İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Mutluluk Veren Besinler! İşte Detaylar

Mutluluk Veren Besinler! İşte Detaylar

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz, mutluluk veren besinleri anlattı, önemli ikazlar ve önerilerde bulundu.

Bilhassa büyük şehirlerde mutsuz olduğundan yakınanların sayısı gittikçe artıyor. Hele de güneş ışınlarının azaldığı, havaların soğuk ve kasvetli bir hal aldığı bugünlerde pek çok kişi kendini daha mutsuz ve güçsüz hissediyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz başta kırmızı meyveler olmak üzere bir takım besinlerin içerikleri bakımından kişilerin kendilerini mutlu hissetmesini sağlayabildiğini belirterek “Günlük beslenmenizde kesinlikle bu besinlere yer vermelisiniz” diyor.

muz

Muz

Muz, ruh halinizi tertip etmeye yardımcı olan seratonin imalatını sağlayan amino asit triptofan içeriyor. Bu arada muz iyi bir potasyum ve B vitamini olan folat kaynağı. Düşük B vitamini düzeylerine sahip olmak yapılan çalışmalarda çöküntüye bağlandığından muz iyi bir mutlu edici besin olarak kabul ediliyor. Ancak glisemik yükü başka bir deyişle kan şekerinizi yükseltme hızı fazla olan muzu diyabetiniz varsa porsiyon kontrolü yaparak tüketmeye özen gösterin. 1 porsiyon muz 1 küçük boya eşit geliyor, o nedenle büyük ithal muzları yarım tüketmeye özen gösterin.

çilek

Kırmızı meyveler

Çilek, dut, böğürtlen gibi kırmızı meyvelerin, reçeteli duygudurum dengeleyici ilaçlar ile kimyevi benzerlikleri bulunuyor. Ayrı olarak bu meyvelerde bulunan flavonoid antosiyanidin, artan çöküntü oranları ile ilintili olan enflamasyonu da azaltıyor. Bilhassa küçük taneli meyvelerde porsiyon kontrolü zor olabildiğinden 1 porsiyonu 1 çay bardağı dolusu olacak şekilde tüketebilirsiniz.

bitter çikolata

Bitter çikolata

Koyu çikolata, iyi bir antioksidan kaynağı. Bu arada stres hormonu olarak da adlandırılan kortizol düzeylerini de düşürüyor. Tatlı isteğinizi diğer tatlılara oranla daha hızlı keserken kişiyi de mutlu ediyor. Ancak kakao değeri yüksek olan çikolataları seçenek ederseniz kalorisinin yüksek olduğunu unutmayın. 1 küçük kare bitter çikolata tüketebilirsiniz.

yumurta 4

Yumurta

Yumurta, ruh halinizi düzeltmeye yardımcı omega-3 yağ asitleri, çinko, B vitaminleri ve iyodür ile yüklü olan, bu arada protein dolu bir besin. Kişiyi uzun müddet tok ve enerjik tutuyor. Özel bir sıhhat vaziyeti olmayan kişilerin tüketeceği günde 1 adet yumurta, mutluluk verirken, zayıflamaya da yardımcı oluyor.

Yumurtayı pişirme şekliniz de vitaminlerden yararlanmak için oldukça önemli. Haşlama yumurta yapıyorsanız gri halka oluşmayacak şekilde kaynatmaya çok dikkat edin. Tavada yumurta yapacaksanız yanmaz tavada yapmaya özen gösterin. Yağı yakarak yumurtayı tavaya kırmayın.

ıspanak

Ispanak

Ispanak, çöküntüyü hafifleten ve yorgunluğu azaltan folik asit içeriyor. Ispanağı pişirirken çok uzun müddet ocakta tutmamaya özen gösterin. Pişirme sırasında tencerenin kapağını çok sık açmayın. Zira ıspanak ısı ile fazla temas ettiğinde bir hayli vitamin ve mineral kaybına uğruyor. Ispanağı çiğken salatalarınıza doğrayarak vitaminlerden daha yüksek oranda faydalanabilirsiniz.

kuru fasulye

Kuru fasulye

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz “AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Tarım Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, düşük magnezyum düzeyleri daha düşük enerjiye bağlanmıştır. Bilhassa haftada en az 2 gün kuru fasulye tüketmek hem enerjinizi yükseltebilir hem de zengin lif muhtevası sayesinde uzun müddet tok hissetmenizi sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olabilir” diyor.

kefir 3

Kefir

Kefir bağırsak sıhhati için önemli olan probiyotik bakteriler açısından oldukça zengin. İçerdiği enzimler sayesinde sıhhatli bir bağırsak işlevi sağlıyor. Fermente bir süt ürünü olduğu için laktoz oranı düşük olan kefiri, gaz problemi olanlar da rahatça seçenek edebilir. Mutlu bağırsak demek mutlu fertler demek. Ayrı olarak kefir B12 vitamini ile D vitaminini de içeriyor ve günlük D vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayabildiği için çöküntüye karşı da yarar sağlayabiliyor. Günlük beslenmenize en azından 1 bardak kefiri ilave edebilirsiniz.

İlgili Yazı

Kefir Ne Zaman İçilir? Kefirin Faydaları Nelerdir?

kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği triptofanın en iyi gıda kaynaklarından biri. Triptofan da sakinleştirici bir tesire sahip olup hem deşarj oluyor hem de seratonin salgılanmasına yardımcı olarak mutluluk veriyor. Ara öğün olarak seçenek edecekseniz kesinlikle porsiyon kontrolü yapmaya özen gösterin. Yağlı tohumlardan olan ve kalorisi oldukça yüksek olan kabak çekirdeğinin 1 porsiyonunu 1 küçük avuç alabilirsiniz.

zerdeçal 2

Zerdeçal

Doğu Asya mutfağında kullanımıyla bilinen sarı baharat, ruh halini artıran ve çöküntüyle mücadele eden kurkumin içeriyor. Her gün 1 tatlı kaşığı kullanımının hem mutlulukla hem de sıhhatle oldukça yüksek bir irtibatı var. Bilhassa kış sebzeleri olan karnabahara, pırasaya veya lahana yemeğine oldukça yakışan baharatı bu arada, yumurtanızda veya salatalarınızda kullanabilir, yoğurdunuzun içine ilave ederek ara öğün olarak seçenek edebilirsiniz.

somon

Somon

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Güleryüz “Somon, ruh halini iyileştiren ve çöküntüyle mücadele edebilen omega-3 yağ asitleriyle dolu. Somonu kızartma yapmadan fırında veya ızgara olarak seçenek ederseniz daha sıhhatli bir alternatif olacaktır. Haftada en az 3 gün balık tüketerek ihtiyacınız olan omega-3 ü karşılayabilir hem de mutlu olmaya bir adım daha atabilirsiniz” diyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen