Pierre Cardin 98 yaşında hayata veda etti (Pierre Cardin kimdir?)Pierre Cardin 98 yaşında hayata veda etti (Pierre Cardin kimdir?)

Ünlü Fransız modacı Pierre Cardin hayatını kaybetti. İmzası haline gelen modernizm, döneminin ilerisinde fütüristik dokunuşlar ve sanattan dekorasyona farklı disiplinlere verdiği ilhamla ikonikleşen tasarımcı Pierre Cardin sosyal içerikli çalışmaları ön planda tutmayı başarmış ve 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçilmişti.

İtalyan asıllı Fransız modacı, fütürist çizimleriyle 60-70’li yıllarda moda dünyasına yön vermişti.
Giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlayan Pierre Cardin, 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı.
II. Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Kızılhaç’ta çalışan Cardin, ailesinin 1945 yılında Paris’e taşınması ile birlikte, dönemin ünlü modacılarıyla çalışma olanağı buldu.
1947- 1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında mesleğini geliştiren modacı, 1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu oluşturdu.
1963’te dar, vücudu saran giysi türü tayt’ın dünyaya yaygınlaşmasında rol oynadı.
Sosyal içerikli çalışmalarını ön planda tutan ünlü modacı, Vietnam Savaşı, Çernobil nükleer kazası gibi önemli olaylara dikkat çekmeyi başararak kamuoyunun ilgisini topladı. Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.