1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. NASA, Her Gördüğünüz Ağacın Fotoğrafını Çekmenizi İstiyor: Peki Neden?

NASA, Her Gördüğünüz Ağacın Fotoğrafını Çekmenizi İstiyor: Peki Neden?

Ağaçların yükseklikleri fazlasıyla parametrik. NASA bu yükseklik bilgilerini edinmek için insanların yardımını istiyor.
Ekim 2018’de ICESat-2 Uydusu uzaya fırlatıldı. Üzerinde ATLAS (Gelişmiş Topografik Lazer Altimetre Sistemi) adlı son derece gelişmiş teknolojileri barındıran özel bir cihazı taşıyan uydu, Dünya’mızın yörüngesine yerleşti. Saniye başına 60.000 ışık huzmesini yeryüzüne gönderen ATLAS, uzay lazeri şeklinde de anılıyor.

ICESat-2 Uydusu’nun konumunu, açısını ve gönderilen lazer ışınlarının yüzeyden geri dönmesinin ne kadar sürdüğü ölçülerek, deniz buzu, kara buzu, okyanus, su ve ağaçların yüksekliği başarı ile ölçülebiliyor. Ne var ki bilim insanları milimetrik ölçümlerin yapılmasını istiyor. Bu noktada NASA devreye giriyor.

nasa-her-gordugunuz-agacin-fotografini-cekmenizi-istiyor-peki-neden-bir-portal

NASA’nın GLOBE Observer programıyla bir ağacın fotoğrafını çektiğinizde, sağlamış olduğunuz veri işleniyor ve ağacın yüksekliği çıkartılıyor. Sağlamış olduğunuz yükseklik biçimi, uydudan alınan ölçüm ile karşılaştırılıyor ve en doğru sonuca ulaşılıyor. Bu doğrultuda NASA, akıllı Telefonu olan her bireyin yardımını istiyor.

İlgili Yazı

Para Verseler Geçmem Dedirten Dünyanın En Tehlikeli 9 Köprüsü

Ağaçların ne kadar uzun olduğunu bilmek, incelemecilerin Dünyadaki ormanların sağlığını ve emebilecekleri karbondioksit miktarını tahmin etmelerine imkân tanıyor. Siz de Dünyamızın sağlığına katkıda bulunmak istiyorsanız GLOBE Observer programını indirip ölçümleri yapmaya başlayabilir ve bilim insanlarının daha doğru verilerle çalışıp daha net sonuçlara ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen