1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Nikola Tesla Hakkında Bilinen 7 Yanlış

Nikola Tesla Hakkında Bilinen 7 Yanlış

Tüm dönemlerin en büyük mucitlerinden birisi olan Tesla ile ilgili yanlış olan ve herkes tarafından bilinen çoğu efsane bulunuyor.
Nikola Tesla‘nın yaptığı icatlarla, buluşlarla ve sahip olduğu ileri görüşlülüğüyle bugünkü hayatımıza katkısı tartışılmaz derecede fazla. Ne var ki Tesla’nın aşırı şişirilmiş ve gerçeği yansıtmayan hikayeleri de dilden dile dolaşıyor. Bu yazımızda sizlere aslı farklı olan 7 Nikola Tesla efsanesini aktaracağız.

7. Alternatif akımı (AC) Nikola Tesla icat etmedi.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 1
Alternatif akımın icadı büyük ihtimalle Tesla ile ilgili en büyük yanılgılardan birisidir. Gelişmesinde önemli bir rol oynamasına rağmen alternatif akım, Tesla daha çocuk iken dahi vardı ve hatta ilk örneği Nikola Tesla’nın doğumundan 24 yıl öncesinde Fransız Hippolyte Pixii tarafından üretildi.

6. Tesla indüksiyon bobinini de icat etmedi.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 2
~Callan’ın 1830‘larda ürettiği orijinal indüksiyon bobini.

Tesla’nın indüksiyon prensibine dayalı olarak ürettiği Tesla Bobini aslında onun kendi fikri değildi. İndüksiyon bobinlerinin ilki İrlandalı Nicholas Callan tarafından 1836 yılında –Tesla’nın doğumundan 20 yıl önceüretildi.

5. Peki transformatör? Maalesef hayır.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 3
Belki de büyük çoğunluğun kabul etmekte en fazla zorlanacağı gerçek bu olabilir. İlk transformatör 1870 yılında Budapeşte merkezli Ganz Şirketi tarafından icat edildiğinde Tesla daha okulda idi ve hatta henüz bir işe dahi başlamamıştı.

4. Hidroelektrik jeneratörünü Tesla icat etmedi.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 4
Alternatif akım ile çalışan ilk hidroelektrik jeneratörlerinin icadı 1878~1885 yılları arasında Avrupa’ya dayanıyor. Tesla’nın Niagara Şelaleleri hidroelektrik jeneratörünü üretmesi ise 1895 yılında gerçekleşti.

3. Tesla utangaç değildi.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 5
Tahmin edebileceğiniz gibi Tesla’nın yaşadığı zamanda elektrik ile uğraşmak hiç de sıradan bir iş değildi. Bu işi yapacak kişinin karizmasının gerçek anlamda yüksek olması gerekiyordu. Aynı zamanda New York’un tam göbeğinde yaşayan Tesla için utangaçlık söz konusu bile olamazdı.

2. Nikola Tesla’nın icatları arasında radyo yok.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 6
Tesla ile ilgili bir diğer yaygın yanılgı da Nikola Tesla’nın radyoyu icat eden kişi olduğu. Guglielmo Marconi ile birlikte çalışmalarını yürüterek 1896 yılında icat eden ve 1897‘de kablosuz iletişim teknolojisinin patentini alan Tesla ne yazık ki bu alanda çalışma yürüten ilk kişi değildi. Rus fizikçi Alexander Popov Tesla’dan tam 1 yıl önce 1895 yılında çalışır bir radyo alıcısı üretmeyi başarmıştı.

1. Radarı icat eden kişi de maalesef Tesla değil.

nikola-tesla-hakkinda-bilinen-7-yanlış-bir-portal 7
Radar denen şey maalesef hiç mi hiç Teslalık bir iş değil çünkü Alman fizikçi Heinrich Hertz, elektRomanyetik dalgaların varlığını (radyo dalgaları buna dahildir) 1880 yılında –James Clerk Maxwell’in 1860 yılından gelen kuramlari üzerinde çalışarak- kanıtlamasaydı radar diye bir teknoloji var olmayacaktı.

1900‘lü yılların başında Alman mucit Christian Hulsmeyer, elektRomanyetik dalgaların (radar sisteminin asli ve uygulanmış hâli) gemilerin çarpışmasını önlemede kullanılabileceği fikrini ortaya atınca bu teknoloji hızla gelişmeye başladı. Tesla ise radar teknolojisin 1917 yılında elde etti.
Her ne kadar bazı teknolojilerin mucidi olmasa da Tesla, hâlihazırda var olan çoğu teknolojiyi tahmin edilemeyecek derecede geliştirip iyileştirerek bizlere sundu. Bunların yanısıra ileri görüşlülüğüyle bugün dahi kullandığımız teknolojileri icat ederek hayatımızı basitleştirdi. Bu nedenle ona ve onun gibilere bir teşekkür borçluyuz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen