1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Middle Earth: Shadow Of War Kapsamlı Skill Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Middle Earth: Shadow Of War Kapsamlı Skill Rehberi

Talion her seviye atladığında yeni skiller ve bunların “upgrade” leri için kullanabileceği bir Skill Point elde eder. Ayrıca Collectible toplamak ya da yan görevleri yapmak gibi diğer etkinlikler de ek Skill Point kazanmanızı sağlıyor. Oyunun sonunda bütün skilleri ve upgradelerini yapmanıza yetecek kadar Skill Point elde etmiş oluyorsunuz, hatta bir kısmı da artıyor.

Skilleri dağıtmak için 6 farklı kategori bulunmakta. Combat, Predator, Ranged, Wraith, Mounted ve Story olarak ayrılmış durumda. Her kategori 5-6 farklı skille sahip. Bu kategoriler birer skill ağacı gibi. Yani üst seviye bir skille sahip olabilmek için önceki skillleri açmış olmanız gerekiyor.
Ek olarak her skillin 2-3 tane upgrade opsiyonu bulunmakta. Bunlar skillin aldıktan sonra ek bir puan harcayarak alabileceğiniz ve skilli modifiye ederek güçlendiren ek özellikler. Tüm özellikleri açabilirsiniz ama her skill için 2-3 tane özellikten sadece birini aynı anda aktif edebiliyorsunuz. Bu da farklı oynanış biçimleri ve taktiksel yaklaşımlara yol açıyor. Neyse ki oyun içerisinde istediğimiz zaman özgürce bu özellikler arasında geçiş yapabiliyoruz.

Skill upgradelerinin ek olarak bir de seviye sınırı var. Yani belli bir seviyeye gelene kadar o özelliği açamıyorsunuz. Bazı seviyeler bu açıdan çok önem arz ediyor.
Şimdi ayrı ayrı skillere ve upgradelerine ayrıntılıca bakacağız. Hangi skillerin beklentilerin altında kaldığını hangilerinin sandığımızın aksine müthiş işler başardığını ve hangilerinin bilinmeyen farklı etkileri olduğunu ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Combat Skilleri

Ski Savaş Becerisi 1: Yürütme

Bu skill size mini-map’ın üstündeki turuncu renkli Might Bar’ını verecektir. Yaptığınız etkin saldırılar Might barınızı doldurur. Bu Hit sayacınızdan bağımsızdır ve savaştan sonra da barınız olduğu gibi durmaya devam eder. Hasar aldığınızda Might barınız azalacaktır. Ayrıca saldırılarınızda ıskaladığınızda da bir miktar Might kaybedersiniz.
Might barınız dolduğunda “F” tuşuyla Execution saldırısı gerçekleştirebilirsiniz. Execution normal saldırılardan çok daha güçlüdür ve normal düşmanları tek vuruşta öldürecektir. Ologlar ve Captainler’de ise yüksek hasar bırakacaktır.
Execution oldukça önemli bir skill. Bir orku tek vuruşta öldürebilmenizi sağlıyor. Savaş esnasında rakiplerinizi bu skilli kullanarak hızla öldürebilirsiniz.

Ution Yürütme Yükseltme: Grim Resolve

Seviye Gereksinimi: 3
Grim Resolve Might biriktirme yolunuzu değiştirecektir. Bu skill sayesinde hasar aldığınızda Might kaybetmek yerine kazanacaksınız.
Bu gerçekten güçlü bir upgrade, Execution upgradeleri içinde en iyisi diyebilirim.
Bu skille eklemek istediğim bir şey de bazı hasarlarda hala Might kaybedebiliyor olacağınız gerçeğidir. Ologların sert darbelerinden birine maruz kalırsanız Might kaybedersiniz. Stun, Poison gibi saldırılarda da Might kaybedersiniz.
Şüphe yok ki bu skilli bir an önce edinmek isteyeceksinizdir ama oyun başı için o kadar da yüksek öneme sahip olmadığını söyleyebilirim. İleride harcayamadığınız ek puanlarınız olduğunda bu upgrade’i alabilirsiniz.

İcra Yükseltme: Gizli Might

Seviye Gereksinimi: 7
Secret Might, Stealth Kill’lerinizde de Might kazanmanızı sağlar.
Buradaki Might kazanımı gerçekten önemli. Eğer Wraith Chain’le beraber kullanılabilseydi çok etkili olurdu. Fakat maalesef ki Wraith Chain’le aldığınız Stealth Kill’lerde bu skill çalışmıyor. Bire bir aldığınız Stealth Kill’ler için geçerli. Bu da bu skillin çok da üstün olmadığını gösteriyor.
Fazladan puanınız yoksa elinizdeki puanları bu skille harcamak çok da akıllıca olmayacaktır. Çok sık Stealth Kill kullanıyorsanız ve bu tarz bi oyun stiliniz varsa yine de alınabilir.

Up Yürütme Yükseltme: Ölümcül Savaş

Seviye Gereksinimi: 11
Bu skill Might barının çalışma tarzını komple değiştiriyor. Savaşta isabet ettirdiğiniz saldırılar için çok daha çok Might kazanırken, hasar görürseniz ya da savaştan çıkarsanız birikmiş bütün Might’ınız sıfırlanıyor. Hit Streak’ınız bozulur ise yani ıskalarsanız bütün Might barınız boşalmıyor ama bir miktar Might kaybediyorsunuz.
Normal saldırılar 8 Might kazandırırken Fatal Might’la yaptığınız saldırılar ekstra 10 Might daha kazandırarak saldırı başına 18 Might kazanmanızı sağlar. Bir Execution için 100 Might gerektiğini unutmayalım.
Eğer Shadow of Mordor oynamışsanız bu upgrade size yabancı gelmeyecektir. Ekstra Might kazanımı sadece düz vuruşlar ve ok saldırıları için geçerli. Counter ya da fırlatma bıçakları bu ek bonustan etkilenmiyor. Bu bonusa rağmen hala bi Execution için 6 etkin saldırı yapmanız gerekiyor.
İhtiyacınız olduğunda elinizde birikmiş Might’ınız olmaması kötü. Basit savaşlardan Might biriktirip bunu diğer bir yerdeki Captain’e karşı kullanabilmek varken anlık Might artışı o kadar da cazip gelmiyor. Saldırılardan kaçınma konusu ile ilgili iyiyseniz bu skilli deneyebilirsiniz.

Ski Savaş Becerisi 2: Mükemmel Sayaç

Bu skilli aldıktna sonra counterlarınızda ikinci bir bildirim ikonu belirecek. Counter ikonu çıktıktan kısa süre sonra bu ikon mavileştiğinde counterlarsanız rakibinizi yere indirebilirsiniz. Bu saldırıyı Warrior, Savage, Hunter ve Archer’lara karşı kullanabilmeniz mümkün. Tabi bu classlardaki Captain’lere karşı da. Sıklıkla düz orklara ve Savage’lere karşı kullanılıyor.
Perfect Counter zaman içindemasını yakalamak çok kolay. Bu skilli ilaveten çok sayıda saldırana karşı da aynı anda kullanabilmeniz mümkün. İki düşman aynı anda saldırdığında ikisine de tek tek counter tuşuna basmanız gerekiyor.
Bu skille birçok skill ve upgrade’ini kombo yapabilirsiniz. En önemlisi de 16. seviyeye kadar kullanabileceğiniz Ground Finisher skillinin Wraith Shield upgrade’i. Erken oyunda Warrior ve Savage’lere karşı en etkili taktik bu.

~ Mükemmel Sayaç Yükseltme: Arrows Rain

Seviye Gereksinimi: 5
Bu upgrade’le her Perfect Counter yaptığınızda 1 Elf-Shot kazanırsınız, ek şeklinde de düşmanı yere indirmiş olursunuz.
Erken oyunda en hoş ok toplama tekniği. 23. Seviyede Ground Drain skillini de açtıktan sonra seri bir biçimde ok toplayabilirsiniz.
Hiç şüphe yok ki bu skilli erkenden almak isteyeceksiniz ama bu da yüksek öncelikli tavsiye ettiğim skillerden değil.

~ Mükemmel Sayaç Yükseltme: Mighty Ters

Seviye Gereksinimi: 10
Bu upgrade’le counterlarınız da Might kazandırmaya başlıyor. Perfect Counter yaparsanız rakibinizi yere indirirsiniz ama perfect veya değil birçok Might kazanabilirsiniz.
Ok toplamanın diğer yollarını bulduysanız Rain of Arrows yerine bunu tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha sık Might saldırıları kullanma olanağımız oluyor. Bu skill tartışmasız en iyi geç oyun skillerinden.

~ Mükemmel Sayaç Yükseltme: Ölümcül Sayaç

Seviye Gereksinimi: 15
Perfect Counter normal Warriorlara, Savage, Hunter ve Archer’lara karşı yapıldığında düşmanınızı anında öldürmenizi sağlar.
Captain ya da Caragor’lara karşı hiç bir etkisi yoktur. Yalnızca Captain’leri yere düşürebilirsiniz.
Zayıf düşmanlara karşı çok etkili bir skill. Üstünüze dalga dalga gelen düşmanları bu skill vasıtası ile kısa sürede doğrayabilirsiniz. Sorun şu ki bu ölümler için oldukça az kazancınız olacak. Ok yok, Might yok.
Bu yetenek oynanışa çok zevk katıyor. Kendi başına son derece güçlü yalnız diğer skillerle ve stratejilerle etkileşimi pek etkin değil. Muhtemelen günün sonunda Mighty Reversal kadar yarar sağlamayacaktır.

shadow_of_war_skill_agacı-bir-portal

 

Ski Savaş Becerileri 3: Kritik Grev

Bu skilli aldıktan sonra ataklarınızın bazılarında herhangi kritik vuruşlar gerçekleştireceksiniz.
Kritik vuruşlar daha çok hasar verirler ve Hit Streak’da 1 yerine 2 hit olarak sayılırlar. Normal ataklardan daha çok Might kazandırırlar. Ayrıca birçok ekipmanın özel efekti kritik vuruşlarla tetiklenebilir.
Normal şartlarda 10 vuruşta 1 gibi bir olasılıki vardır.
Kritik vuruşlar çok fazla verimli değildir. Öncelikli skillerinizden de olmamalıdır. Fakat daha üst skillere ulaşabilmek için bunu da açmanız gerekiyor.

Critical Strike Upgrade: Reprisal

Seviye Gereksinimi: 7
Canınız azaldıkça kritik vuruş şansınız artar.
Bundan faydalanabileceğiniz bazı taktikler kuşkusuz mevcut. Mesela kritik vuruşlarda sizi iyileştiren bir silahınız varsa canınız azaldığında o silah sayesinde yeniden iyileşebilirsiniz. Bu özellik oyunda size yardımcı olabilecek çok pasif bir özellik yalnızca. Muhtemelen pek de bir yararı dokunmayacaktır. Hasar almak için kurulmuş belirli bir taktiğe sahip olmadığınız sürece bu skilli tercih etmeseniz daha iyi olur.

Critical Strike Upgrade: Unstoppable

Seviye Gereksinimi: 13
20 Hit Streak’in üstündeyken kritik vuruş şansınız artar.
Açıkcası oyunda Hit Streak kasmak çok da etkili bir teknik değil. Shadow of Mordor’dan farklı olarak Might saldırıları için Hit Streak kasmamız gerekmiyor. Bu biçimde Hit Streak’ı güvenliğini sağlamak için sağa sola kılıç sallamaktansa daha akkıllıca savaşabiliyoruz. Bu skilli kullanmanın oynanışı lüzumsuz zorlaştırdığı için tavsiye etmiyorum.

Critical Strike Upgrade: Elven Precision

Seviye Gereksinimi: 19
Kritik vuruş şansınızı artırmak için saldırınız ulaştığında yeniden saldırı tuşuna basın.
Bu saldırıyı yapmak aslında sanıldığı kadar zor değil. Counter ve fırlatma bıçakları da buna sayılıyor. Yine de aktif bir savaşta buna kasmamanız gerekiyor. Savaşta dikkatinizi vermeniz gereken diğer birçok önemli neden bulunuyor. Bu skill doğru zaman içindemayı denk getirdiğiniz anlarda kritik şansınızı artırır, onun dışındaki vuruşları etkilemez.
Her Precision atağının da kritik atak olmayacağını unutmayın. Her ne kadar zaman içindemayı tuttursanız da vuruşlarınız kritik olmayabiliyor. Bu yüzden bu skilli esgeçebilirsiniz.
Bütün bunlara bakarsak kritik vuruş ile ilgili bir upgrade’i almayı erteleyebildiğiniz kadar erteleyebilirsiniz.

Combat Skill 4: Ground Finisher

Yere düşmüş düşmanlara karşı yaptığınız Ground Finisher saldırısını daha hızlıca yapmanızı sağlar.
Zamandaki düşüş gerçekten çok fark edilebilir ya da kullanımı kolay değil. Sadece düz orklara karşı etkili, Captain’lere değil. Savaşın ortasında rahatsız edilmeden Ground Finisher yapabilmenizi sağlayacak kadar hızlandırmıyor.
Nerdeyse hiç kullanışsız diyebilirdik ama birkaç tane birbirinden hoş upgrade’e sahip. Bu skilli 15. seviye civarlarında alıp 16. seviyede de Wraith Shield alarak çok etkili bir yetenek elde etmiş olursunuz.

Ground Finisher Upgrade: Fury

Seviye Gereksinimi: 9
Düşmüş bir rakibe karşı bir dizi hızlı darbe çıkarmanızı sağlar.
Teke tek durumlarda çok etkili bir skill. Ground Finisher’dan daha çok hasar vermesinin yanı sıra kısa sürede Might ve Hit Streak kasmanızı da sağlıyor. Güçlü bir Captain’i öldürürken kullanabileceğiniz etkili bir taktik.
Normal kullanışlarda pek etkili değil. Düşmanlar size saldırırken atılımniz yarıda kesiliyor. Diğer upgradeler gibi sık sık kullanamıyorsunuz. Teke tekte bu skille geçip normalde öteki skilleri kullanmanızı öneririm.

Ground Finisher Upgrade: Wraith Shield

Seviye Gereksinimi: 16
Ground Finisher yaparken arkanızdan gelen saldırıları da Celebrimbor vasıtasıyla counterlamanızı sağlıyor, böylece atılımniz bozulmuyor.
Perfect Counter skilliyle kombo yaptığınızda gerçekten çok etkili oluyor. Bir yandan yerdekini öldürürken bir yandan arkanızdakini yere düşürebilirsiniz. Sonra da onu öldürürsünüz vs. vs. gider.
Bu kombo ile Warrior ve Savage dalgalarını seri bir biçimde indirebilirsiniz.
Perfect Counter’dan Rain of Arrows upgrade’ini seçtiyseniz bir yandan da oklarınız dolacaktır. Uzaktaki Hunterları ve Archerları da bir yandan avlayabilirsiniz. Chain of Shadows ile 2 oka 3 düşman öldürebilirsiniz. Bu taktikle Archer, Hunter ve Defenderları öldürüp oklarınız bittiğinde yeniden Warrior ve Savage’lere dönebilirsiniz.
Bun ile ilgili birkaç not:
Aynı anda çok sayıda saldırıyı counterlayabilirsiniz. Celebrimbor’un kopyaları her düşmana tek tek atılım yapacaktır.
Bu skill ilaveten üstünüze atlayan Caragor’lara karşı da işe yarıyor.
Fakat diğer Caragor saldırılarına karşı etkisiz. Celebrimbor Caragorları geri püskürtemiyor ve hasar görüyorsunuz.
Kısaca en önemli skillerinizden biri bu. 16. seviyeye gelir gelmez almanız gerekiyor.

Ground Finisher Upgrade: Ground Drain

Seviye Gereksinimi: 23
Yere düşmüş orkları Drain yapabilmenizi sağlar.
Wraith Shield kadar etkili bir skill, hatta daha iyi. Siz yerdeki düşmanı Drainlerken birçok düşman şoka girecek, yani size müdahale etmeyecek.
Bunu Drain skillinin Quiver of Souls upgrade’iyle beraber kullanırsanız yerdeki orku domine edemezsiniz, dehşete düşüp kaçar. Fakat 4 tane Elf-Shot elde edersiniz.
Dehşete düşmüş orklara karşı Stealth Attack yapabilirsiniz. Yani tekrar yere düşürebilir, yeniden Ground Drain yapabilir ya da Brutalize ederek çevredeki düşmanların da kaçmasını sağlayabilirsiniz. Ya da yalnızca Stealth Kill yapın, hatta Wraith Chain ile çevredeki orkları da öldürebilirsiniz. Hatta savaşın ortasında bunu yaparak kaçmanıza ya da saklanmanıza gerek kalmadan bir Captain’e Stealth Attack yapabilirsiniz.
23. Seviyeye geldiğinizde ilk işiniz bu skilli almak olsun. En öncelikli skillerdendir çünkü kendisi.

Ski Savaş Becerisi 5: Acımasız Saldırı

Might barı iki katına çıkar. 2 kutu da dolu olduğunda normal Execution yerine Brutal Execution yaparak çevresindeki orkları dehşete düşürür.
Brutal Execution Captain’lere ya da Olog’lara uygulandığında normalinden biraz daha çok hasar verir. Bununla birini öldürürseniz en yakındaki 2 orkun kaçmasını sağlar. Ek olarak bu skille bir Captain öldürdüğünüzde kollarını ve bacaklarını kesebilirsiniz. Bu da bazı orkların ölümü aldatıp Legendary olarak geri dönmesine yol açabilir.
Ne yazık ki hala 2 kutu Might’ı tek bir Brutal Execution için harcamak akıllıca durmuyor. Kendi başına alınmaya değmese de sonraki skill ve Ceaseless Might upgrade’i için dşayet.

Acımasız Yürütme Yükseltmesi: Wraith Yürütme

Seviye Gereksinimi: 11
Execution yaparken bir miktar focus karşılığında yanındaki diğer orka da Execution yapabiliyorsunuz.
Genelde bu hareketle 2-3 orku Execution yapabiliyorsunuz. Bu kulağa güzel geliyor olabilir ama burada güçsüz orklardan bahsediyoruz. Daha güçlü düşmanları bu yolla öldüremiyorsunuz ve atılımniz yarıda kesiliyor. 3 orku öldürebilmek çok da güçlü bir atılım değil. Birazcık Might harcayarak ya da birkaç okla da bunu yapabilirsiniz.
Ceaseless Might upgrade’ine kadar kullanmak mümkün ama diğer skillere yatırım yapmak daha akıllıca olacaktır. Tavsiyem direk esgeçmeniz.

Acımasız Uygulama Güncellemesi: Kesintisiz

Seviye Gereksinimi: 19
Might kullandığınız yetenekler bütün Might’ınızı tek seferde boşaltmak yerine yalnızca 1 kutu harcıyor.
Evet işte size çok kullanımı kolay bir skill. Artık 2 kutu Might kasıp bunu saklayabilirsiniz. Eğer ihtiyacınız olup kullansanız bile hala 1 kutusu dolu ve kullanıma hazır duracak. Brutal Execution yapsanız bile bir kutu hala elinizde kalıyor.
Bu sayede iki farklı Might atılımsini arka arkaya kullanabilir ve düşmanlarınıza karşı çok etkili taktikler geliştirebilirsiniz. En öncelikli skillerdendir.

Ski Savaş Beceri 6: Misilleme

Last Chance zaman içindemasını kusursuz seviyeye ayarlayabilirseniz rakibinizi direk öldürürsünüz. Tabi ki Captainler, grauglar ve drakelerde etkisiz.
Çok kullanımı kolay değil. Last Chance zaman içindemasını Retaliation tetikleyecek kadar iyi ayarlamak baya zor. Yanlışlıkla kaçırmanız da ölmeniz demek.
Eğer etkin olursanız da yalnızca zayıf bir orku öldürmüş olacaksınız. Bir Captain’i değil. Hayatınızı riske etmeye değmez.
Kesinlikle tercih etmediğim ve önermediğim bir skill.

~ Misilleme Yükseltme: Adamant

Seviye Gereksinimi: 13
Fazladan bir adet Last Chance.
İşte bu kullanımı kolay. Görevlerde 2 yerine 3 Last Chance’ınız olacak. Unutmayın Last Chance’larınızı sıfırlamak için yeni bir göreve başlamanız ya da Fast Travel yapmanız gerekiyor. Yani Load ekranını gördüğünüzde Last Chance’larınız sıfırlanıyor.
Umarım ki 3. Last Chance’a ihtiyacınız olmaz ama olursa bu skill çok yardımcı olacak.

Retaliation Upgrade: Vengeful Drain

Seviye Gereksinimi: 22
Retaliation atılımniz düşmana Drain yapmanızı sağlar.
Normalinden az daha iyi diyebilirim. En azından bir miktar can elde ediyorsunuz.
Fakat yine de dandik bir ork için hayatınızı riske etmenize değmiyor. Adamant birçok daha iyi.

Retaliation Upgrade: Burst of Might

Seviye Gereksinimi: 31
Mükemmel zaman içindemada Might’ınızı fuller.
Tekrar söylüyorum. Hiçbir şeyden iyidir. En azından zaman içindemayı tutturmak için bir teşviktir. Fakat yine de büyük bir risk içeriyor. Might barınız hayatınızdan daha mı önemli?
Vengeful Drain gibi bunu da esgeçin.

shadow-of-war-skill-rehberi-bir-portal

Predator Skilleri

Predator Skill 1: Elven Agility

Herhangi bir zıplamadan yere indiğinde, duvarda kısa sürede tırmanırken ve tırmanışının sonunda direk toldukçae çıkabilmek için hızlanma atılımsi kullanmanı sağlar.
Mekanlarda gezerken çok kullanımı kolay bir skill. Kaçma ve kovalama senaryoları için paha biçilemez. Fakat söylemem gerek görülürse çok da öncelikli değil. Daha önemli skilleri açmak için bunu da erkenden almanızı tavsiye ederim.
Oyundaki öğretici bu skilli almanız için sizi zorlayacaktır. Farklı bir skill seçmek istiyorsanız geri dönebilirsiniz ama bu da gayet iyi bir skill. Alırken endişelenmenize gerek yok.

Elven Agility Upgrade: Silent Runner

Seviye Gereksinimi: 4
Koşularınız ses çıkarmaz.
Bu bilhassa Stealth tuşuna basılı tutmasanız bile karakteriniz Stealth modundaymış gibi gider. Stealth Attack yapmak için yine Stealth tuşuna basmanız gerekiyor tabiki.
Gerçekten kullanışlı bir skill ama çok da gerekli değil. Sessiz olmanız gerektiğinde Stealth tuşuyla rahatça sessiz hareket edebilirsiniz. Öncelik sırasında pek önde değil ama alırsanız da pişman olmazsınız.
Fakat gerçekten çok işlevsel bir skill. Bazı durumlarda hiç farkedilmeden hızla bir yerden bir yere gitmenizi sağlayabiliyor.

Elven Agility Upgrade: Spectral Dash

Seviye Gereksinimi: 8
Stealth modundayken kısa mesafe ışınlanmanızı sağlar. Focus harcar.
Işınlandıktan sonra kısa bir süre hareket edemiyorsunuz. Yani totalde hızınız artmış olmuyor. Stealth Kill yapacağınız hedefinize kısa sürede ulaşmanıza da gerek yok. Koşarak bile gitseniz kılıcını çekene kadar Stealth Kill yapabiliyorsunuz. Harcadığı Focus da tamamıyla israf gibi duruyor. Bu skilli de netlikle önermiyorum.

Predator Skill 2: Brutalize

Stealth Kill yapmak yerine Stealth Attack şansınızı Brutalize’ye harcayabilirsiniz. Düşmana defalarca bıçak saplayacaktır. Toplamda 5 Hit Streak ve tonla Might elde ederken en yakındaki 2 düşman da dehşete düşüp kaçacaktır.
Savaşa başlamak için hoş bir skill. Dehşete düşmüş olan düşmanları da Brutalize ederek daha fazla orkun dehşetle kaçmasını sağlayabilirsiniz.

Brutalize Upgrade: Unyielding Ferocity

Seviye Gereksinimi: 6
Brutalize saldırısı iki kat fazla Hit Streak ve Might kazandırır.
Kullanışlı ama Reckless Hate kadar değil. Bu skille rahatlıkla Might kasabilirsiniz. Tek bir Brutalize nerdeyse yarım kutu Might doldurur. Fakat düşmanları kaçırmak Might kullanarak öldürmekten daha basit olabilir. Büyük düşmanlara karşı Might toplamakta yararlı diyebilirim.

Brutalize Upgrade: Reckless Hate

Seviye Gereksinimi: 11
Brutalize saldırısı 2 yerine en yakın 5 orkun dehşetle kaçmasını sağlar.
Büyük ork gruplarını kısa sürede temizlemenizce yardım eder. Birinin tepesine atlayın ve 6 orku tek atılımde ekarte edin.
Dehşete düşmeye karşı bağışıklı olan düşmanlara karşı dikkatli olun. Bu skill bunlara karşı işe yaramaz.
11. Seviyeye gelir gelmez almanızda yarar var. Oyun başında karşınıza gelecek ork sürülerini rahatlıkla püskürtebilirsiniz.

Predator Skill 3: Poison Tendril

İçki varillerini uzaktan nişan alarak zehirleyebilirsiniz.
Ok ya da aynısı bir kaynak harcamaz. Tamamen bedavadir. Çok uzak mesafelerden bir içki fıçısını zehirleyebilirsiniz ama bu her zaman çok da kullanımı kolay olmayabilir. Fakat fıçıları zehirlemeni isteyen görevlerde bu skill aşırı basitlık sağlayacaktır.
Zehirlenmiş fıçılara ateş etmek Baelfire patlamasına neden olacaktır. (Bu zehir ve ateşin karışımı bir şey. Game of Thrones’daki çılgın ateşe çok benziyor. Bundan sonra Çılgınateş diye çevireceğim.) Böylece yüksek bir hasar verebiliyorsunuz.
Zehirlenmiş bir fıçıdan içki içen orklar da zehirlenecektir. Böylece bölgedeki orkları temizleyebilirsiniz. Çok öncelikli olmasa da kötü bir skill değil.

Poison Tendril Upgrade: Bursting Toxin

Seviye Gereksinimi: 8
Zehirli fıçıdan içki içen orklar öldükten sonra patlayarak çevredeki orkları da zehirlerler.
Zehri yaymanın basit bir yolu ama çok da hoş bir skill değil. Yeterince beklendiğinde bütün orklar sırayla o fıçıdan içeceklerdir. Çok düşük ilk öncerde bir skill.

Poison Tendril Upgrade: Contagion

Seviye Gereksinimi: 14
Zehirlenmiş fıçıdan içki içen orklar delirir ve çevresindekilere saldırır.
Savaşan orklar diğer orkları da yanına çeker. Orkları gruplamak için en uygun bir taktik. Ayrıca zehirlenen orklar saldırdıkları diğer orkları da zehirleyecektir. Yavaş ve sıkıcı bir teknik olsa da bir grup düşmanı sessiz sedasız halletmenizi sağlar.

Poison Tendril Upgrade: Proximity Trigger

Seviye Gereksinimi: 20

Morgal Flies, kafes ya da yem gibi şeyleri uzaktan tetikleyerek aktifleştirmenizi sağlar.
Bununla içki fıçılarını patlatamazsınız. Size uzak olan orkları bununla basitçe öldürebilirsiniz ama size uzak olan orklar gerçekten bu kadar önemli mi? Ayrıca bu tetikleyici yakınında orklar olmayınca çalışmıyor.
Bu da yine yavaş ve sıkıcı bir teknik. O tuzakları çok daha rahat tetikleyebilirsiniz.

Predator Skill 4: Wraith Chain

Stealth Kill yaparken bir miktar focus harcayarak yanındaki diğer düşmana da Stealth Kill yapması için Celebrimbor’u gönderebilirsiniz.
Grup durumundaki düşmanlara karşı çok etkili bir yetenek, hem de sessiz. Öncelikli skillerinizden olmalı.

Wraith Chain Upgrade: Monster Hunter

Seviye Gereksinimi: 10

Stealth Kill saldırıları hayvanlara karşı da işe fayda.
Açıkcası sadece Caragorlara karşı. Bir Graug’a sessiz sedasız yaklaşıp Stealth Kill denemek çok zor.
Kullanılabilir bir upgrade ancak bir Shadow Blade değil.

Wraith Chain Upgrade: Shadow Blade

Seviye Gereksinimi: 17
Wraith Chain yaparken ilk atılımniz focus harcamaz.
Wraith Chain yaparken çokdan bir kill daha alabilmenizi sağlar. Veya yalnızca 2 düşmanı hiçbir focus harcamadan öldürebilmenizi. Zehirlenmişken ya da focusunuzun yokken de bu skille 2 Stealth Kill alabilirsiniz.

Predator Skill 5: Deadly Spectre

Dikkat çekme tuşuna basılı tutarak düşmanın arkasında bir hayalet yaratmanızı sağlar. Daha sonra da bu hayelet onu öldürür.
Çok cool bir hareket olsa da çok gerekli değil. Brutalize ve Wraith Chain’in sağladığı çevikliğin yanısıra bu son derece hantal kalıyor. Fakat bazen çok kullanımı kolay olabilir.

Deadly Spectre Upgrade: Terrifying Presence

Seviye Gereksinimi: 12
Hayalet düşmanı Brutalize eder.
Çok güzel bir durum değil. Çok dikkat çekecektir. Deadly Spectre genellikle tenhaya çekmek için kullanılır. Kalabalık toplamak için değil.

Deadly Spectre Upgrade: Spirit Drain

Seviye Gereksinimi: 20
Hayalet düşmanı Drain’ler.
Bu upgrade skilli baya geliştirse de çok bi esprisi yok. Düşmanı tenhaya çekip Domine ettikten sonra savaşa sürebilirsiniz.

Predator Skill 6: Death Threat

Bir worm vasıtasıyla istediğiniz Captain’e ölüm tehdidi gönderebilirsiniz. Bu o Captain’i daha da güçlendirecektir ve haritada özel bir görev yaratacaktır. Aynı zamanda da o Captain’den düşecek itemin kalitesini artırır.Aynı anda yalnızca bir Death Threat gönderebilirsiniz.
Shadow of Mordor’da en iyi itemlere sahip olmak için Death Threat şarttı. Bu sayede Legendary İtem düşme şansı artıyordu. Fakat burada pek de bir etkisi yok diyebilirim. Death Threat sadece itemin seviyesini artırıyor, epic ya da legendary yapmıyor.
Belki oyun sonunda çok daha güçlü itemler edinmek için kullanabilmeniz mümkün ama gerçekten kullanışsız bir skill. 3-5 damage fazla olsa ne olmasa ne.

Death Threat Upgrade: Worse than Death

Seviye Gereksinimi: Story Upgrade
Shaming yaptığınız düşmanın seviyesi 5 yerine 12 seviye birden azalacaktır.
Shaming yaptığınız düşmanlar ölümcül birer zaaf ediniyorlar.
Bir ork Deranged olduğunda kişiliğini tamamıyla kaybeder ve sürekli ağlar.
Fakat bir yan etkisi -belki de yararı- bazı orklar Shaming’e direnir ve Maniac olur. Çok daha güçlenirler.

Death Threat Upgrade: Vow of Violence

Seviye Gereksinimi: 22
Death Threat görevine ek bir bonus ve buna bağlı ödül ekler.
Bonus görevler genellikle zor değil. Yapmak zorunda da değilsiniz. Birkaç Mirian ya da mücevher Death Threat yapmak için yeterli neden değil.

Gölge-of-War-beceri-bir-portal değişmekteydi

Ranged Skilleri

Ranged Skill 1: Detonate

Fire Pit’lere nişan alıp bu skill kullanıldığında oraya ışınlanıp çekiciyle yerdeki ateşe vurur, patlayan ateş çevredeki düşmanları yakar.
Bu atılım Defender, Caragor ve Olog gibi güçlü düşmanlara karşı olağanüstü yüksek hasar veriyor. Çoğu ışınlanma atılımlerinin aksine 2 yerine yalnızca 1 ok harcıyor ve ateş size zarar vermiyor. Çevredeki düşmanları da yere düşürüyor. Beklenilenin çok üstünde kullanımı kolay bir skill.

Detonate Upgrade: Bursting Arrow

Seviye Gereksinimi: 5
Bu skill vasıtası ile kendiniz ışınlanmadan yalnızca ok atarak Firepit’leri patlatabiliyorsunuz.
Firepitler de içki fıçıları gibi ateş edildiğinde patlıyor. Shadow of Mordor’daki varsayılan Firepit mekaniği de böyleydi. Fakat buradaki daha az alana daha az hasar veriyor. Düşmanlar yeteri kadar yakınsa yakabiliyor. Yani bir nevi Shadow of Mordor’dakinin nerflenmiş hali.
Fakat unutmamak gerek ki bu skilli alsak da hala istediğimiz takdirde Firepit’e ışınlanabiliyoruz. Bu da bize büyük bir manevra kabiliyeti sağlıyor.

Detonate Upgrade: Spider Song

Seviye Gereksinimi: 9
Firepit’i patlattığınızda örümcekler çıkar.
Skill ilk sürümündaki gibi kullanılır ama şimdi örümcekler çıkartır.
Örümcekler dosttur ve bize saldırmaz. Fakat Cluster of Spiders skillindeki gibi kontrol edilemezler. Her örümcek bir orku öldürebilir.
Örümcekten korkan Captain’lere karşı çok etkili ama örümcek bulmanın diğer yolları da var.

Detonate Upgrade: Matron’s Scent

Seviye Gereksinimi: 13
Firepit’i patlattığınızda ghûllar çıkar.
Skill ilk sürümündaki gibi kullanılır ama şimdi ghûllar çıkartır.
Ghûllar dosttur ve bize saldırmaz. Örümceklerden daha zayıftırlar. Şanslılarsa bir grup ghûl bir orku öldürebilir.
Bu skilli almanın ya da kullanmanın tek iyi yanı karşınızdaki Captain’in ghûllardan korkuyor olması. Ghûl bulması pek basit değil. Bu skill bu durumda efsanevi yararlı oluyor.

Ranged Skill 2: Freeze Pin

Ayağından okla vurulan düşmanlar olduğu yerde kalır.
Bu skill Captain’lerin korkularındaki ya da diğer bir özelliklerindeki Frost Attack olarak sayılmazlar. Ok geçirmez Captain’ler bu skillden de etkilenmez.
Bu skill kullanılarak savaşta bazı düşmanları bir süreliğine uzak tutabilirsiniz ya da savunmasız bırakabilirsiniz. Unutmayın ki ilk darbede bu etki geçecektir.
Enraged olan Captain’larda Enraged süresi bitene kadar yere sabitleyip bekleyebilirsiniz.
Vault Breakers ya da akrobatik hareketlerinize adapte olan düşmanları da yere sabitleyerek üstlerinden atlayabilirsiniz. Yere sabitlenmişken sizi engelleyemezler.

Freeze Pin Upgrade: Brutal Cold

Seviye Gereksinimi: 7
Freeze Pin çevredeki orkları korkutur.
Bu sadece çok yakınındaki düşmanlarda etkilidir.
Bu skillin kullanılabileceği birkaç alan mevcut. Fakat genellikle orkları korkutmak için farklı birçok yol vardır.

Freeze Pin Upgrade: Savage Ice

Seviye Gereksinimi: 12
Freeze Pin Olog-hai ve hayvanları da yere sabitleyebilir.
Ologları ve Graugları yere sabitleyebilmek çok işe yarayabiliyor. Özellikle Olog Captain’ları. Bu upgrade’i seçmek için yeteri kadar neden var gibi. Fakat yine de tercihim Deep Freeze.

Freeze Pin Upgrade: Deep Freeze

Seviye Gereksinimi: 17
Yere sabitleme süresi iki katına çıkar.
Çok kullanımı kolay bir upgrade. Özellikle Enraged olmuş Captain’lara karşı. Yere sabitleyin ve orada bırakın.
Zamanla etkisi geçecektir ama bu sürede savaş alanını temizlemek için bolca vaktiniz var.

Ranged Skill 3: Bird of Prey

Zıplarken nişan aldığınızda havada zamanı yavaşlatarak atış yapabilirsiniz.
Kendi başına çok bir etkisi olduğu söylenemez. Havada nişan alabilirsiniz ama hala hareket ediyorsunuz, nişan almak normalden daha zor.

Bird of Prey Upgrade: Eagle Sight

Seviye Gereksinimi: 9
Havadayken focus daha yavaş azalır.
Bu upgrade vasıtası ile Bird of Prey çok kullanımı kolay olabiliyor. Havada çok daha uzun süre focus kullanabiliyor ve yere inene kadar çok daha çok düşman öldürebiliyorsunuz.

Bird of Prey Upgrade: Talon Strike

Seviye Gereksinimi: 15
Bird of Prey kullanırken yere nişan alıp Talon Strike kullanıldığında oraya ışınlanılıp yere çekicimizle vurarak çevredeki düşmanları stunlayabiliyoruz. Bir Elf-Shot harcıyor.
Bu Shadow Strike’a ihtiyaç duymadan istediğiniz yere ışınlanmanızı sağlıyor. Fakat ne yazık ki focus harcayarak nişan almanız gerek ve çok fazla mesafe kat edemiyorsunuz.
Fena bir saldırı skilli değil, ortalama bir hasar veriyor ve düşmanları stunlıyor. Fakat kullanımı zor ve Eagle Sight olmadan Bird of Prey kullanmak çok da verimli değil.
Frosta karşı bağışıklığı olan düşmanları durdurmak ya da sersemletmek için kullanmak mümkün.

~ Menzilli Beceri 4: Mighty Shot

Might barınız dolduğunda bunu kullanarak patlayıcı ok atabilirsiniz.
Ok düşmana isabet ettiğinde çok fazla hasar bırakacaktır, bunun yanı sıra ufak bir alanda da etki ederek rakiplerinizi yere düşürür.
Diğer upgradelerle bu skillin gerçek potansiyeline ulaştığını göreceksiniz.

İght Mighty Shot Yükseltme: Fırtına

Seviye Gereksinimi: 11
Might Shot bunun yanı sıra bir ateş patlamasına yol açar, belli bir alandaki herkes yanar.
Shadow of Mordor’dan hatırladığınız Fire Arrows. Bunu kullanarak ateşten korkan düşmanlarınızın bu korkularını tetikleyebilirsiniz. Ayrıca kendinizden uzakta kullanacağınız için yanma riskiniz de oldukça azalıyor.

İght Mighty Shot Yükseltme: Patlama Dondur

Seviye Gereksinimi: 18
Might Shot bunun yanı sıra bir buz patlamasına yol açar, belli bir alandaki herkes donar.
Menzili beklenmedik biçimde geniş. Kesinlikle kullanılabileceği alanlar mevcut. Fakat Frost için diğer skiller kullanabilirken Fire ve Poison için o kadar opsiyonumiz yok. Bu skilli Frost ile doldurmanın akıllıca olduğunu düşünmüyorum.

İght Güçlü Çekim Yükseltme: Zehir

Seviye Gereksinimi: 25
Might Shot bunun yanı sıra bir zehir patlamasına yol açar, belli bir alandaki herkes zehirlenir.
Kesinlikle kusursuz bir skill diyebilirim. Fakat yine de bir Firestorm değil. Poison için alternatifiniz varsa bunu da kullanmanıza gerek yok. Poison korkusunu tetiklemek için kullanmak mümkün.

~ Menzilli Yetenek 5: Gölge Vurucu

Anında nişan aldığınız düşmanın yanına ışınlanıp onu öldürür ya da yere düşürürsünüz.
Bu skillin her kullanımı 2 Elf-Shot’a mal oluyor. Captainlara tek atamayabilirsiniz. Fakat yine de yeteri kadar hasar verecektir. Undeadlar bu skille öldürülemezler. Ve tabi ki Olog-hai’ler de tek atılımyle ölmüyorlar.Gerçekten fantastik bir skill. Belki de oyundaki en hoş skill diyebilirim. Ranged skill ağacını bitirmeniz için başlı başına bir neden. Haritada çabucak seyahat edebilirsiniz, gizlilik için kullanabilmeniz mümkün, sağa sola karışmadan etrafta dolanabilirsiniz. Hatta Defender gibi güçlü düşmanları ve yüksek noktalardaki okçuları bir atılımde öldürebilirsiniz.
Öldürücü olmayan sürümü öldürücü sürümüna göre çok daha çok kullanım alanına sahip. Bir çok farklı skille toplu edilebilir.

Shadow Strike Upgrade: Chain of Shadows

Seviye Gereksinimi: 13
Shadow Strike yaparken devamında diğer düşmanları da öldürebilmenizi sağlar. Her düşmanda ekstra focus harcar.
Genelde bir Shadow Strike kullanıldığında 3 düşmanı aynı anda öldürebilirsiniz. Ek olarak bir ok masrafı olmaz. 2 okla 3 düşman fena bir oran değil. Shadow Strike’ın gerçekten uzun bir menzili var. Shadow Strike kullanırken hasar görmezsiniz ve bir Olog hariç herkesi öldürebilirsiniz.
Ground Drain ve Quiver of Souls skilleriyle yere düşürdüğünüz son düşmandan oklarınızı doldurabilirsiniz.

Shadow Strike Upgrade: Shadow Strike Pull

Seviye Gereksinimi: 21
Nişan aldığınız düşmanı yanınıza ışınlar.Aynı skillin sizin yerinize düşmanı ışınlayan sürümü.Unutmayın ki bu skiller ok geçirmeyen Captainlara karşı etkisizdir.
Normal kullanımda çok da etkili bir skill değildir ama bazı özel durumlarda çok yararlı olabiliyor. Etrafı sağlam korumalarla çevirili bir Captain’ı tenha bir yere çekmek -belki de bir çatıya- için kullanabilmeniz mümkün. Taht odası savaşlarında tepedeki okçuların yanına ışınlanıp daha sonra alttaki düşmanı yanınıza çekmek savaşı çok kolaylaştırıcaktir.

Shadow Strike Upgrade: Shadow Dominate

Seviye Gereksinimi: Görev Ödülü – Reversal of Fortune
Yanına ışınlandığınız düşmanı domine edersiniz.Bu da diğer upgradeler gibi 2 ok harcıyor. Quiver of Souls skilliniz olsa bile bu yolla drainlediğiniz düşmanlardan ok kazanamazsınız.
Bu skill kaçan wormları sorgulamada ve bozguna uğramış Captain’ları yakalamada çok etkili. Çok hoş bir skill ama Chain of Shadows genellikle daha kullanımı kolay oluyor. Tabi bu sizin karakter diziliminize de bağlı. Focusunuzu Chain of Shadows’ta tüketmek istemiyorsanız Shadow Dominate de gayet kullanımı kolay. Özellikle çatıdaki okçuları ele geçirmede.
Diğer bir nokta ise bu skilli bir görev yaparken kullanamıyor olmanız. Bu görev skilli aldıktan sonra gelen bir görev olsa bile.

shadow_of_war_wraith_skilleri_bir_portal

Wraith Skillleri

Wraith Skill 1: Brace of Daggers

En yakındaki düşmana bıçak fırlatabilirsiniz.
Bıçaklar masrafsızdır. Ok geçirmez düşmanlara da atılabilir, hasar bırakmaz. Olog-Hailer hariç direk orkları yere düşürebilir. Güdümlü füze gibi işler, ıskalamaz. Hedeflenen düşmanla beraber köşeyi dönebilir, yöne değiştirebilir.
Shadow of Mordor’daki kadar kullanışsız değiller artık. Orada sadece Hit Streak kasmak için kullanıyorduk.
Shadow of War’da Hit Streak ile ilişkili kombolar fazla değil. Onun yerine ekipmanlarla gelen bonuslar fırlatma bıçaklarını vazgeçilmez kılıyor.
En iyi kullanım yolu zayıf düşmanlara karşı fırlatmak. Vurması zor ve kalabalık düşmanlar olan ghûllar ve örümcekler tek bir bıçak darbesiyle ölebilirler.

Brace of Daggers Upgrade: Serrated Edge

Seviye Gereksinimi: 7
Fırlatma bıçakları kritik vurma şansına sahiptir. Çok sayıda zayıf bıçaktansa özel efektli kritik vuran bir bıçak daha fazla iş görüyor. Yine de öncelikli bir skill değil.

Brace of Daggers Upgrade: Swift Barrage

Seviye Gereksinimi: 11
Arka arkaya basarak 3 adet bıçak fırlatabilirsiniz.
3 bıçak fırlatmanın hiçbir artısı yok. Neredeyse hiç hasar vermiyor esasen. Elementel etkisi de sadece ilk bıçakta geçerli olduğu için baya kötü bir skill diyebilirim.

Brace of Daggers Upgrade: Rain of Blades

Seviye Gereksinimi: 15
Aynı anda 5 bıçak birden atar.
Bu hareketle hasarı artırabilir, Hit Streak kasabilirsiniz. Fakat bunu yaptığınız bıçaklarınız güdümlü hareket kabiliyetini kaybeder ve belirli bir doğrultuda ilerler.
Bu skillin bazı üstünlükleri var. Elemental saldırılarınız aynı anda çok sayıda bıçağa etki edebiliyor. Bu da yakından kullanıldığında çok daha çok etki edebilir.
Tabi bazı dezüstünlükleri da var. Shotgun gibi çalışan bu skillin etkisi mesafe arttıkça azalıyor. Ayrıca takip kabiliyeti olmadığı için ghûl ve örümcekleri vuramayıp üstlerinden geçiyor.

Wraith Skill 2: Elven Light

Might barınız dolduğunda bunu kullanarak bir enerji patlaması yapabilirsiniz. Çevrenizdeki düşmanlar stunlanır.
Tek başına çok dşayetsiz ve Might harcamaya değmeyecek bir skill ama upgradeleri ile çok etkili bir silah haline geliyor. Kalabalık ork dalgalarına karşı en fazla kullanacağınız skille merhaba diyin.

Elven Light Upgrade: Cleansing Blaze

Seviye Gereksinimi: 9
Elven Light saldırınız bir ateş patlamasına yol açar.
Bu saldırının bazı kötü yanları var. Tutuşan düşmanlar sağa sola koşturacak ve her yeri ateş sardığında siz de yanacaksınız. Yanarken bonus veren itemler dizdiyseniz hoş bir kombo olabilir. Onun dışında Mighty Shot’ta alev, Elven Light’ta zehir kullanmanızı tavsiye ederim.

Elven Light Upgrade: Winter’s Breath

Seviye Gereksinimi: 14
Elven Light saldırınız bir buz patlamasına yol açar.
Kullanışlı bir skill olmasından şüphe yok. Civardaki herkesi dondurabilirsiniz. Diğer yeteneklerin işe yaramadığı, sadece bu yetenekle dondurabileceğiniz bazı Captain’lar olabilir. Fakat bu skillin yararlı olacağı örneklerin sayısı son derece sınırlıdır. Çoğu Captain’ın buzdan diğer zayıflıkları da var.

Elven Light Upgrade: Poison Blast

Seviye Gereksinimi: 19
Elven Light saldırınız bir zehir patlamasına yol açar.
Zehirlenmiş düşmanlar yananlar gibi zehri doğrudan yaymazlar. Bu yüzden daha güvenilir bir seçenektir. Fakat zehirlenen düşmanların patlayıp çevreye zehir bulaştırma riski vardır. Bu olana kadar kaçmak için bolca vaktiniz var. Elven Light skilli için bunu şiddetle tavsiye ederim.

Wraith Skill 3: Ice Storm

Stunlama yaptığınız düşmanlar bunun yanı sıra donarlar.
Donmuş bir düşmana saldırdığınızda arka arkaya az hasar veren seri ataklar yaparsınız. Son saldırıdan sonra da buz kırılıp yere düşer. Bu sayede kısa sürede Might ve Hit Streak kasabilirsiniz. Fakat bu saldırıyı yaparken seri ataklarınızın diğer düşmanlar tarafından bölünmesi gibi can sıkıcı bir durum var. Bu yüzden bu saldırı her durumda yararlı olamıyor.
Bazı Captain’lar buza dirençlidir. Fakat hala Stunlanabilirler.

Ice Storm Upgrade: Shower of Ice

Seviye Gereksinimi: 11
Stun atılımniz belli bir alanda herkese etki eder. Hit Streak’ınız büyüdükçe alan da genişler.
Bunu zayıf bir orka atarak arkasındaki Captain’i ya da Olog’u etkileyemedim. Ekstradan 1-2 orku dondurmak da bir yarar sağlamıyor. Bu yeteneği esgeçmenizi tavsiye ederim.

Ice Storm Upgrade: Frostbite

Seviye Gereksinimi: 17
Seri atakların kritik vurma şansı olur.
Teknik olarak bir Captain’la savaşırken en yararlı Ice Storm upgrade’i olabilir. Ancak yine de çok fazla katkı sağlamayan ufak bir etki.

Ice Storm Upgrade: Shattering Blow

Seviye Gereksinimi: 23
Seri atakların bitişinde düşmanın buzu çözülmek yerine düşman buzun içinde paramparça olur, çevredeki orklar korkarak kaçar.
Tabiki Captain’lara karşı çalışmıyor. Fakat yine de çok etkili bir skill. Captain’lara da yeteri kadar hasar veriyor. Hatta bu teknikle bir Captain öldürürseniz, o olur 😀 Yani ufak parçalara bölünmüş birinin ölümü kandırıp geri dönmesi pek ala olası değil.
Ayrıca bu skill Olog-Hai’lere karşı çok etkili. Normal bir Olog’u bu skille parçalara ayırabiliyorsunuz. Bu skill olmadan 2-3 defa bu komboyu yapmanız gerekebilir. Ice Storm için netlikle alınması gereken upgrade bu ama almak için acele etmenize gerek yok.

Wraith Skill 4: Consume

Might barınız dolduğunda bunu kullanarak bir düşmanı Drainleyebilirsiniz.
Captain’ları bozguna uğratmadan onları Drainleyemezsiniz. Bunu denemeniz Might’ınızı boşa harcamanız demek. Normal bir orku Drainlediğinizde canınızın %40’a yakını dolar. Bunu diğer skillerle toplu edebilirsiniz.
Execution’a ölümcül zaafı olan Captain’ları bozguna uğratmadan da Drainleyip Domine edebilirsiniz.
Bozguna uğramış Captain’ları diğer orklar tarafından rahatsız edilmeden bu skille rahatlıkla Domine edebilirsiniz. Ayrıca Olog Lord upgrade’i ile Olog’ları da savaş esnasında tek atılımyle Domine edebilirsiniz.

Consume Upgrade: Chain of Souls

Seviye Gereksinimi: 13
Bu skill vasıtası ile aynı anda çok sayıda düşmanı Drainleyebilir, Domine edebilirsiniz.
Savaşta sizin tarafınızda savaşan orklar olduğundan güzellanıyorsanız bu skille kısa sürede savaş alanında müttefikler edinebilirsiniz. Fakat yine de Focusunuzu harcamak için pek iyi bir yol değil.

Consume Upgrade: Lord of Wrath

Seviye Gereksinimi: 20
Consume skilli bunun yanı sıra Wrath da kazandırır.
Wrath artışı oldukça önemlidir ama Consume çok sık kullanacağıız bir skill olmayacaktır. Might kullanan atılımler arasında belki de en güçsüzü diyebilirim. Might’ınızı farklı alanlarda kullanarak daha fazla etki yaratabilirsiniz.

Consume Upgrade: Olog Lord

Seviye Gereksinimi: 27
Consume skilli Ologlar üzerinde de çalışır.
Sizin için savaşan bir Olog çoğu Might atılımsinden daha fazla yarar sağlayabilir. Eğer bir grup Olog varsa, birini Domine edin ve bırakın sizin için savaşsın.
Benim Consume skilli için tercih ettiğim upgrade bu.

Wraith Skill 5: Treasure Hunter

Yendiğiniz düşmanlardan düşen Loot’ları otomatik toplarsınız.
Belki de oyundaki en önemli skill bu olabilir. Kesinlikle gerekli değil ama netlikle çok kullanımı kolay. Oyundaki geçirdiğiniz vakitten tasarruf edebilmenizi sağlıyor.

Treasure Hunter Upgrade: Discerning Eye

Seviye Gereksinimi: 17
Captain ve diğer yüksek rütbeli orklardan daha yüksek kalite itemler düşme şansını artırır.
Kulağa güzel geliyor ama göründüğü kadar iyi değil. Yani Normal bir Captain’dan Normal yerine Rare item düşürmenizi sağlayabilir. Fakat oyunun belli bir yerinden sonra hep Epic ve Legendary itemler kullanacağınız için Rare item düşmesi önemini kaybediyor. Bu skill düşen itemleri Epic ya da Legendary yapmıyor. Yalnızca seviyesini artırıyor diyebilirim.

Treasure Hunter Upgrade: Mind Breaker

Seviye Gereksinimi: 25
Domine etme hızınızı artırır.
Bir orku domine ederken sağdan soldan gelen saldırılarla atılımniz bölünüyor. Bu skille bunun olmayacağını düşünüyorsanız hüsrana uğrayacaksınız. Aradaki zaman farkı gerçekten önemsiz. Çevrede düşman varsa yine yeteri kadar çabucak Domine edemiyorsunuz. Sanıldığı kadar etkili olmayan bir skill daha.

Treasure Hunter Upgrade: Prospector

Seviye Gereksinimi: Tüm Gondorian Artifact’ları Topla
Düşmanlardan düşen gemlerin daha üst seviye olma şansını artırır.
Teknik olarak aynı anda 3 gem toplamış etkisi yaratabilir. Gemler oyun içinde çok yararlı olabilecek şeyler. Fakat bir müddet sonra her gemden en üst seviyeye ulaştığınızda artık bu skilli değiştirebilirsiniz.
Not: Sonuncu Gondorian Artifact, Gondor görev dizisinin sonundaki The Uninvited görevinde kazanılıyor.

Wraith Skill 6: Raise Dead

Might barınız dolduğunda bunu kullanarak çevrenizdeki ölmüş orkları size yardım etmesi için canlandırabilirsiniz.
Bu skill ve upgradeleri Act IV’ten sonra açılır. Savaşlarda çok kullanımı kolay olmasa da kuşatmalarda baya etkilidir.

Raise Dead Upgrade: Death Troll

Seviye Gereksinimi: Act IV
Olog-hailer diriltilebilir.
Savaşta sizin tarafınızda bir Olog-Hai bulunması baya üstünlük sağlayacaktır.

Raise Dead Upgrade: Undying Beast

Seviye Gereksinimi: Act IV
Caragor ve ghûllar diriltilebilir.
Ghûlların pek bir yardımı olmuyor ama bir Caragor diriltmek bazı zamanlar iş görebilir. Undead Caragorla normal bir Caragor’un bir farkı yoktur. Ona da binebilmek için Domine etmek gerekir. Muhtemelen burada seçilebilecek en dandik skill.

Raise Dead Upgrade: Undying Loyalty

Seviye Gereksinimi: Minas Morgul’daki Champion Pit Fight’ı Kazan
Army menüsünden Captain ya da Warchief’i diriltebilirsiniz.
Bu yetenek aldatıcıdır. Çünkü yeteneğin yanındaki videoda Talion’un Captain’ları canlandırmak için Raise Dead skillini kullandığı görülüyor. Bu aslında böyle değil. Captain’larınızdan birisi ölürse -kafalarını kaybetmedikleri ya da geri döndürülemeyecek bir şekilde ölmedikleri sürece- Army menüsünden bedenlerini bulup canlandırabilirsiniz. Captain 5 seviye kaybeder ve bir daha seviye kazanamaz. Artık konuşamaz ve kişiliğini de tamamıyla kaybeder, yalnızca homurdanır. Bunun yanı sıra katiyen bozguna uğramaz ya da ihanet etmez. Ateşe karşı zayıflık kazanır. Bir Captain’ı defalarca yeniden canlandırabilirsiniz, her seferinde 5er seviye kaybedecektir ve bu kayıplarını katiyen geri kazanamazlar. Bu biçimde Legendary item farmı yapabilirsiniz.
Dikkat: Görev esnasında bir Captain’ı diriltmek kötü bir fikir. Bu oyunu buga sokabilir. Görevi kilitleyebilir. Kuşatma esnasında da yapmamanızı tavsiye ederim.

Orta Dünya-Gölge-of-the Savaşı monteli-skilleri-bir-portal

Mounted Skilleri

Mounted Skill 1: Caragor Rider

Bozguna uğramış bir Caragor’u domine edebilir ve binebilirsiniz.
Caragor sürmek savaşlarda düşmanı alt etmenin en hoş yollarından biri. Caragorun sırtındayken hasarı sizin yerinize Caragor üstlenir. Elinizde de düşmanları devirebilecek, kalkanlarını kırabilecek Glaive bulunur. Yere düşmüş düşmanlarla Caragorunuzu besleyebilir ve canını doldurabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de Caragorun sırtından düşmanların tepesine atlayabilirsiniz.
Caragorun sırtındayken dodge yapabilir, düşman saldırılarından kaçınabilirsiniz ama Hit Streak kasamazsınız.
Might barınız dolduğunda Defender ya da Olog gibi yere düşüremediğiniz düşmanlara Execution yapabilirsiniz. Caragorun Might barı Talion’unkinden farklıdır. Ayrıca bu Might’ı kullanarak ikinci bir Caragor çağırabilirsiniz.
Caragorlar çok iyi tırmanıcıdırlar. Aynı zamanda çok yüksek yerlerden atlayabilir ve Stealth yapabilirler. Talion gibi kalın otlarında arasında görünmeden bekleyebilir, farkedilmediği sürece düşmanları Stealth Attack ile tek atılımde öldürebilir. Her Stealth Attack Caragorun canını dolduracaktır.
Talion Caragor’un sırtındayken de normal bir biçimde ok atabilir. Caragor’dan istediğiniz zaman inip yeniden binebilirsiniz ama her inişinizde Caragor’un Might barı sıfırlanacaktır. Hayvanlara bağışıklığı olan Captain’lara Caragorla saldırmaya çalışırsanız tek atılımde bineğinizi öldürebilir. Bunlarla savaşırken Caragorla yaklaşıp üstüne kendiniz atlayabilirsiniz. Bu sayede rakibiniz Ground Finisher’a açık hale gelecektir.

Caragor Rider Upgrade: Pounce

Seviye Gereksinimi: 8
Stealth Attack’lar Caragoru daha fazla iyileştirir.
Bu yalnız Stealth Attack’lar için geçerli, Ground Finisher’larda değil. İki savaş arasında hızla can yenilemenize yardımcı olsa da savaş esnasında çok etkili değil.

Caragor Rider Upgrade: Bestial Rage

Seviye Gereksinimi: 16
Caragorun Might barı dolu olmasa bile eksik kısmı canından karşılayarak Might atılımsi yapabilir.
Bu olağanüstü derece güçlü bir skill. Defender ve Ologlara karşı Might biriktirmeden atılım yapabilir, daha sonra düz orklarda can doldurabilirsiniz.
En iyi savunma saldırıdır derler. Güçlü düşmanlara Execution yaparken zayıflardan da Ground Finisher ile can toplayın. Düşman Captainlarını bile bu teknikle kısa sürede kesebilirsiniz. Eğer Caragorun canı oldukça azaldıysa uluyarak hemen yeni birini çağırabilirsiniz.
Caragorlar bu skill vasıtası ile oyundaki en güçlü canavar konumuna geliyor.
Not: Oyun size bu skille sınırsız Caragor çağırmanıza izin vermiyor. Genelde aynı anda 2 Caragordan fazlası görünmez. 2’den çok Caragorunuz varken bunu kullanmanızı önermiyorum.

Mounted Skill 2: Graug Rider

Bozguna uğramış bir Graug’u domine edebilir ve binebilirsiniz.
Grauglar seyrek bulunan ve Caragorlara göre daha hantal yaratıklardır. Fakat inanılmaz güçlüdürler. Tek bir vuruşta birçok orku öldürebilirler. Bu sayede de çabukcak Might kasabilirler. Might kullanarak Execution yaptıklarında düşmanı yiyerek can doldurlinkar. Bindiğiniz Graug için tek gerçek tehdit hayvanlara karşı güçlü olan Captainlardır.
Graug’un sırtından çok uzak mesafelere ok atabilirsiniz. Özellikle düşman okçularını avlamalısınız. Bunlar Graug’unuza ciddi hasar vereceklerdir. Bolca okçunun ortasında böyle büyük bir hedef çok yaşayamaz.
Talion aynı Caragordaki gibi Graug’un üstünden de istediği zaman aşağıdaki düşmanın üstüe atlayabilir. Fakat bunda da bineğinizi terketmek Might barınızı boşaltmak demek.
Grauglar beklenilenin aksine hızlıdırlar ve çok iyi tırmanırlar. Fakat Caragorlar gibi Stealth gidemezler ve dar alanlarda zorluk çekerler.
Oyun içinde çok seyrek de olsa rastlayabileceğiniz doğaüstü güçleri olan Elemental Grauglar da mevcut.

Graug Rider Upgrade: Devouring Force

Seviye Gereksinimi: 15
Graug Execution’ları daha çok can yeniler.
Can artışı son derece yeterli olacaktır. Buradaki artışı pek farketmezsiniz bile.

Graug Rider Upgrade: Enduring Fury

Seviye Gereksinimi: 20
Grauglar normal vuruşlarda daha çabuk Might kasarlar.
Grauglar esasen çok çabucak Might kasabiliyor, bununla daha da hızlanacaktır. Daha çok Might daha fazla Execution anlamına gelir yani daha fazla can yenileme. Bu da Graug’unuzun ömrünü uzatacaktır.

shadow-of-war-resim-bir-portal

Ski Atlı Beceri 3: Dağı Ara

Domine edilmiş bir Caragor çağırabilirsiniz.
Hemen her zaman bir bineğe ihtiyacınız olabilir. Belki bir savaşta belki bir seyahatte.
Bu skillin upgradeleriyle Caragor dışında hayvanlar da çağırabildiğinizi farketmişsinizdir. Bunların farklı durumlarda farklı faydalılıkları olabilir.
Bu skille çağırdınız Caragor her zaman yanınızda durur ve emrettiğiniz zaman düşmana saldırır. Binmediğiniz sürece normal Caragorlar gibi savaşır.
Caragorunuzu geri gönderdiğinizde ya da öldüğünde- skill 5 dk boyunca kullanılamaz. Feral Tribe itemleriyle bu süreyi azaltabilirsiniz.

~ Mount Upgrade’i arayın: Dire Caragor

Seviye Gereksinimi: 20
Caragor yerine Dire Caragor çağırırsınız.
Dire Caragorun normalinden farklı olarak bazı üstünlükleri bulunuyor.
Öncelikli şeklinde deha çok canı var ve savaşta ölmek için daha çok hasar görmesi gerek. Stealth Attack ve Ground Finisherlardan can barına oranla iyileştiği için daha fazla can topluyor.
İkinci olarak normal Caragorları Domine etme yeteneği var. Düşman tarafından sürülmeyen başıboş Caragorların yanısıran geçerken onları Domine edebilir. Yeterli zamanı tanırsanız bütün Caragorları Domine edecektir. Fakat bunun için üstüne biniyor olmanız gerek.
Son olarak bunların bir yerine iki kutuluk bir Might barı var. Bu da savaşta çok daha çok Execution ve Howl kullanabilmeniz mümkün demek.
Benim tercihim genellikle bu hayvandan yana oluyor. Çevikliği ve gücüyle savaşta en iyi dostumuz kendisi.

~ Dağı Upgrade çağrı: Graug Çağrı

Seviye Gereksinimi: 30
Caragor yerine Graug çağırırsınız.
Sıradan bir Graug sadece, elemental değil. Tırmanma ve koşuda Caragorla kıykatiyennabilir. Hatta biraz daha süratlidır ama çoğu alana sığamaz. Kalabalık düşman gruplarını temizlemekte etkili olsa da okçulara karşı baya zayıf kalıyor. Kendiniz okla onları temizlemelisiniz.
Ben genellikle bunu kuşatmalarda kullanıyorum. Taht odası savaşlarında da çağırabilirsiniz. Siz Overlord’la kapışırken Graug diğerlerini halledecektir.

~ Dağı Upgrade çağrı: Ejderha Şarkı

Seviye Gereksinimi: Görev Ödülü – Fire From Ice
Caragor yerine Drake çağırırsınız.
Eğer bir Drake’e binebilecek kudrete sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu hayvan gerçekten güçlü ve daha da önemlisi uçabiliyor. Seregost ve Gorgoroth gibi bazı haritalarda bunu sürmek cidden zor olabilir. Fakat Collectible toplamak için birebir.
Tabiki bir Drake’ten Stealth beklenemez. Ayrıca ona komut da veremezsiniz. Çağırdığınız Drake’in doğadaki vahşi Drake’lerden hiçbir farkı yoktur.
Çoğu görevde de bu skilli kullanamazsınız. Bir Drake çağırmak oyundaki çoğu görevi basitlaştıracaktır doğal olarak.
Act IV’teki savunma savaşlarında çok etkili olabilir. Fakat Taht odası gibi bir alana Drake çağıramazsınız.

Mounted Skill 4: Shadow Mount

Bozguna uğramış bir hayvana uzaktan nişan alarak anında hayvanın tepesine ışınlanıp Domine edebilirsiniz.
Bu skill size 2 Elf-Shot’a mal olur. Dragon Rider skillini alana kadar bir Drake’e bu yolla binemezsiniz. Yeterli okunuz olduğu sürece bir hayvanı domine etmenin en güvenilir yolu bu skill.

Shadow Mount Upgrade: Caragor Breaker

Seviye Gereksinimi: 14
Bozguna uğramamış Caragorları domine edebilirsiniz.
Shadow of Mordor’daki sürümü gibi. Caragoru domine etmek için onunla savaşmanız gerekmiyor. Doğada bolca Caragor mevcut ve siz bunlara savaşın ortasında ya da seyahat ederken gönül rahatlığıyla binebilirsiniz.
Eğer bir Graug ya da Drake’e de bu yolla binmek istiyorsanız Feral item setine ihtiyacınız var. Neyse ki Graug ve Drake oyunca sık görülmediği için bu itemler çok da elzem değil.
Benim bu skill için tercihim bu.

Shadow Mount Upgrade: Packmaster

Seviye Gereksinimi: 21
Bir Caragoru bu skille domine ettiğinizde çevresindeki Caragorlar da domine edilir.
Çok çarpıcı bir skill ama o kadar kullanımı kolay değil. Caragoru bozguna uğratmanız gerekiyor ve bu skilli kullanırken yakınlarında diğer Caragorlar da olması gerekiyor. Genelde de 2şerli gezen Caragorlar için bu skill vakit kaybı.

Mounted Skill 5: Dragon Rider

Bozguna uğramış bir Drake’i domine edebilir ve binebilirsiniz.
Bir Drake’i domine etmek hiçbir zaman basit olmamıştır. Hayvanın yere inmesi gerekiyor. Bu skilli açtıktan sonra Shadow Mount ile havada bozguna uğrattığınız Drake’lere de binebilirsiniz.

Dragon Rider Upgrade: Scales of Iron

Seviye Gereksinimi: 24
Drake’iniz daha az hasar alır.
Drakeler çok güçlü yaratıklardır ve bolca hasara karşı koyabilirler. Fakat çok da dikkat çekiyorlar. Ayrıca tek endişelenmeleri gereken okçular olmuyor. Çevrede bütün orklar bıçak, kılıç, balta gibi şeyler fırlatmaya başlıyor. Bu da çok fazla hasar almanız demek.
Drake’lerin güçlü ve seyrek olduklarını göz önüne alırsak bu skille onu daha uzun süre hayatta tutmak isteyeceğinizi düşünüyorum.

Dragon Rider Upgrade: Soaring Rage

Seviye Gereksinimi: 32
Drake’ler Caragor’lardaki gibi Might barı dolu olmasa da canından harcayarak Fireball atabilirler.
Drakeler olağanüstü hızlı Might kasıyorlar ve Fireball çok dandik bir yetenek. Drake’inizin kıymetli canını böyle bir şeye harcamak isteyeceğinizi sanmıyorum.

Shadow-Of-War-x1-bir-portal

Story Skilleri

Story Skill 1: Drain
Orkları Drainleyerek canınızı doldurabilirsiniz.
Bu skill oyunun çok erken zamanlarıne açılıyor. Oyundaki temel can yenileme mekaniği diyebilirim. Bu skille aşağı yukarı %40 can yenileyebilirsiniz. Çoğu orku tek atılımde öldürmese de korkutup kaçıracaktır.
Orkları Stealth Drain yapabilirsiniz ama korkup kaçan orklar dikkat çekecektir. Diğer skillerle toplu kullanmanızı tavsiye ederim.
Wormleri Drainleyerek sorgulayabilirsiniz.
Fare ve örümcek gibi ufak canlıları çok kısa bir sürede Drainleyebilir ve savaş esnasında can doldurabilirsiniz.

Drain Upgrade: Domination

Seviye Gereksinimi: Görev Ödülü – The Fall
Drainlediğiniz düşmanlar bunun yanı sıra Domine edilmiş olur ve sizin tarafınızda savaşır.
İstediğiniz zaman domine edilmiş orklara savaşmalarını emredebilirsiniz. Siz savaşa girdiğinizde kendiliğinden onlar da girecektir.
Bu kulağa çok kullanımı kolay gelmiyor gibi. Fakat savaştan önce bolca zayıf orku domine ederek savaş esnasında kargaşaya neden olabilirsiniz. Okçuları domine etmek çoğu zaman savaşları kazanmanız için yeterlidir.

Drain Upgrade: Quiver of Souls

Seviye Gereksinimi: 6
Drainlediğiniz düşmanlardan 4 Elf-Shot kazanırsınız.
Bu skill çoğu zaman Domination’dan daha kullanımı kolay görünüyor. Ancak ok toplamak için çok çeşitli yollar mevcut ve bu skilli bununla harcamayı sevmiyorum.

Drain Upgrade: Bright Lord’s Wrath

Seviye Gereksinimi: 18
Bir düşmanı drainlediğinizde canınız tamamıyla dolar ve Wrath kazanırsınız.
Wrath kazanımı önemli ama can doldurmak için farklı yollar mevcut ya da buradan gelen %40 da esasen hayli hayli yetebiliyor. Ben bu skillde Domination gitmeyi seviyorum.

Story Skill 2: Spectral Glaive

Glaive kullanarak çevrenizdeki düşmanlara saldırabilirsiniz.
Fellowship görevinden sonra açılıyor. Zaman zaman kullanımı kolay olduğu yerler var ama kullanmadan önce iyi düşünün. Kalabalık düşman gruplarına vurduğunuzda yüksek hasar verip onları yere deviriyor ama vuruşa hazırlanırken saldırıya açık hale geliyorsunuz.
Defenderlara karşı bilhassa kullanmak şart. Tek bir Glaive darbesiyle o çok güvendikleri kalkanlarını parçalayabiliyorsunuz. Ne yazık ki Captainlar tahta yerine metal kalkan taşıdığı onların kalkanları kırılamıyor.
Yine de Captainlara karşı da yeteri kadar iyi hasar veriyor. Ayrıca bu darbeye bağışık olan ya da nefret eden bir Captain özelliği bulunmadığı için rahatça kullanabilmeniz mümkün. Doğrudan saldıramadığınız Savage’leri de bununla yere yatırabilirsiniz.

Spectral Glaive Upgrade: Mighty Swing

Seviye Gereksinimi: 13
Glaive vurduğu her düşman için Might kazandırır.
Bu skillin açıklaması yanıltıcı. Çünkü Spectral Glaive’nin normal kullanımından da esasen Might kazanıyoruz. Bu skille bu Might kazanımı biraz artıyor.
Aynı zamanda skillin salınım animasyonunu değiştirir. Daha şık bir animasyona dönüştürür. Ancak hasarını artırmaz.
Bu skill son derece iyidir ama hiç de gerekli değil. Çoğu zaman Spectral Glaive kullanmıyorsunuz.

Spectral Glaive Upgrade: Deadly Striker

Seviye Gereksinimi: 20
Glaive’yi iki kat şarj ederek arka arkaya darbeler vurmanızı sağlar.
Ekstra ataklar ilk atak kadar güçlü değil. İlk atakta Defender’ı ıskalarsaız diğer ataklarınızı kalkanıyla bloke edebiliyor ve kalkanı parçalanmıyor. Açıkcası çok da kullanımı kolay bir skill değil diyebilirim. Belki bazı itemlerle kombo yapıldığında iş görebilir.

shadow-of-war-resim_2-bir-portal

Story Skill 3: Elven Rage

Her öldürdüğünüz düşman için Wrath kazanırsınız. 50 tane düşman öldürdüğünüzde Wrath barınız dolar. Farklı skiller ve ekipmanlar da Wrath kazanmanıza yardımcı olabilir.
Wrath barınız dolduğunda Elven Rage açarak zamanı yavaşlatabilir ve normal saldırılarınızı ölümcül ok atışlarına çevirebilirsiniz. Aynı zamanda Wrath açıkken sınırsız Might’a sahip olursunuz.
Seri bir biçimde düz saldırılar yaparak Celebrimbor’un çevredeki orkları temizlemesini sağlayabilirsiniz. Tavsiyem bir Might atağı yaparken aynı anda Celebrimbor’la da çevredeki orkları temizlemeniz ve Wrath barı bitmeye yakın bunu yeniden etmeniz.
Düz vuruşlarınız Elven Rage açıkken menzilli ataklar olarak sayılacaktır yani ok geçirmez bir düşmana karşı etki etmeyecektir. Bunun yerine Might atılımlerinizi kullanın.

Elven Rage Upgrade: Final Blaze

Seviye Gereksinimi: 15
Elven Rage bittiğine bir ateş patlaması yaratır.
Canlı bomba gibi bir şey oluyorsunuz. Zaten civardaki çoğu düşmanı öldürdüğünüz için bu pek işe yaramayabilir. Farklı taktiklerle toplu etmeye çalışabilirsiniz.

Elven Rage Upgrade: Freezing Burst

Seviye Gereksinimi: 23
Elven Rage bittiğine bir buz patlaması yaratır.
Orkları temizlemek için daha da etkisiz bir teknik ama sağ kalan bir Captain varsa ona karşı kullanmak mümkün.

Elven Rage Upgrade: Poisonous Wrath

Seviye Gereksinimi: 31
Elven Rage bittiğine bir zehir patlaması yaratır.
Bu da yine ateş patlaması gibi etkisiz kalıyor. Ancak düşmanın zaaflarını açığa çıkarmak gibi özel amaçlar için kullanmak mümkün. Buradaki 3 skillden birini seçmeniz tamamıyla sizin zevkinize kalmış.

Story Skill: Ringwraith

Her öldürdüğünüz düşman için Wrath kazanırsınız. 50 tane düşman öldürdüğünüzde Wrath barınız dolar. Farklı skiller ve ekipmanlar da Wrath kazanmanıza yardımcı olabilir.
Wrath barınız dolduğunda Ringwraith açarak sizin için savaşacak hayalet müttefikler çağırabilirsiniz. Ringwraith açıkken saldırılarınız normalden daha çok hasar verir ve daha fazla Might kazandırır.
Act IV’e geldiğinizde Elven Rage skilli yerini Ringwraith’e bırakır. Bu bir nebze güçsüzleştirir. Elven Rage gibi zamanı yavaşlatmaz ve vuruşlarınız ölümcül değildir. Ayrıca Might’ınız da sınırsız değildir. Skill bittiğinde çevredeki ölü orklar Undead olarak sizin tarafınızda savaşmak için dirilir.
Eğer bir özel silah upgrade’ine sahipseniz Ringwraith ile dirilen Undeadlar o silahlara sahip olacaktır, Raise Dead ile dirilenler değil. Raise Dead ile dirilenler de skillerinize bağlı olarak Lanetli ya da normal silahlara sahip olabilirler.

Ringwraith Upgrade: Flaming Weapons

Seviye Gereksinimi: ??
Ringwraith ile dirilen Revenantlar Ateşli silahlara sahip ollinkar.
Ateşli silahlar her zaman en fazla hasar verenlerdir. Ayrıca ateş sağa sola yayılır. Ancak Undeadların ateşe karşı zaafı vardır, bu ateşle kendilerini de öldürebilirler.

Ringwraith Upgrade: Poisoned Weapons

Seviye Gereksinimi: ??
Ringwraith ile dirilen Revenantlar Zehirli silahlara sahip ollinkar.
Zehirli silahlar da düşmanları ölürürken etkili olabilirler, zehirlenen düşmanlar patlayarak zehir bulutu oluşturarak diğerlerinin de zehirlenmesini sağlarlar. Ayrıca Undeadların zehre karşı bağışıklığı vardır ve bu patlamalarda etkilenmezler.

Ringwraith Upgrade: Cursed Weapons

Seviye Gereksinimi: 53
Ringwraith ile dirilen Revenantlar Lanetli silahlara sahip ollinkar.
Lanetli silahlar en az hasar verenlerdir ama orkları korkutup kaçırarak kısa zamanda alanı temizlemenize yardımcı olabilir.

Story Skill 4: Shadow Strider

Zıplarken ikinci bir zıplama yapmanızı sağlar.
Oyun sıçrayışlarınızı katı bir biçimde kontrol ediyor. Yani uçurumdan aşağı ya da bir lav havuzuna atlayamazsınız. Oyunun atlama yörüngesini çözerseniz bu skille çok isabetli sıçrayışlar yapabilirsiniz.

Shadow Strider Upgrade: Hammer of Eregion

Seviye Gereksinimi: 17
Üstünden atladığınız orklar oldukları yerde buz tutar.
Bu hoş bir skill ancak kötü yanları da var. Üzerinden atladığınız orkları dondurmak gerçekten çok hoş ama hata sonucu donmaktan nefret eden bir Captain’ın üzerinden atladığınızda sonuçlarına katlanmanız gerekecek. Bunu istediğiniz zaman kapatabileceğinizi unutmayın.

Shadow Strider Upgrade: Waters of Lorien

Seviye Gereksinimi: 26
Düşmanın üstünden atlamak yerine arkasına ışınlanırsınız. Focus harcar.
Sizi üzerinden atlatmayan, akrobatik hareketlerden ya da buzdan nefrete eden düşmanlara karşı aşırı derecede etkili. Tek kötü yanı focus harcıyor olması. Ama focus barınız kısa zamanda yenilenecektir. Focusunuz yokken bu hareketi kullanırsanız düşmanın üzerinden atlayıp Akrobasi nefretini tetikleyebileceğinizi unutmayın.

Shadow Strider Upgrade: Eagle’s Eyrie

Seviye Gereksinimi: 35
Düşmanın üzerinden atlarken havaya sıçrayıp Bird of Prey moduna girebilirsiniz. (Bird of Prey skilli açık olmalı tabiki.)
Çok cool ve sinematik görünen bir hareket. Eğer Eagle Sight upgrade’i de varsa uzun süre havada asılı kalabilir ve düşmanları rahatça öldürebilirsiniz. Talon Strike upgrade’ini tercih ettiyseniz yere inişinizi daha sert hale getirip çevredeki düşmanları stunlayabilirsiniz. Bu skilli kullanmak biraz beceri istiyor ama çok yüksek potansiyele sahip diyebilirim.

Story Skill 5: Call Followers

Yanınızda savaşması için askerler çağırabilir ve onları kumanda edebilirsiniz.
Oyun başında bu askerlerle rahatça Stealth Kill alabilirsiniz. Minas Ithil düştükten sonra Gondorian Warriors yerine 3 tane ork çağırır.
Bazı görevlerde bu skill kapalıdır. Bunun yerine Eltariel ya da Idril gibi isimlerle yan yana savaşabilirsiniz.

Call Followers Upgrade: Bodyguard

Seviye Gereksinimi: Görev Ödülü
İstediğiniz bir Captain’ı bodyguardınız olarak seçiğ istediğiniz zaman çağırabilirsiniz.
Bu skilli Brûz’dan sonra Domine ettiğiniz ilk Captain’da kullanabilmeniz mümkün.
Şüphesiz en iyi Call Followers skilli. İhtiyacınıza göre bir bodyguard seçip savaşa çağırabilir ve düşmanın zaafını tetikleyebilirsiniz. Ayrıca kuşatmalarda ve taht odası savaşlarında da yanınızda fazladan bir ork Captain’ı olması baya iyi.
Eğer bir bodyguarda atamadıysanız yine 3 tane dandik orkla karşılacaksınız.
Bodyguardlar bölgeler arasında sizi takip etmez. Her bölgede ayrı birer bodyguard atamanız gerekir.
Bir diğer sorun da bu skilli değiştirdiğinizde bodyguardınız sıfırlanır ve bu skilli belirlediğinizde tekrar bodyguard atamanız gerekir.

~ İzleyiciler Yükseltme Çağrı: Örümcekler Cluster

Seviye Gereksinimi: Tüm Shelob Memories’i Topla
Size yardım etmesi için 6 tane örümcek çağırır.
Bu örümcekleri isteğinize göre kumanda edebilirsiniz. Her örümceğin bir orku öldürebilme kapasitesi vardır. Sessiz giderken çok yararlı olsa da kolayte çok kullanımı kolay değiller. Ancak örümcekten korkan bir Captain’a karşı paha biçilemez bir skill.

~ İzleyiciler Yükseltme Çağrı: Demir Muhafız

Seviye Gereksinimi: Görev Ödülü – To Gorgoroth
Bir Hunter, bir Savage ve bir Defender çağırır.
Bu skill baya hayal kırıklığı. Siz ağır zırhlı sağlam Gondor askerleri beklerken tahta kalkanlı orklar geliyor. Kullanmak için hiç bir neden bulamıyorum.

shadow-of-war-skill-rehberi

 

Hikaye Beceri 6: Yüzbaşıya Hakim Ol

Bozguna uğramış bir Captain’ı domine edebilirsiniz. Sizden yüksek seviye Captain’ları domine edemezsiniz.
Tabiki çok kullanımı kolay bir skill. Ayrıca drain skillinden de bağımsız. Yani orklar için domination kapalı olsa da Captain’ları domine edebiliyorsunuz.
Genellikle bir Captain’ı domine etmek öldürmekten daha basittir. Daha çok canı varken yapabilirsiniz.
Ek olarak domine etmenin bazı ek özellikleri de bulunuyor. Bir orku Shaming yaparak onunla alay edebilirsiniz. Bu sayede 5 seviye kaybeder ve yeterince seviyesi düştüğünde domine edilebilir. Ayrıca Shaming yaparak Iron Will traitine sahip Captain’lardan bu traiti silme şansınız var. Shaming yapılan orklar bazı bağışıklıklarını kaybeder ve zaaflar edinirler.
Shaming yaparken Deranged olma riski de vardır. Bu durumda kişiliğinin büyük bölümünü kaybeder ve sürekli ağlayan bir bebeğe dönebilir.
Diğer yandan domine edilen Captain’ları isteğinize göre komuta edebilirsiniz. Bodyguard atayabilir, ajanlık yaptırabilir ya da diğer orkları öldürtebilirsiniz. Bunların çoğu Nemesis görevleri biçiminde gerçekleşir.

~ Kaptan yükseltme hakim: Takip yok

Seviye Gereksinimi: 23
Domine ettiğiniz orkların kafalarını patlatırsınız. Diğer orklar korkup kaçacaktır.
Domine ettiğiniz orkların pek bir yardımı dokunmuyorsa ya da onlardan kurtulmak istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Captain olmayan orkları öldürmek için kısa bir süre basılı tutun. Tuşa basmaya devam ederseniz ikinci bir uyarı görüntülenir ve domine ettiğiniz Captain’ları da öldürür. Bu biçimde ölen Captain’lar geri dirilemezler.

~ Hakim kaptan yükseltme: can

Seviye Gereksinimi: 29
Bir miktar can feda ederek çevredeki müttefiklerinizi iyileştirirsiniz. Kurtarılması gereken yaralı Captain’lara etki etmez.
İnsan ve elf dostlarınıza da yardım etki etmez.

~ Kaptan yükseltme hakim: Takip Enrage

Seviye Gereksinimi: 38
Bir miktar Wrath harcayarak çevrenizdeki Captain’larınızı Enrage hale getirebilirsiniz.
Bu savaş alanında büyük fayda sağlıyor ama ne yazık ki arena dövüşlerinde kullanamıyoruz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen