1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Microsoft mail servisleri hacklendi!

Microsoft mail servisleri hacklendi!

microsoft-webmail-servisleri-hacklendi-bir-portal-min

Bilgisayar korsanları, Microsoft Webmail servisleri ile MSN ve Hotmail adresleri dahil olmak suretiyle internet tabanlı e-posta servislerini aylarca bir müşteri destek temsilcisinin kimlik bilgilerini kullanarak hackledi.

İlgili Yazı

Bir Hacker, 26 Milyon Kullanıcının Bilgilerini Satışa Çıkardı

microsoft-webmail-servisleri-hacklendi-1-bir-portal-min

Microsoft WebMail servislerinde hangi bilgiler var?

Etkilenen Kullanıcılara gönderilen e-postada Microsoft, bilgisayar korsanlarının e-posta adreslerine, konu e-posta satırlarına, klasör etiketlerine ve Kullanıcının iletişim kurduğu diğer e-posta adreslerinin adlarına erişebildiklerini ifade etti. Neyse ki ekler de dahil olmak suretiyle e-postaların içeriği ve şifreler çalınan veriler arasında değil.

Bilgisayar korsanları, 1 Ocak – 28 Mart tarihleri arasında meydana gelen güvenlik ihlallerini bir müşteri destek temsilcisinin kimlik bilgilerini tehlikeye atarak gerçekleştirdiler. Microsoft, bilgisayar korsanlarının kullandığı hesapları devre dışı bıraktığını açıkladı.

Microsoft, etkilenen Kullanıcıların daha çok spam e-posta alabileceği ve kimlik avı girişimlerinin daha sık olabileceği konusu ile ilgili uyardı. Etkilenen Kullanıcılar bu tür saldırılara karşı dikkatli olmalı ve e-postalarının bünyesinden çıkarma yapılmamış olsa dahi şifrelerini değiştirmeleri tavsiyeliyor.

Veri ihlalinde kaç Kullanıcının isabet ettiği ve saldırının arkasındaki bilgisayar korsanlarının kim olduğu belli değil. Microsoft, AB’nin veri koruma görevlisi için iletişim bilgilerini sunmuş olduğu için etkilenen hesapların en azından bir kısmının Avrupa Birliği’nden olduğu vurgulanıyor.

Microsoft internet posta servislerine yapılan saldırı, Ocak ayında keşfedilen çok daha büyük veri ihlallerinin devamı niteliğinde. Güvenlik incelemecisi olan Troy Hunt, “Collection No:1” adı verilen bir dosya buldu ve içerisinde toplam 12 ayrı klasörde 87 GB büyüklüğünde 21 milyondan fazla benzersiz şifre içeren 773 milyondan fazla kayıt bulundu.

İlgili Yazı

Neden düzenli olarak yeni bir router almalıyız?

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Haber Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen