İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Padişah Adıyla Üretildi, 48 Senedir Yollarda…
Trendlerdeki Yazı

Padişah Adıyla Üretildi, 48 Senedir Yollarda…

Adını, Osmanlı’nın üçüncü Padişahı Sultan 1. Murad’dan alan ve 12 Şubat 1971‘de üretimine başlanan “Murat 124”, hala Türk halkının gönlündeki yerini korumaya devam ediyor.

Tofaş tarafından 12 Şubat 1971‘de üretimine başlanan, adını Bursa’nın Osmanlı’ya başkentlik yaptığı dönemde padişahlık yapan Sultan 1. Murad’dan alan “Murat 124“, aradan geçen 48 yıla rağmen vatandaşların ilgi odağı olmaya devam ediyor.

İtalyan Fiat 124 modelinin eşi olarak geliştirilen “Murat 124“ün üretimine, 12 Şubat 1971 Cuma günü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, Başbakan Süleyman Demirel, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç’ın katılımı ile TOFAŞ’ın Bursa’daki fabrikasının açılmasıyla başlandı.

Fiat’ın, İtalya dışında ortak olduğu şirketlerin ürünlerinin Fiat adını taşımasını istememesi üzerine, TOFAŞ ve Fiat yetkilileri söz konusu modelde kullanmak üzere isim arayışına girdi.

ilk murat 124

ANADOL JÜRİSİ DEVREDE

Teklif edilen isimler arasından makul olabilecek 15-20’si seçildi. “Anadol” modelinin ismi belirlenirken oluşturulan jüri, bu kez Tofaş’ın otomobili için devreye girdi.

Cevat Fehmi Başkut, Burhan Felek, Ord. Prof. Nazım Terzioğlu, Hulki Alisbah ve Bernar Nahum’dan oluşan jüri, fabrikanın yanından geçen çaydan ilham alan “Nilüfer”, Bursa ovasına atıf yapan “Ova”, şehrin ipekçiliğinden yola çıkılarak önerilen “Koza”, eteklerine yaslandığı “Uludağ” ve nihayet Bursa’ya adını veren Murad Hüdavendigar’ı (Sultan 1. Murad) akla getiren “Murat” isimleri üzerinde durdu.

İtalyanların da kendi tarihlerinde adı geçen bir generali hatırlatan “Murat” ismini tercih etmeleri sebebiyle modelin ismi “Murat 124” olarak belirlendi.

Vatandaşların sahibi olmak için kuyruğa girdiği “Murat 124” için bazı gazete ve dergiler kuponla otomobil çekişleri düzenledi.

İlk yıl 7 bin 835 adet üretilen araç, sonraki yıllarda sayısını katlayarak 1976 yılı sonuna kadar 134 bin 867 adet üretildi.

ilk murat 124 - 2

İLK İHRACAT MISIR’A

TOFAŞ, ilk ihracatını 1975’te bu araçlarla Mısır’a yaptı. Firma, o dönemde 75 adet Murat 124′ü Mısır’a gönderdi.

Yaklaşık yarım asır önce Bursa’da üretiminine başlanan, söz konusu dönemde fiyatı ve performansıyla vatandaşların gönüllerinde taht kuran “Murat 124″ün yollardaki 48 yıllık serüveni, çoğu şahsa göre ilk günkü heyecanıyla sürüyor.

Adına çeşitli illerde fan kulüpleri kurulan, binlerce lira harcanarak modifiye edilen, hayranlıklarını “sevda” olarak niteleyenler kadar, öldüklerinde tabutlarının, üzerinde taşınmasını vasiyet edenler bile oluyor.

Hacı Murat” olarak bilinen otomobilin “0000001” şasi numarasıyla 1971 yılında üretilen ilk örneği ise sergilendiği TOFAŞ Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde ilgi görüyor.

ilk murat 124 - 3

“SEVDALANDIK, BIRAKMADIK”

Eskişehir’de yaşayan Recep Gürlü (62),1976’da satın aldığı “Murat 124“ünün ruh halini tedavi ettiğini düşünerek 40 yıldır otomobiliyle adeta arkadaşlık ediyor.

Murat 124 model otomobilini orijinal haliyle muhafaza eden Gürlü, toplum arasındaki tabiriyle “Hacı Murat“ı ailesinin bir ferdi gibi görüyor.

Özellikle Eskişehir’de fenomen haline gelen otomobili gören vatandaşlar, hem şaşırıyor hem de yanında özçekim yapıyor.

Mesleğinden kaynaklı otomobillere ilgisinin olduğunu belirten Gürlü,

“Trafiğe çıkış yılı 1971’dir. Yani ilk üretilen araçlardan biri. Şoförlük yaptığım zaman taksi olarak kullandığım araçlardan bir tanesi de Murat 124‘tü.

Sevdalandık. Bırakamadık. Oğlumla beraber eski aksesuarlarını bularak uzun yıllardan beri modifiyesini yapıyoruz. Bizim için bir terapi tekniği bu.” dedi.

Gürlü, kullandığı aracın üretiminin yapıldığı yıllarda seri imalat olmadığını belirterek,

“Önden biraz para yatırılırdı. Sıra beklenirdi. 3-5 ay sonra gelirdi. Şimdiki gibi gidip parayı basıp aracı alamazdınız. O yüzden de ilgi görürdü.

Ben aracımdan memnunum. Oğluma da bu sevdayı bulaştırdım. O da çok seviyor. Buradan bütün Hacı Murat sahibi olanların doğum gününü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Birçok festivale davet edildiğini aktaran Gürlü,

“Elimden geldiğince gidiyorum. Antalya’dan çağırdılar. Adapazarı’na gittik. Yoğun ilgi görüyorum. Bu ilgiye de alıştık.

Kırmızı ışıkta dururken insanların ilgilenmesi, fotoğraf çekmesi hoşumuza gidiyor.” şeklinde konuştu.

Bilecik’te yaşayan 84 yaşındaki Celil Gülen ise 22 yıl önce bir akrabasından satın aldığı 1975 model, bütün parçaları orijinal Murat 124 model otomobiline özenle bakıyor.

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Pelitözü köyünde oturan Gülen,

“fiyat biçemediği” Murat 124 aracını almak isteyenleri çeviren Gülen, torunlarına, vefat ettiğinde yeşil tabutunu, yeşil otomobilinin üzerine koyarak camiye götürmelerini vasiyet ediyor.

 

Fikir ve görüşlerinizi bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz : )

Dilerseniz diğer otomobil haberlerimize de göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen