1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Pi’nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı!

Pi’nin 31.4 Trilyon Basamağını Hesaplayarak Dünya Rekoru Kırdı!

Google çalışanı Emma Haruka Iwao, 121 gün süren çalışmada Pi’nin 31.4 trilyon basamağını hesaplamayı başararak bir dünya rekoruna imza attı.

Her yıl 14 Mart, 3. ayın 14’üne ithafen Dünya Pi Günü olarak kutlanır. Genellikle 3,14 olarak aldığımız Pi, dairenin çevresinin, çapına bölümü ile elde edilen irrasyonel bir sayı olmakla beraber sonsuza kadar devam etmektedir. Bu nedenle Pi’nin alt basamaklarını hesaplamak son derece zor.

İlgili Yazı

Bilim İnsanları Bir Topolojik Materyal İlginç Bir Davranış Keşfetti

Dünya Pi Günü’ne özel olarak bir blog yazısı yayınlayan Google, çalışanı Emma Haruka Iwao’nun 31,4 trilyon basamaklı halini hesaplamayı başararak Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandığını duyurdu. Iwao, Pi sayısının bu denli çok basamağını hesaplamak için Google’ın bulut hesaplama sistemlerini kullandı.

pi-sayisi-basamaklari-bir-portal

 

Iwao, Pi’nin 31.4 trilyon alt basamağını hesaplamak için 170 terabayt veri kullandı ki bu verilerin 34 milyon şarkıya denk olduğunu söyleyebiliriz. Tahmin edebileceğiniz gibi böylesine büyük bir verinin hesaplanması kısa sürmedi. Iwao, dünya rekorunu kırmak için tam 121 gün hesaplama yaptı.

Iwao, yeni hedefinin Pi’nin daha çok alt basamağını keşfetmek olduğunu söylerken, “Pi’nin sonu yok. Yeni alt basamakları bulmayı çok isterim.” ifadelerini kullandı. NASA, uzay araçlarının gezegenlerin yörüngesine girerken ne zaman fren sistemlerinin devreye sokulacağının hesaplanması, bir gezegenin yüzeyini tamamiyle görüntülemek için kaç dikdörtgen kameranın gerekeceği gibi konularda Pi’nin kullanıldığını açıklamıştı.

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Bilim Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen