İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik
  3. Neden düzenli olarak yeni bir router almalıyız?

Neden düzenli olarak yeni bir router almalıyız?

Neden derli toplu olarak yeni bir router almalıyız? Bu soru size saçma gelebilir, ama konunun ayrıntılarına inmemiz ile beraber bunun önemini kavrayacaksınız.

İlgili Yazı

Samsung’un yeni 25W hızlı şarj cihazı ortaya çıktı!

Router almak için birinci neden: Hız!

Bunun ilk nedeni çok kolay. Her gün gelişen teknolojiler. Şu an eminiz ki bir çoğunuzun kullanmakta olduğu Telefon 802.11 ac teknolojisini destek veriyor. Bu teknoloji birlikte hız ve daha birçok gelişmiş teknoloji getiriyor. Bunların arasında 5GHz bandı da var. Bu bant vasıtası ile 5GHz sinyaller, 2.4 GHz sinyaller ile karışmıyor. Bu sayede daha temiz, daha süratli bir bağlantı elde edebiliyorsunuz. Tabii bu teknolojinin kötü bir yanı var! Kapsama alanı 2.4 GHz’e göre biraz daha dar. Bunun dışında her yönü ile 5GHz daha gelişmiş bir teknoloji. Bunun için bir ihtiyacınız var. 5 GHz desteği olan bir router! İşte size birinci neden.

neden-yeni-bir-router-almaliyiz-bir-portal

Eski bir yönlendirici hackerlar için altın madeni niteliğinde!

İkinci neden ise biraz daha komplike. Güvenlik! Evet, bildiğiniz veri güvenilirği. Eski bir router, kötü amaçlı hackerlar için bir altın madeni niteliğinde. Eski yönlendiriciler birçok güvenlik açığına sahip. Ve ne yazık ki neredeyse hiç bir router (üst seviye olan ufak bir kısım hariç) güncelleme almıyor. Bu nedenle bu güvenlik açıkları bir kez olsun keşfedildiğinde milyonlarca Kullanıcı aynı teknik ile, basitçe hackleniyor. Verileriniz an be an izleniyor. Bu teknikle birçok kredi kartı, şahsi fotoğraflar, önemli belgeler çalınıyor ve kötü amaçlı kişilerce aleyhinizde kullanılıyor. Bunların hiçbirini yapamasalar bile yine de cihazınız hackleniyor ve bitcoin madenciliği için köle (mini) bilgisayar olarak kullanılıyor. Benim routerımı köleleştirip kaç para kazanabilirler ki demeyin, milyonlarca router bir araya geldiği zaman ortaya çıkan sonuç son derece büyük oluyor! Eğer üst seviye, sürekli yenilenen bir router sahibi değilseniz, işte size ikinci neden.

İlgili Yazı

Nisan Ayını Çıkacak Olan Filmler Ve Yeni Sezon Diziler

Peki nasıl bir router almalı? Router nasıl seçilir?

Bu hususta benim tavsiyem, artık 802.11ax ya da en azından 802.11ac teknolojisine sahip bir yönlendirici almanız. Bugün ihtiyacınız olmasa dahi bundan maksimum iki sene sonra bütün güncel cihazlar bu teknolojiye sahip olacak. Arayacağınız ikinci özellik ise modüler anten desteği olmalı. Cihazın üzerinde her ne kadar çok anten olsa da bunlardan memnun kalmayabilirsiniz. Modüler anten desteği olan cihazlarda ise böyle bir probleminiz kalmayacak. Bunlar dışında misafir ağı, gelişmiş güvenlik seçenekleri içeren cihazları seçmenizde yarar var.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen