1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak!

Oyun bağımlılığı artık hastalık sayılacak!

oyun-bagimliligi-artik-hastalik-sayilacak

2018 yılının Eylül ayında verilen bir kararla birlikte, sürekli oyun oynayan kişilerin oyun bağımlısı oldukları tanımlanmıştı. Şimdi de bu yüzden Dünya Sağlık Örgütü, oyun bağımlılığını resmi bir sınıflandırmaya dahil etti. Oyun bağımlılığı artık hastalık olarak kabul edilecek.

İlgili Yazı

Eski Olmasına Rağmen Oynanan 10 Bilgisayar Oyunu

Oyun bağımlılığı hastalık olarak kabul edilecek!

Her şeyin bağımlılık yarattığı kanaatini savunan Dünya Sağlık Örgütü resmen yaptığı açıklamalarda oyun bağımlılığını kabul ettiğini açıkladı. Ayrıca bildirilenlere göre bu oyun hastalığı 2020 yılından itibaren bütün Dünyada geçerli olacak ve kumar bağımlılığıyla aynı çizgide yer alacak.

Oyun bağımlılığı, Uluslararası Hastalık Sınıflandırmasının ICD11 revizyonu altında yer alacak. Bu hastalık, dijital oyunlar ve video oyunları olarak kaydedilmiş vaziyette ve oyun oynamaya verilen önceliği artması ile bağdaşlaştırılmış vaziyette.

oyun-bagimliligi-artik-hastalik-sayilacak-2

Oyun bağımlılığı hastası bulunan kişilerdeki bu teşhisin doğrulanması için en az 12 ay boyunca kontrol edilecek. Yani bu hastalığın teşhisinin konulması için söz konusu bireydeki belirtilerin en az 12 ay boyunca belirgin olması gerekecek.

Oyun bağımlılığının bir hastalık olarak sayılması, bu konu üzerinde yapılan çalışmaların da artacağı anlamına geliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yanı sıra diğer sağlık kuruluşları da bu hastalık için çalışmalar yürütecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen