1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Oto Yıkamalarda Artık Aracınız Güvende…
Trendlerdeki Yazı

Oto Yıkamalarda Artık Aracınız Güvende…

Otomobil yıkatmaya yönelik yeni standartlar belirlendi. Yıkama esnasında ortaya çıkacak hasarlara dair Tüketici Hakem Heyeti’ne müracaat yapılabilecek.

oto yıkama

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, araç yıkamaya dair standartların belirlenmesi sonrası, yıkama işlemi sırasında aracında hasar oluşanların, Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebileceklerine dikkat çekti.

Türk Standartları Enstitüsü, oto yıkama işyerleri için “TS 11526 İş Yerleri-Motorlu Kara Taşıtlarının Yıkama ve Temizleme İşlerini Yapan Yerler İçin KurallarStandardı“nı yayınladı.

DHA’nın konu ile ilgili sorularını cevaplayan Ağaoğlu, oto yıkama sektöründe yaşanan mağduriyetlerin bu yeni düzenleme ile sonlanacağı vurguladı ve on binlerce lira değerindeki araçların yıkatılması sırasında oluşan hasarların artık daha basit tazmin olanağı doğduğunu ifade etti.

Ağaoğlu, geçmişte otomobillerini yıkatırken araçlarında boya çizilmesi, döşemelerde renk silinmesi ya da benzer unsurlardan dolayı mağdur olan araç sahiplerinin çaresizce kaderine boyun eğdiğini ve hak arama sürecinde zorluklarla karşılaştıklarını anımsattı.

Yıkama sırasında oluşan hasarlarda, TSE standartlarına aykırı işlemler yapıldığının belirlenmesi durumundu, yıkama firmasından hasarlarının tazminini isteyebileceğine dikkat çeken Ağaoğlu;

“Araç sahipleri, geçmişte yıkama esnasında oluşan hasarların giderilmesini talep ettiğinde, bu konuda bir standart bulunmadığından sonuç alabilmeleri son derece müşküldü” dedi ve ekledi:

“Şimdi oto yıkamanın da standartları belirlendi. Bundan böyle yıkama işlemi esnasında aracında hasar oluşan ve aracındaki hasarın tazminini isteyen tüketicilerin isteğini yıkayıcı firma olumlu karşılamadığı takdirde, artık Tüketici Hakem Heyetine müracaat ederek zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebilirler”.

“Uzman bilirkişi tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda TSE standartlarına aykırı prosedür yapıldığı, belirlenen standartlara uymayan personel, malzeme ya da temizlik ürünü kullanıldığı belirlenirse yıkama firması tüketicinin zararını tazmin etmek zorunda kalacaktır.

“BU KONUDA TSE STANDARTLARI ÖNEMLİ BİR MİHENK TAŞI OLUŞTURDU”

Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar setini barındıran TS 11526 Standardı ile bu işletmelerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri hakkında kurallar bir standarda bağlanmış oldu.

“İş yerleri – Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar” başlığıyla yayınlanan standardın kapsamı, “Bu standart, motorlu kara taşıtlarının iç temizliği, motor ve dış yıkama işlerini yapan yerlerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri hakkında kuralları kapsar” diye tanımlandı.

Yeni standardın yayınlanmasıyla, 30 Ocak 1995 ve 14 Nisan 1999 tarihli oto yıkama standartları yürürlükten kaldırıldı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen