar bir miktar kir toplar. Bu toz da makine için zorlu bir geliştirme sürecine neden oldu. Yine de ekip bunun da üstesinden gelmeyi başardı.

populer-oyun-kartlari-ayiran-makine-bir-portal-1

Makinenin üreticilerinden Nothal Partansky ve Sean Lawior eskiden NASA için çalışırken, Cassio Elias dos Santos ise tanınmış bir Magic kartı tarama uygulaması geliştirmiş genç bir mühendis.

Firma, makine bedelinin işten işe ve dükkandan dükkana değişeceğini belirtiyor. Firmanın hedef kitlesi ise çevrimiçi satıcılar ve dükkanlar. Yani ortalama bir kullanıcının alıp evde kenara koyacağı bir cihaza pek benzemiyor. Şu anda yalnızca MtG kartlarını düzenleyebilen makine, gelecekte Yu-Gi-Oh ve Pokemon kartları için de kullanılabilecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen