İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Neden Tırnaklarımızı Yeriz ?

Neden Tırnaklarımızı Yeriz ?

Çoğu insanın muzdarip olduğu tırnak yeme alışkanlığı, günümüzde henüz net bir çözüme sahip değil. Genç nüfusun büyük bir yüzdesinin bu alışkanlığa sahip olduğu düşünülüyor. Peki, bu alışkanlığa neden olan etmenler neler
Tırnak yeme alışkanlığının insanlar arasında virüs gibi yayıldığı net bir gerçek. Şüphesiz ki bu alışkanlığa sahip olduğu için memnun olan kimse yoktur. Peki, bu kötü alışkanlığın nasıl edinildiğini ve nasıl ortadan kaldırılabileceğini biliyor muydunuz?

Bu konu ile ilgili incelemeler yapan psikiyatristlerin çoğu farklı yorumu bulunuyor. Uzmanlar, tırnak yeme alışkanlığının dürtü kontrol sorunlulukları sınıfında bulunduğunu düşünüyorlar. Bu sınıfın diğer üyeleri ise saç çekme ya da deri kazıma gibi yardıma ihtiyacı olan rahatsızlıklar. Gelin bu konu ile ilgili en yaygın teoriye göz atalım.

neden-tırnaklarımızı-yeriz-bir-portal 1

Freud’un Psikoseksüel Gelişim Kuramı:

Sigmund Freud, insanların kişilik oluşumlarıy ile ilgili Psikoseksüel Gelişim Kuramı’nı ortaya koyduğunda, tırnak yeme alışkanlığını da ele almıştı. Freud, insan yaşamının 0-1 yaş aralığını “1. Evre” olarak adlandırıyor. Bahsi geçen bu dönemde, libidolar ağızda bulunduğu için insanlar tatmin edilmek istiyorlar. Bu dönem doğru biçimde yaşanmazsa, ilerleyen yaşlarda tırnak yeme ve sigara kullanımı kaçınılmaz oluyor.

neden-tırnaklarımızı-yeriz-bir-portal 2

Tırnak yeme alışkanlığına karşı alınabilecek önlemler:

  • Tırnak Yemenizin nedenini bir uzman eşliğinde bulup tıbbi yardım temin edebilirsiniz.
  • Ellerinizi sık sık meşgul edecek uğraşlar edinin.
  • Tırnaklarınızdaki kötü görüntünün çevreyi rahatsız edebileceğini düşünün.
  • Bakımı aksatmayın. Daima bakımlı olan ellerinize zarar vermek sizin için daha zor olacaktır.

Yukarıda bulunan maddelerin birer net çözümden ziyade önlem olmasının nedeni bu hususta henüz net bir çözüme ulaşılamamış olması. Yine de bu alışkanlıktan kurtulmak gibi bir niyetiniz varsa uzmanlardan yardım almanızı tavsiye ediyoruz.

Sanılanın aksine tırnak Yemenin tek zararı kötü görünüm değil. Bu zararların başında vücuda mikropları davet etmek yer alıyor. Tırnaklar yendiğinde ellerde toplanan mikrop oranı ciddi oranda artıyor ve bu da çeşitli diş eti hastalıklarına davetiye çıkarıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen