İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Mozilla, 2019 İnternet Sağlık Raporunu Açıkladı

Mozilla, 2019 İnternet Sağlık Raporunu Açıkladı

Mozilla, 2019 İnternet Sağlık Raporu’nu yayımlarken, rapora bu yıl yapay zekaya karşı önyargıyı ve dizayn alışkanlığını da ekledi.
İnternet tarayıcı pazarının önemli aktörlerinden olan program firması Mozilla, 2019 İnternet Sağlık Raporu’nu yayımladı. Rapor için 200 uzmanın internetin geleceğine yönelik görüşleri alındı. Bu yılın raporu genel olarak yapay zekaya karşı önyargıya ve dizayn alışkanlıklarına odaklandı. Özellikle sosyal medya programları ve akıllı Telefonlar gibi programların yarattığı bağımlılık ve mahalli yönetimler ile sivil toplum kuruluşlarının interneti Dünya genelinde daha sağlıklı hale getirme gücü, raporun odak noktasını oluşturdu.

İnternet Sağlık Raporu, internete belli bir sağlık yüzdesi veren ve yainterneti sağlıklı/sağlıksız diye ayıran bir rapor değil. Çalışma daha ziyade insanları yönlendirmek ve belli hususları dikkate almaya çağırmak amacında. Raporda ‘para kazanma tekniklerinin, toplumların yönetiminin ve diğerleriyle sosyal etkileşimin değişimini kucaklamak’ öne öne sürülen başlıklar oldu.

mozilla-2019-sağlık-raporunu-açıkladı-bir-portal 1
Gelecekte ekonomilerimizin ve toplumlarımızın büyük değişimler geçireceği belirtilen raporda, bu değişimlerin kaynağı şeklinde de makinelerin öğrenme ve karar verebilme yetisindeki artış gösterildi. “Yanlış yaptığımızı bildiğimiz şeyi revizyonliyiz ya da pay zeka için iyinin ne olduğunu kararlaştırmalıyız.” denildi.

Yapay zekanın son yıllarda ABD’li ve Çin’li şirketlerin atılımlarıyla ilerlediği belirtilirken, Microsoft ve Amazon’un kolluk kuvvetlerine yüz tanıma programları sattıklarına değinildi.

Raporda yapay zeka okuryazarlığının önemine de dikkat çekildi. Sıradan vatandaşlar kadar kurumlar ve kuruluşların da bu hususta kendilerini geliştirmeleri gerektiği belirtildi.

Deepfake programlarına karşı da uyarılarda bulunulan rapor ederda, bu tekniklerden nasıl korunulabileceği de tartışıldı. Bazı kişiler devletin bu hususta düzenleyici görev yapmasını isterken, bazı kişiler ise hükümetlere güvenilemeyeceğini söylüyor.
Rapor, ‘alışkanlık makinesinden kurtulmak’ isimli bir başlıkta da akıllı Telefon programları ve sosyal medya platformlarını ele alıyor. Ayrıca tavsiye motorları da bu başlığa dahil ediliyor. 2018 yılının raporunda da Facebook ve Amazon gibi devlerin incelenmesi, düzenlenmesi ve ya bölünmesi için tavsiyeler veriliyordu.

mozilla-2019-sağlık-raporunu-açıkladı-bir-portal 2

Raporda nefret söylemlerine karşı Almanya’nın uyguladığı Yasalar da öne çıkartılıyor. Benzer Yasaların işe yarayabileceği konusu ile ilgili bir açıklama olmasa da uzmanlar, şirketlerin operasyonlarına yönelik açıklamalarını yetersiz buluyor.

Raporda bunun dışında etkileşim arttırarak para kazanma, bağımlılık oluşturma,Dünya genelinde internete erişim gibi konular da yer aldı. Rapora göre Dünya genelinde internete erişim artsa da, sansür ve uluslararası yavaşlama engellenemedi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen