1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Mobil Uygulamaların, Fabrikalardan Değerli Olduğunu Gösteren 5 Çarpıcı Bilgi

Mobil Uygulamaların, Fabrikalardan Değerli Olduğunu Gösteren 5 Çarpıcı Bilgi

Artık aşağı yukarı 4.5 milyar insanın elinde milyonlarca programa erişebildiği akıllı telefonlar var. Eğer her şeyin duvarlardan, evraklardan, üretim bantlarından ibaret olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Dünyanın en kapsamlı mobil inceleme raporuna giren birbirinden etkileyici güncel veriyi paylaşıyoruz.

Eğer dijital dünyanın nimetlerine az da olsa meraklıysanız, WhatsApp’ın onlarca THY gibi şirketi bir kalemde satın alabileceği efsanesini duymuşsunuzdur. Farklı sektörleri, farklı alanlardaki şirketleri karşılaştırmak doğru değil, yalnız işin ekonomik boyutu gerçekten çok diğer.

Düzinelerce üretim bandından çıkan binlerce otomobili üreten fabrikalar, kuşkusuz ileride de işimize çok yarayacaklar. Aynı biçimde bu fabrikaları kontrol edecek olan firmalar da çok oldukça önemli konumdalar. Nitekim oradaki makinelerin hepsini birer mobil uygulamadan kontrol edeceğiz. Dolayısıyla asıl parayı üreten değil, üretimi basitleştirenler kazanacak.

Tıpkı günlük yaşamda olduğu gibi… Mobil programlar hayatımızı basitleştirme amacını esasen yerine getiriyor, artık hayatımızı ne kadar etkileyip değiştirdikleri konusu ile ilgili tartışma yaratıyorlar. Peki mobil programlar ne kadar kullanılıyor, bu piyasada ne kadar para dönüyor, insanlar her gün kaç saatini mobil programlara ayırıyor. Dünyanın en güvenilir inceleme rapor ederından State of Mobile 2019 yayınlandı. Gelin raporla dünyanın nasıl değiştiğine, tüm işlerin nasıl ekranlardan döndüğüne yakından bakalım.

Geçtiğimiz yıl boyunca bütün platformlardan 194 MİLYAR kez uygulama indirildi:

mobil-uygulama-fabrikalardan-değerli-bir-portal 1
2018 boyunca iOS ve Android başta olmak suretiyle diğer tüm mobil platformlardan indirilen uygulama sayısı 194 milyarı buldu. Elbette o kadar uygulama yok, yalnız şimdiden dünya nüfusunun aşağı yukarı 25 katı kadar uygulama indirmişiz.

Mobil programlar için geçtiğimiz yıl 101 MİLYAR DOLAR para harcandı:

mobil-uygulama-fabrikalardan-değerli-bir-portal 2
Kullanıcılar programlara veya uygulama içerisinden satın almalara toplamda 101 milyar dolar para harcadılar. Ücretsiz programların pazarın büyük bir kısmını oluşturduğu sektörde, bu harcalamaların önemli bir kısmı uygulama içi satın alma eylemlerinden elde ediliyor. Bu rakama sosyal medya programları içerisinden harcanan reklam ücretleri dahil değil.

İnsanlar, mobil programlara günde ortalama 3 SAAT harcıyorlar:

mobil-uygulama-fabrikalardan-değerli-bir-portal 3
Daha az veya daha fazla mobil uygulama kullanıyor olabilirsiniz. Bu dünyaya erişim sağlayan insanların önemli bir kısmı, günde 3 saatini mobil uygulama ve oyunlara ayırmaktan çekinmiyor. Kaba bir hesapla her bireyin 3 saat boyunca enerjisini çalışmaya ayırdığını düşünün, elde edilen toplam iş gücüyle nasıl bir gezegen olacağımızı hayal etmeye çalışın…

Halka arz edilen mobil uygulama şirketlerinin dşayeti 1 YILDA %360 yükseldi:

mobil-uygulama-fabrikalardan-değerli-bir-portal 4
Küresel krizden herhangi bir pay almadığı açık açık belli olan mobil uygulama sektöründe büyüme dönemi bütün hızıyla sürüyor. Bu yıl hisselerini halka arz eden mobil uygulama şirketleri ortalama 3,6 kat daha da büyük hale geldiler. Kullanım arttıkça büyümeleri kaçınılmaz oldu.

2000 yılı ve sonrasında doğanlar, artık OYUN oynamıyorlar:

mobil-uygulama-fabrikalardan-değerli-bir-portal 5
Mobil oyunların yükselişindeki en büyük neden Z kuşağı olarak bilinen 2000 ve sonrasında doğan nesildi. Bu neslin üyeleri büyürken mobil oyunlar ortaya çıktı. Mobil oyunların popülerleşmesi de bu neslin yaşının artmasına bağlı olarak hızlandı. Nitekim oyun oynamanın da bir yaşı vardı. Artık 20’li yaşlarına çok yakın olan Z kuşağının ilk üyeleri, oyun dışında programları daha çok kullanmaya başladı. Bu artış ise geçtiğimiz yıl boyunca %30’u buldu.

Mobil uygulama dünyası önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edecekmiş gibi gözüküyor. Eğer bu verileri beğendiyseniz , en fazla vakit harcadığınız ve en en çok tercih edilen programlarınızı yorumlar bölümünde belirtebilrisiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen