1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. NASA, Yeni Nesil Fırlatma Sistemi

NASA, Yeni Nesil Fırlatma Sistemi

NASA, geleceğin astronotlarını Ay ve ötesine taşıyacak olan Space Launch System adındaki yeni nesil fırlatma sistemi üzerindeki çalışmalarına geçen yıldan beri devam ediyor. Şimdi de Uzay Ajansı, 2020’de gerçekleşecek olan ilk keşif görevi Exploration Mission-1 (EM-1)’e yönelik ilerlemesini belirtti.

Nasa Yeni Nesil Fırlatma Sistemi

NASA’nın Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi ve yaSLS) adını verdiği fırlatma sisteminin ilk kısmı Orion ismindeki bir ekip kapsülü. Kapsül üzerinde çalışan mühendisler, şu anda mürettebatı ve servis modüllerini beraber istiflemek ve bunların uyumlu şekilde çalıştıklarını kontrol etme için uğraşıyorlar.

nasa-yeni-nesil-firlatma-sistemi-bir-portal

İlgili Yazı

SpaceX Yine Tarih Yazdı: İnsanlara Özel Crew Dragon’u İlk Kez Uzaya Gönderdi

Fitting denilen bu testler tamamlandıktan sonra istiflenmiş modüller, elektRomanyetik girişime karşı termal vakum ortamında test edilecekleri NASA’nın Ohio’daki Plum Brook İstasyonu’na götürülecek. Buradaki prosedür tamamlandıktan sonraysa SLS ile birleştirilmeden önceki son testler Kennedy Uzay Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

nasa-yeni-nesil-firlatma-sistemi-bir-portal-1

Sistemin ikinci kısmı ise SLS roketidir. İlk uçuşun ana aşamasının üretimi neredeyse tamamlanan SLS roketi, tamamiyle hazır olduğunda Dünyanın en kuvvetlisi olacak. Tüm bu hazırlıklar ise 2020’de gerçekleşecek olan EM-1 insansız test uçuşu için. NASA, 2023 yılında EM-2 göreviyle bir astronot ekibini Ay’a gönderip geri getirmeyi hedefliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen