İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı!

Neredeyse uçak kadar hızlı Maglev treni tanıtıldı!

yüksek-hizli-tren-magvel-treni-tanitildi2

Çin‘in önde gelen tren üreticisi, yolcularını çok yüksek hızlarda taşıyacak yeni prototip Maglev treni tanıttı. 600 km/s hızlarına kadar ulaşabilen yüksek hızlı tren, üretime başlamadan önce test sürecine girecek.

İlgili Yazı

Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Neredeyse uçak kadar yüksek hızlı tren : Maglev treni!

Yaklaşık 600 km/s hızlarına kadar ulaşabilen prototip tren, özellikle şehirlerarası yolculukta önemli avantajlar sağlayacak. Tipik bir uçak yolculuğunda öncesi ve sonrası ile yaklaşık dört buçuk saat süren Pekin ve Şangay arası seyahat, bu trenle birlikte üç buçuk saate kadar inecek. Üstelik uçakların yaklaşık 880 – 926 km/s hızlarına kadar ulaşabilmesine karşın!

see-china-new-maglev-train

Bunun en büyük sebebi, az önce de ifade ettiğimiz gibi uçak yolculuğundaki gerçekleşen ritüeller. Belirli bir saatte havaalanına gitmeniz, orada beklemeniz, daha sonra da bagajı almak için beklemeniz gibi vakit alan bu süreçler, Maglev treninin avantajlı bir konuma gelmesine neden oluyor.

Çinli şirket CRRC tarafından ilk kez 2015 yılında açıklanan prototip, yüksek hızına rağmen hala en hızlısı değil. Japonya, Çin’in 373 mph hıza ulaşacak treninin aksine 375 mph hıza sahip maglev treni ile şu an Dünya hız rekoruna sahip. Çin’in prototip treninin ise 2021 yılında üretime girmesi bekleniyor.

Maglev treni nasıl çalışır?

Maglev treni (Manyetik Levitasyon Treni), süper iletken mıknatısların birbirini itme gücüne dayalı sistemle çalışmaktadır. Temel prensibi manyetik kaldırma kuvvetine dayalı olan tren, hareketini elektro mıknatıslar sayesinde gerçekleştirir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen