NASA, iklim değişikliğinin dünyayı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seren fotoğraflar paylaştıNASA, iklim değişikliğinin dünyayı nasıl değiştirdiğini gözler önüne seren fotoğraflar paylaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), gezegenimizi ve insanlığın geleceğini tehdit eden iklim değişikliği ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan kentleşme, yangın, buzul erimesi, sel ve habitat yıkımı gibi olaylarının dünyayı nasıl değiştirdiğini çarpıcı biçimde gösteren bir fotoğraf koleksiyonu yayınladı. 500 fotoğraflık seçki, yeni tip corona virüs pandemisinin Wuhan’daki trafik yoğunluğunu nasıl azalttığından Sibirya’daki buzul örtüsünün erimesine, Amazon ormanlarındaki yangınlardan Arktik buzulunun küçülmesine kadar bir dizi olayı en çıplak haliyle ortaya koyuyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), iklim değişikliğinin yıkıcı etkisini ve gezegenimizi nasıl dönüştürdüğünü ortaya koyan yüzlerce uydu görüntüsü yayınladı.
Uzaydan çekilen ve ‘Images of Change” (Değişimin Görüntüleri)  olarak adlandırılan bir dizi fotoğraf, iklim değişikliği, kentleşme, sel ve yangınların dünyanın farklı bölgelerindeki etkisini gösteriyor.
Fotoğraflar, Yeni Zelanda’da buzulların küçülmesinden Sahra Çölü’nde kar yağışına, Kanada ve Sibirya’da eriyen buz dağlarından Amazon’daki yargınlara kadar geri dönülemeyecek kayıplara neden olan olayların tamamını bütünsel bir bakış açısıyla ele alıyor.
500’den fazla fotoğraf içeren koleksiyon, iklim değişikliğinin gerçekliğini kanıTlıyor  ve dünyanın sürüklendiği yok oluşu tüm çıplaklığıyla ortaya koyuyor. NASA fotoğrafların yarısının insan faaliyetleri ve iklim değişikliği kaynaklı olaylarının meydana gelmeden önce diğer bir yarısının ise yakın zamanda çekildiğini açıkladı. Bazı görüntüler bir hafta arasındaki değişimi gösterirken, bazıları 40 yıllık bir zaman dilimini içeriyor.
Bununla birlikte 1984 ve 2020’de çekilen Arktik deniz buzu görüntülerinde, donmuş bölgede yer alan buzullarının 36 yılda büyük ölçüde eridiğini görülüyor. NASA’da çalışan bilim insanı Joey Comiso, “Buzulların küçülmesi bu hızda devam ederse,, Kuzey Kutbu’ndaki  yaz deniz buzunun bu yüzyılda tamamen yok olacağını ön görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Ulusal Kar ve Buz Verileri Merkezi (NSIDC) araştırmacıları, 2020 yılında, 42 yıllık uydu kayıtları tarihindeki en düşük ikinci Kuzey Kutbu deniz buzu alanının kaydedildiğini ifade etti. NSIDC’nin Direktörü Mark Serreze, “Buz yazın küçülüyor ancak, aynı zamanda da inceliyor Kuzey Kutbu deniz buzu için en düşük seviye 2012 yılında görüldü. Son on yılda deniz buzunun yüzde 12’si kaybedildi ve yok olma eğilimi artarak devam ediyor” dedi.
NASA ayrıca, corona virüs salgınının dünyayı etkisine almaya başladığı 2020’nin başlarında Çin’in Wuhan kentindeki  trafik seviyelerinde çarpıcı bir düşüş olduğunu gösteren insan olaylarının görüntülerini de yakaladı.
Diğer fotoğraflarda ise iklim değişikliğinin bir sonucu olarak, İzlanda’daki Ok Buzulu’nun tamamen eridiği, Arjantin’i kasıp kavuran orman yangınlarını ve Pakistan’da muson selini gösteriyor.
İşte gezegenimizi değiştiren çarpıcı olayların uydu görüntüleri…Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.