1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. NASA Ay projesini ayrıntılandırdı

NASA Ay projesini ayrıntılandırdı

Ay’a astronot gönderme çalışmaları yapan NASA uzay projesi konusu ile ilgili bir açıklamalarda bulundu. İlk görevin 2020 yılında başlatılacağını söyleyen NASA, bundan dört yıl sonra Ay’a ineceğini duyurdu. ABD uzay ajansı, Artemis adlı programı hakkında ayrıntıları kamuoyuyla paylaştı.

NASA Ay projesi ismi Apollo’nun kardeşi oldu

NASA Başkanı Jim Bridenstine, programın ilk görevin 2020 yılında gerçekleştirileceğini ifade etti. Bir sonraki görevin 2022 yılında yapılacak açıklandı. Astronotların 2024 yılında Ay’ın yüzeyine ineceği ise resmen duyuruldu. Ay’a ilk ayak basacak astronotların kadın astronotlar olduğu söyleniyor.

İlgili Yazı

Satürn’ün uydusu Titan hakkında önemli gelişme!

Artemis adlı uygulama ismini Yunan mitolojisinden alıyor. Ay tanrıçası olan Artemis bunun yanı sıra Apollo adlı tanrıçanın da kız kardeşi. Bildiğiniz gibi NASA’nın 1960 ve 1970’li yıllardaki Ay görevlerinin ismi Apollo olarak adlandırılıyordu.

nasa-ay-projesini-detaylandirdi

NASA Ay projesi için çalışılacak şirketler de belli oldu. Bu şirketler arasında Aerojet Rocketdyne, Boeing, Blue Origin, Lockheed Martin, Northrop Grumman, Sierra Nevada ve SpaceX gibi isimler yer alıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen