1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nvidia’nın Olmayan İnsan Yüzleri Oluşturan Yapay Zeka Sitesi

Nvidia’nın Olmayan İnsan Yüzleri Oluşturan Yapay Zeka Sitesi

Nvidia’nın yeni sitesi thispersondoesnotexist.com’da yapay zeka tarafından yaratılmış, gerçekte olmayan insanların portre fotoğrafları bulunuyor.
Yapay zekanın en olağanüstü özelliklerinden birisi, gerçekte var olmayan insanları kurgulayıp onlara insansı özellikler verebilmesi. Hayali insanlara bir konuşma biçimi, kimlik, düşünme sistemi ve yüz veren yapay zekaların en ilginçlerinden ve en gelişmişlerinden birisi Nvidia’ya ait.
Nvidia genellikle ekran kartlarıyla tanınsa da derin öğrenme ve yapay zeka konusu ile ilgili da ciddi çalışmaları olan bir firma. Firmanın geliştirip insanlığa sunmuş olduğu son teknoloji ise yüz oluşturma yapay zekası oldu.

nvidia-yapay-zeka-sitesi-bir-portal
Nöraltemelli olarak inşa edilen bu reklamcılık sisteminde yapay zekanın iş yükü farklı parçalara paylaştırılıyor. Bir kısım algoritmaları kullanarak bir şey (bizim örneğimizde fotoğraf) ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bir diğer kısım ise görüntünün gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamaya çalışıyor. Görüntünün sahte olduğu anlaşılırsa görüntü oluşturma süreci tekrar başlıyor.

Nvidia’nın yeni sitesi için hazırlanan yapay zeka aslında oldukça gelişmiş, üzerinde çalışılmış bir sistem. Araştırmacılar konu ile ilgili bir makale bile yayımladılar. Bu makaleye göre sistem, katmanlar oluşturarak hareket ediyor ve görüntülerin kalitesi ile ilgili karar verebilmeyi sağlıyor.

Yani kısacası yenile tuşuna basıp durarak gerçekçi ancak aslında olmayan insanlara ait fotoğraflar oluşturmak mümkün.

Yapay zekanın gelecekteki kullanım alanlarının ucu bucağı yok. Hayal edilebilen her alanda yapay zeka kullanılabilecek. Nvidia vasıtası ile yapay zekanın bir de yüzü olacak.

Bahsettiğimiz bu siteye şuradaki bağlantıdan erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen