İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Netflix ‘te Fazla Bilinmeyen Kaliteli Diziler

Netflix ‘te Fazla Bilinmeyen Kaliteli Diziler

Dünyanın en büyük ücretli içerik yayıncısı Netflix ’te haddinden çok dizi var. Çoğu zaman gündem olan diziler de tanınmışlıklarıyla diğerlerini gölgede bırakabiliyorlar. Bugünkü listede bulunan yapımları izleyince, her kaliteli işin tanınmış olmak zorunda kalmadığına inanacaksınız.
Netflix’in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız, çok da olumlu yorumlar alamamıştı. Nitekim bu vaziyet onun ücretli bir platformda 10 milyon izlenmeye ulaşmasına engel olamadı. İçerik kalitesini bir kenarı bırakırsak, Netflix ’teki tanınmış dizilerin artık sektöre yön verdiklerini görebiliyoruz.

Peki platformda hangi diziler gözden kaçıyor, hangiler bilindik diziler yüzünden değerlendirmeye bile sahip olamıyor. Bugün, izleyeceği dizi için ortalama bir sezonluk vakit öldürenleri dertlerinden kurtarıyoruz. Netflix ’te bulunup da görmezden gelinen, ötekileştirilen, varlığı yokluğu bir sayılan dizileri listeliyoruz.

Between:

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu
IMDb puanı: 6,1
Rotten Tomatoes notu: %66
22 yaşından büyük her bireyin bir salgın hastalık sonucundâ yeryüzünden silindiği bir yapım olan Between, gençlik dizileri arasından stres türüne yakınlığı ile sıyrılıyor. Tahmin edeceğiniz üzere tanınmış olmayan kullanıcılarla, klasik bir hayatta kalma öyküsü izliyoruz. Yine de türe ilgi duyanlar için iyi bir seçenek.

Ascension:

Tür: Dram, Bilim Kurgu
IMDb puanı: 7,2
Rotten Tomatoes notu: %62
1963 yılında uzaya gönderilen insanların bulunduğu gemide, tuhaf bir cinayet işlenir. Gemi dünyayı geri dönmemek üzere terk ettiğinden, işlenen cinayetle beraber stres tavan yapar. Dizi, ABD’nin uzay çalışmaları konusu ile ilgili bugün bile yapamadığı mevduatları gerçekleştirdiği dönemde geçen farklı bir zaman dilimine sahip.

The Sinner:

Tür: Suç, Dram, Gizem
IMDb puanı: 8,0
Rotten Tomatoes notu: %93
Sıradan insanların neden veya nasıl suç işlemeye meğilli oldukları hiç bu kadar iyi anlatılmamıştı. Tarihte yapılan onlarca bilimsel deney, düzinelerce inceleme sonucunda elde edilen şeylerden herkes habedar olamıyor. Bu dizide ise suç prosedüre güdüsünün altında yatan nedenlere yakından bakıyoruz.

Black Earth Rising:

Tür: Gizem
IMDb puanı: 7,1
Rotten Tomatoes notu: %81
Daha önce bir diğer listemize de giren yapım için şu cümleleri yazmıştık. Aynen geçerlidir: Fragmanıyla çok ipucu vermiyor olabilir, yalnız başroldeki tuhaf bakışlı Michaela Coel ablamızın kullanıcıluğu gerçekten olağanüstü. Uluslarası savaş suçları ekseninde dönen, yer yer utandıran, çoğu zaman meraktan öldüren, baştan sona her anıyla kanaatlere boğan bir yapımdır, mutlaka izleyiniz.

Karanlık Turist:

Tür: Belgesel
IMDb puanı: 7,6
Rotten Tomatoes notu: %70
Gazeteci David Farrier, dünyanın farklı noktalarını gezip bize aktarıyor, ama gittiği yerler öyle turistik mekanlar değil. Tam aksine en ölümcül, en tehlikeli olarak lanse edilen yerler. Bir gazetecinin gözünden, gerçekte pek de göremeyeceğiniz yerlere bakmak için bu yapım birebir.

Riverdale:

Tür: Suç, Dram, Gizem
IMDb puanı: 7,4
Rotten Tomatoes notu: %87
Diziye de adını veren Riverdale adlı kasabada yaşayan bir grup genç, güllük gülistanlık hayatlarının ortasına mum diken bir dizi olayla yüzleşir. Elbette bu olayların peşine düşerler, ölen insanların katilini bulmaya çalışırlar. Tuhaf ve sürükleyici bir dizi olarak, vakit öldürmek için birebir. Konu klasik, işleyiş yerli yerinde.

Manhunt: Unabomber

Tür: Suç, Dram
IMDb puanı: 8,2
Rotten Tomatoes notu: %93
Ted Kaczynski isminde usta bir bombacı olan saldırgan ile bir FBI ajanı arasında geçen tek sezonluk görkemli hikaye. Gerçek bir inceleme vakasını anlatan dizide, kullanıcıluklar Netflix standartlarının çok çok üzerinde. Yapımın polisiye sevenler dışındaki kitleye bile hitap edebilmesi gerçekten hoş bir ayrıntı.

Bodyguard:

Tür: Suç, Dram
IMDb puanı: 8,2
Rotten Tomatoes notu: %94
Orta Doğu’da savaşmış bir asker olan Devid Budd, bir teröristi yakalayıp binlerce insanın hayatını kurtarınca kendisini kanıtlıyor. Güven üzerine kurulu ilişkilerin, politik olayların ustalıkla anlatıldığı bir yapım olan Bodyguard, gizemli kurgusuyla heyecanı hiç elden bırakmıyor.

The Umbrella Academy:

 

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi
IMDb puanı: 8,5
Rotten Tomatoes notu: %72
Yukarıdaki reklamıyla Türkiye’de gündem olan The Umbrella Academy, yeni bir Netflix dizisi. Ana fikir her ne kadar X-Men serisinden türetilmiş olsa da süper güç kavramına farklı bir yaklaşımı var. Çerezlik, sonu tahmin edilebilir bir macera sunuyor. Yakın zamanda tanınmış olması muhtemel. Yine de klişelerle dolu olması dizinin önünü biraz kapatıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen