1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Netflix’in Ses Kalitesini Arttıracağı Yeni Teknolojisi Geliyor

Netflix’in Ses Kalitesini Arttıracağı Yeni Teknolojisi Geliyor

Popüler dizi ve film platformu Netflix, yeni yayınlarında ses teknolojisini arttıracağı bir sistem geliştirdi. Söz konusu sistem dizi ve filmlerle daha iyi bir işitsel deneyim sunacak. Netflix’in ses sistemiy ile ilgili ortaya çıkan ilk ayrıntıları açıklıyoruz.
Belki bilgisayar ve ya Telefonlarımızda Netflix ve aynısı platformlardan içerikleri izlerken ses kalitesine çok dikkat etmiyoruz. Ancak iyi bir seyir tecrübesi için sesler de görüntüler kadar önemli. Daha iyi bir ses almak için genellikle yayın kalitesini değiştirmek gerekse de ek çözümlerle bu vaziyet aşılabiliyor.

Netflix’in ses teknolojisini yöneten isim Scott Kreamer ve ekibi, daha önceki yıllarda yayımlanan içeriklerin genel ses kalitesini beğenmediklerini söylemişti. Kreamer’a göre içeriklerdeki sesler olması gerektiği düzeyde kaliteli değildi. Geçtiğimiz aylarda ses kalitesi üzerine yoğunlaşan ekibin ilk sonuçları almaya başladığı söyleniyor.

netflix-yeni-ses-teknolojisi-habermi 1

Wired’ın haberine göre ses kalitesini arttırmak, kalite açısından çok önemli olan “bit hızını” arttırmaktan daha çoğunu gerektiriyor. Netflix’in geliştirdiği çözüm ise makine öğrenimine dayanıyor. İnternet bağlantı hızını anlık olarak kontrol eden bu sistem, görüntülerin çözünürlüğü değişse dahi ses kalitesinde bir büyük bir değişim yaşanmamasını sağlayacak.

İlk ayrıntılara göre Netflix, yakın zamanda bu teknolojisini Kullanıcılara “yüksek kaliteli ses” adı altında sunmaya başlayacak. Ancak ses yükseltme ve kaliteyi arttırma teknolojisi, ilk etapta herkes için geçerli olmayacak. Şimdlik yalnızca Dolby 5,1 ve Dolby Atmos ses çıkışına sahip cihazlarda çalışacak.

netflix-yeni-ses-teknolojisi-habermi 2
Netflix’in yeni sisteminde daha kaliteli ses için daha yüksek bağlantı hızı şartı da ortadan kalkacak. Ses verilerinin internet tüketimine de otomatik bir teknikle ayar çekilmesi bekleniyor. Her ne kadar şimdilik Dolby ses çıkışları desteklense de ilerleyen süreçte, zayıf internet bağlantısına sahip herkes için son derece mantıklı bir çözüm geliştiriliyor.

Netflix’in standart olarak sunmuş olduğu ses codec kalitesi 192 Kpbs ile 640 Kbps arasında değişiyordu. Yeni tasarlanan sistemle standart internet Kullanıcılarının 640 Kbps’ye kadar ses almaları planlanıyor. Böyle bir vaziyette ses kalitesindeki artışın hissedilir biçimde artacağı söyleniyor.

Ses kalitesinin farklı biçimlerde nasıl değiştiğini anlamak için alttaki videoya göz atabilirsiniz:

Not: YouTube, 192 Kpbs biçimine kadar ses desteği sunmuş olduğu için bu biçimden sonrasında fark anlaşılmıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen