1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Otonom Araçlar, Koyu Tenli İnsanları Daha Zor Algılıyor

Otonom Araçlar, Koyu Tenli İnsanları Daha Zor Algılıyor

Görsel işlemeye dayalı yapay zekaları, akıllı telefonlarda ve otonom araçlarda kullanılıyoruz. Bu programlar telefonlarda yüzümüzü tanıyorlar, araçlarda ise yayaları ayırt edip önlem almak için çalışıyorlar. Yapılan bir incelemeye göre koyu tenli insanların bu tanıma prosedürlerinde dezavantajlı olduğu ortaya çıktı. Peki yapay zeka ırkçı olabilir mi?

otonom-otomobil-bir-portal

Belki Türkiye’de çok konuşulmadı, fakat günümüzün en gelişmiş telefonlarında bulunan 3 boyutlu yüz tanıma sistemlerinin koyu ten rengine sahip olanları daha zor tanımladığı biliniyor.

Şimdi aynı problem, benzer bir biçimde çalışan otonom araçların sensörleri için de geçerli oldu. Otonom araçların yayaları ayırt eden görsel işleme sistemleri, koyu ten rengine sahip insanları görünce net bir tanımlama yapamadığı ortaya çıktı.

Futurizm’in haberine göre, ABD’deki Georgia Teknoloji Enstitüsü incelemecileri, seçtikleri 8 farklı modeli en yeni görsel işleme yapay zekasıyla test ettiler. Bu sistemlerin benzerleri otonom araçların trafik içerisinde ani kararlar almasını sağlayan tanımlama sistemleri olarak biliniyordu.

otonom-araba-bir-portal

Araştırmacılar deneyde kullandıkları objelerin renklerini Fitzpatrick cetvelinden yararlanarak belirlediler. Bu renk cetveli, insanların ten renklerini açıktan koyuya doğru sıralamaya yarıyordu. Yani objeler, insanları temsil ediyorlardı.

Sonuçlara göre söz konusu yapay zeka sistemleri, koyu renkli insanları temsil eden koyu tonlu objeleri daha zor tanımladı. Hem gündüz, hem de gece koşullarında yapılan incelemelere göre yapay zeka programlarının, koyu tenli insanlar açık tenli insanlara göre %5 daha zor tanıyabildiği ortaya çıkmış oldu.

ten-renkleri-bir-portal

Peki yapay zeka gerçekten ırkçı olabilir mi?

Bu verilere dayanarak, yapay zekaların ırkçı eylemlerde bulunacağını söylemek imkânsız. Günümüzdeki kullanılan yapay zekalar, tek bir iş üzerine uzmanlaşabilen programlardan ibaret. Bir programın veri kayıtlarına göre kendi iradesiyle karar alması için öz-farkındalık denilen aşamanın geçilmesi şart.

İnsanların öz-farkındalık aşamasını geçmesi, çocukluk yaşlarında gerçekleşiyor. Öğrendiğimiz bilgilerden hareketle kararlar alma yetisine sahip oluyoruz. Bunun arkasında ise son derece karmaşık beynimiz ve komplek sinir ağlarımız var. Yani yapay zekaların gerçek anlamda ırkçı davranmaları için önce bu kompleks sinir ağlarına sahip olması ve öz-farkındalığa ulaşması gerekiyor.

Görsel işlemeye dayalı yapay zeka programlarının koyu ve açık tenli insanları farklı başarı oranıyla belirleme etmesi ise tamamiyle sensörlerin çalışma sisteminden, renkleri ayırt etme ve sayısal verilere dönüştürme becerisinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen