İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Nokia 9 PureView’un 5 Kameralı Telefonu

Nokia 9 PureView’un 5 Kameralı Telefonu

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve sahip olduğu 5 arka kamerasıyla dikkatleri kendine çeken Nokia 9 PureView, oldukça etkileyici fotoğraflar çekebiliyor. Peki Nokia, Google’ın programıyla başa çıkabiliyor mu? İşte karşınızda Nokia 9 PureView ve Pixel 3 kamera karşılaştırması.

Nokia, üç yıl önceye kadar unutulmuş bir markaydı. Microsoft tarafından satın alındıktan sonra alınan birtakım yanlış kararlar, bir dönemlerin efsanesini piyasa payında son derece küçülttü. Ancak 3 yıl önce Finli firma HMD Global’in Nokia’yı satın almasından sonra işler yavaş yavaş yoluna girmeye başladı. (Bu arada enteresan bir bilgi de verelim: HMD Global, Nokia’nın genel merkezinin karşı sokağında bulunuyor. Yani firma komşuya gitmiş.)

Nokia-9-PureView-bir-portal-3

HMD Global’in Nokia çatısı altında çıkardığı telefonlar, hem bilinen Nokia kalitesi hem de Android One programına sahip olmasıyla sunmuş olduğu temiz program yoluyla ilgi görmeye başladı. Bu ortaklığın son meyvesi de 5 arka kameralı Nokia 9 Pureview. ZEISS lenslerini kullanan Nokia 9, yöntem özellikler bakımından son derece iyi gözüküyor. Fakat biliyorsunuz ki kamera konusu ile ilgili artık her şey donanım değil.

Dünyanın belki de en büyük program şirketi olan Google, yalnızca tek bir lense sahip olan Pixel 3 telefonuyla görüntü işleme programı yoluyla gözleri büyülüyor. Biz de bu yazımızda 5 kameralı Nokia 9 Pureview ile 1 kameralı Pixel 3’ü karşılaştıracağız. Ancak her iki telefon da amiral gemisi olmasından kamera dışındaki diğer özelliklere ağırlık vermek istemedik.

Farklı yaklaşım tarzları

Yukarıda da açıkladığımız gibi iki telefon da fotoğraf işine tamamiyle farklı yaklaşım tarzlarıyla bakıyor. Pixel 3, arka tarafındaki tek objektifle bokeh gibi olayları işlemek için yapay zeka kullanıyorken Nokia 9 PureView her duruma uyması için farklı lensler kullanıyor.

Nokia-9-PureView-bir-portal-1

(Pixel 3 fotoğraf örneği)

Her biri 12 megapiksel olan 2’si RGB 3’ü monokrom olmak suretiyle toplamda 5 arka kameraya sahip olan Nokia 9, böylelikle 1200 farklı katmana sahip fotoğraflar oluşturabiliyor. Pixel 3 ise, diğer telefonlarda olduğu gibi yalnızca birkaç on katmanlık fotoğraflar çekiyor.

Nokia-9-PureView-bir-portal-2

(Nokia 9 gece çekim örneği)

Pixel 3, sunmuş olduğu Night Sight özelliği ile geceleri gündüze çeviren fotoğraflar çekebiliyorken, Nokia bunu monokrom sensörlerinden gelen ve renkli sensörlere göre üç kat daha çok veri üreten sistemiyle gerçekleştiriyor. Telefon daha satışa sunulmadığı için bu hususta elimizde çok fazla örnek bulunmasa da, yayınlanan fotoğraflardan HDR sisteminin Pixel’in başını ağrıtabileceğini tahmin ediyoruz.

Ön kamera

Nokia-9-PureView-bir-portal

Arka kamerada olduğu gibi burada da farklı anlayışlara rastlıyoruz. Pixel 3, ön tarafta biri standart diğeri geniş açı olmak suretiyle her biri 8 megapiksellik iki lense sahip. Nokia 9 PureView’da ise 20 megapiksellik bir adet ön kamera var.

Burada çok nesnel bir yorum yapamıyoruz, zira Nokia 9’un ön kamera örnekleri hala yayınlanmadı. Ancak Pixel 3’ün bu alanda hem donanım hem de program olarak çok iyi olduğu düşünülünce, bir adım daha önde olabilme olasılıki yüksek.

(Nokia 9)

Sonuç olarak;
Her iki telefonun da kamera konusu ile ilgili oldukça başarılı olduğu aşikar. Yani burada karar verirken fiyat daha önemli olmaya başlıyor. Google, Pixel 3’e 800; Pixel 3 XL’a 900 dolar fiyat biçiyor. Nokia 9’un fiyatı ise 700 dolar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen