1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Microsoft ve Vodafone’dan Türkçe Konuşan Sesli Asistan: TOBi

Microsoft ve Vodafone’dan Türkçe Konuşan Sesli Asistan: TOBi

Türkiye’de hizmet veren 3 operatörden birisi olan Vodafone, Microsoft ile işbirliği yaparak, Türkçe olarak sohbet edebileceğimiz bir sesli asistan geliştirdi. Teknolojik altyapı olarak Microsoft’tan destek alınan asistan TOBi, Vodafone Kullanıcılarına sunulacak.

Sesli asistanlar konusu ile ilgili Google Asistan, Amazon Alexa ve Apple Siri gibi ana akım hizmetlerin yanısıra, farklı şirketlerin daha lokal girişimleri de bulunuyor. Vodafone, bu girişimlerden birisini gerçekleştirmek adına Microsoft ile beraber çalıştı.

Microsoft’un daha önce birçok dilde ve ülkede kullanılan doğal dil sentezleme teknolojisi LUIS’in kullanıldığı yapay zekâ, TOBi sesli asistanı için Türkçe’yi öğrendi. Türkçe’yi çeviri yoluyla anlayıp işleyen yapay zekâların aksine, TOBi ile daha organik ve doğal iletişim kurmak mümkün.

Tobi-bir-portal-min

Vodafone müşteri hizmetlerinde görevli olacak bu yapay zekâlı dijital asistan TOBi, fatura ödeme, tarife seçimi ve değişikliği gibi konulara dair tıpkı bir insan temsilci gibi hizmet verecek. TOBi’nin Türkçe diline özgü yapay zeka öğrenimi için önemli bir adım olduğunu söylemek mümkün.

İlgili Yazı

Sesli Asistanınız Gerçekte Kime Çalışır?

Microsoft Türkiye’nin çalışmalarıyla LUIS’e kazandırılan Türkçe becerileri, ilerleyen yıllarda diğer yerli yapay zekâ girişimlerinin de gelişmesini sağlayacak. TOBi, Türkçe metin okuma ve anlama gibi temel becerilerdeki gecikme süresi, çeviri işlemi yapılmadığı için çok kısa sürüyor. Türkçe, bu proje vasıtası ile LUIS için artık doğal bir dil olmuş vaziyette.

Tobi-2-bir-portal-min

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, “Bugün Vodafone ile hayata geçirdiğimiz chatbot projesi, sıradan bir iş birliği değil. Biz, iki global güç olarak el ele verdik ve Türkçemizi yapay zekâ çalışmalarında üst sıralara taşıyıp bizi gururlandıran bir projeye imza attık.” açıklamasında bulundu.

TOBi yakında Vodafone’un müşteri hizmetlerinde Kullanıcılara hizmet vermeye başlayacak. Asistan’a Vodafone Yanımda uygulamasından ulaşmak mümkün olacak. Her türlü prosedür sesli komutlarla gerçekleştirilebilecek.

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. vodafone önce altyapısındaki sorunlarını çözsün bi