NASA Dünya Gözlem Turnuvası Editörü Carlowicz: ‘Van Gölü kazanacak’ demiştim


Van Gölü‘nün uzaydan çekilen fotoğrafının birinci olduğu ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) çevrimiçi fotoğraf yarışması “Dünya Gözlem Turnuvası”nı düzenleyen Dünya Gözlemevi internet sitesinin editörü Michael Carlowicz, Astronot Kate Rubins’in 12 Eylül 2016’da çektiği Van Gölü fotoğrafının 32 fotoğraf arasında birinci seçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

NASA Dünya Gözlemevi sitesinin 1999’da NASA Bilim Biriminin parçası olarak kurulduğunu ve her gün yeryüzünün uzaydan çekilen fotoğraflarını yayınladıklarını belirten Carlowicz, ağırlıklı olarak kültürel yapılar, coğrafi ve iklim şekillerine ilişkin astronotların çektiği fotoğraflardan arşivler oluşturduklarını kaydetti.

Carlowicz, fotoğrafların çekilmesi ve arşivlenmesi sürecini ilişkin, “NASA Johnson Uzay Merkezinin bir takımı var, Dünya Bilim ve Uzaktan Algılama Birimi. Bu birim astronotlara uzaya gitmeden önce fotoğraf eğitimi verir. Orada iken de onlara her gün belirli hedefler koyar. Örneğin ‘bugün şu saatte Amazon Ormanları’nın üzerinden geçeceksiniz lütfen fotoğraf çekin. Şu saatte başka bir yerde olacaksınız oranın fotoğraflarını çekin.’ şeklinde NASA Johnson Merkezi talimat verir” dedi.Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.