‘Mini’den ‘Pro Max’e iPhone 12 modellerinin artıları ve eksileri'Mini'den 'Pro Max'e iPhone 12 modellerinin artıları ve eksileri

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle online lansman ile tanıttığı yeni modelleri iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max Türkiye’de! Geçtiğimiz haftalarda iPhone 12 ve 12 Pro’yu Türkiye’de satışa sunan Apple, iPhone 12 mini ve iPhone 12 Pro Max’i bugün ülkemizde ön siparişe açtı. Cihazlar 23 Aralık’ta Türkiye’de satışa çıkacak.

9 bin 999 TL ile 19 bin 999 TL arasında değişen fiyatlara sahip olan modellerin şüphesiz en dikkat çeken yanı yüksek fiyatları. Peki yeni iPhone modellerinin artıları ve eksileri neler? İşte iPhone 12 ailesi ile ilgili merak edilen her şey… (Yazı: İlker Koçaş / ilker.kocas@ntv.com.tr)

iPhone 12 ailesinin en küçük versiyonu olarak karşımıza çıkan iPhone 12 Mini 5.4 inçlik bir ekrana ev sahipliği yağıyor. Küçük tasarım üst taraftaki çentiğin hayli büyük olmasına neden olmuş. Cihaz iPhone 12 ailesinin diğer 3 üyesi ile karşılaştırtıldığında daha kısa bir batarya ömrü sunuyor. iPhone 12 Mini’nin telefoto kameraya sahip olmaması ise cihazın öne çıkan bir başka eksisi.
Gece çekimlerinde iPhone 12 ailesinin diğer üyelerinden aşağı kalmayan bir performans sunan cihaz, 1080×2340 (FHD+) Piksel ekran çözünürlüğü sunuyor. iPhone 12 Mini IP68 su ve toza karşı dayanıklı sertifikasına sahip. Cihazların her geçen yıl biraz daha büyüdüğü şu günlerde iPhone 12 Mini boyutu ile pek çok kullanıcının dikkatini çekebilir.
iPhone 12’nin pil ömrü yerini aldığı iPhone 11’den daha iyi bir konumda değil. Biz yeni nesil modelde daha iyi bir performans beklerken iPhone 12’nin kullanım süresi bir tık azalmış. Apple RAM değerlerini vermese de, iPhone 12’nin iPhone 11 gibi 4 GB RAM’e sahip olduğunu biliyoruz. Başka bir deyişle yeni modelde RAM konusunda ciddi bir iyileştirme bulunmuyor.
7,4 mm kalınlığında ve 164 gram ağırlığında olan iPhone 12, iPhone 11 modeline oranla daha küçük bir yapıda ve 30 gram daha hafif. IP68 sertifikası sayesinde 6 metre derinliğinde 30 dakika boyunca suya karşı dayanıklı da olan cihaz 6,1 inçlik OLED Super Retina XDR  ekrana ev sahipliği yapıyor. LCD ekran ile gelen iPhone 11’in aksine OLED ekran ile gelen iPhone 12 2532 x 1170 piksel çözünürlüğünde.
IPhone 12 Pro geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 11 Pro ile kıyasla daha düşük bir pil performansı ile karşımıza çıkıyor. iPhone 12 Pro tıpkı iPhone 11  Pro’da olduğu gibi Super Retina XDR OLED ekran, 800 nit standart, 1200 nit maksimum parlaklık değerine ev sahipliği yapıyor. Yani Apple bu alanda dikkat çekici bir yeniliğe iPhone 12 Pro’da  yer vermedi.
IPhone 12 Pro’nun arka tarafında 3 adet 12 MP’lik kamera ile karşılaşıyoruz. Ancak iPhone 12 Pro’nun en dikkat çeken yanı açılımı Light Detection and Ranging olan LiDAR sensörü.  Bu sensör ilk olarak Apple’ın iPad Pro 2020 tabletinde karşımıza çıkmıştı. Şirket bu sensörü  ilk defa akıllı telefonlarına entegre etti. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max  modellerinin arka kamerasına entegre bir LIDAR sensörü  bulunuyor.
LİDAR ile birlikte kamera önündeki cisimlerin uzaklıklarını ve derinliklerini çok daha net bir şekilde tespit etmek mümkün hale geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar 3 boyutlu dijital harita hazırlanabiliyor. iPhone 12’de gece modu, portre ve Dolby Vision HDR’de bir önceki modeller ile kıyaslandığında göze çarpan iyileştirmeler yer alıyor.
Apple’ın en pahalı yeni modeli olarak karşımıza çıkan iPhone 12 Pro Max, iPhone 12 Pro ile kıyasladığımız zaman dikkat çeken bir geliştirme sunmuyor. Cihaz LİDAR sensörü dışında bir önceki model olan iPhone 11 PRO Max ile neredeyse aynı kamera değerlerini sunuyor.
IPhone 12 Pro Max tıpkı iPhone 12 Pro’da olduğu gibi LİDAR sensörü ile geliyor. 6.7 inç ekranı ile en büyük iPhone modeli olan cihaz 1284×2778 (FHD+) Piksel ekran çözünürlüğüne sahip. iPhone 12 Pro Max’in bataryasının gün boyu kullanıma yettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 3687 mAh değerinde bataryaya ev sahipliği yapan model 80 saat müzik, 20 Saat video oynatabiliyor.
İlk olarak iPhone 6 ile tarih olan köşeli, keskin hatlara sahip tasarımla karşımıza çıkan yeni modellerin eksileri ile başlayalım. Apple yeni modellerde kutu içeriğinde radikal bir değişime gitti. Şirket 5W’lık şarj cihazını ve EarPods  kulaklık modelini kaldırdı.
Başka bir deyişle iPhone 12 ailesinin herhangi bir üyesini satın alan kişi şarj adaptörü ve kulaklığı da ayrıca satın almak durumunda kalacak. Bu ülkemizde satışa çıkan 4 model için de geçerli. Özellikle pandemi süreci ile hepimizin maske taktığı günlerde cihazlarda, eskiden olduğu gibi parmak izi ile girişe izin veren Touch ID  özelliğinin yer alamaması da hayli can sıkıcı.
Gelelim yeni iPhone modellerinin artılarına. Geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone 11 serisinde rakip firmaların aksine 5G teknolojisine yer vermeyen Apple eleştirilerin hedefi olmuştu.  Apple yeni modellerde ilk defa 5G’ye yer verdi. Yani iPhone  12 ailesinin 4 üyesi de 5G teknolojisini destekleyecek donanıma sahip. Ayrıca Apple iPhone 12 serisinde cam yerine  Corning  tarafından geliştirilen özel bir seramik kullanıyor. Bu materyalin diğer malzemelerden veya herhangi bir camdan daha sert olduğu söyleniyor.
Cihazlarda yer alan A14 bionic işlemci oldukça başarılı bir performans sunuyor. Apple yeni  iPhone modelleri ile birlikte yeni kablosuz şarj teknolojisi MagSafe’i de tanıtmıştı. iPhone 12 için üretilen kılıflarla entegre olan MagSafe, mıknatıslı yapısıyla kablosuz şarjı daha kolay hale getirecek. MagSafe ayrıca ‘Duo Charger’ özelliği sayesinde kullanıcıların hem telefonlarını hem de  Apple Watch akıllı saatlerini şarj etmelerine imkan sunacak.Source link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.