1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. NASA, Uzay Fotoğrafını Notalara Döktü

NASA, Uzay Fotoğrafını Notalara Döktü

Evrenimiz çözülemeyen gizemlerle dolu harika bir yer. Ancak atmosfer dışında hava molekülleri olmadan duyabileceğimiz sadece koca bir sessizlik.
Uzayda seslerin yayılmadığını biliyoruz. Neyse ki bu vaziyet, NASA’nın uzayın sessizliğinden “ses” üretmesini önlemedi. NASA, uzayda çektiği bir fotoğrafı notlara dökmek istedi ve NASA’nın bu projede kullandığı fotoğraf, geçtiğimiz Ağustos ayında Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekildi.

Fotoğrafın kapsamına giren sayısız gökada sebebiyle Hubble çalışanları fotoğrafa “galaksinin hazine sandığı” deniyor. NASA ise fotoğrafı “Dünya’ya daha yakın olan birkaç yıldız ön planda belirgin bir biçimde parlıyor, görüntünün tam ortasına kocaman bir gökada kümesi yerleşiyor. Acımasız yerçekimi kuvveti tarafından bir araya getirilmiş binlerce galaksi topluluğu” biçiminde tanımlıyor.

Ancak bu hoş görüntü, tüyleri ürpertici bir müzikal kompozisyona dönüşmüş.

nasa-uzay-fotografi-bir-portal

Fotoğrafı seslendiren ekip, “Görüntünün merkezindeki yüksek gökada yoğunluğu sebebiyle videonun ortasında orta frekanslı seslerin artmasına sebep veriyor” diye bildirdi. Ayrıca görüntünün farklı bölgelerinin ve bileşenlerinin farklı sesler ürettiğini eklediler. Yıldızlar ve ufak galaksiler net sesler verirken, spiral galaksiler daha komplike ve uzun notalara dönüşüyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen