İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. MediaTek’in yeni işlemcisi: Helio P65 duyuruldu

MediaTek’in yeni işlemcisi: Helio P65 duyuruldu

Huawei’nin 7 nm fabrikasyon süreci ile üretilenn orta düzey işlemcisi Kirin 810’u tanıtmasının üzerinden birkaç gün geçerken, mobil cihazlar için yeni bir orta düzey işlemci MediaTek’den geldi. Peki, Helio P65 özellikleri ile neler sunuyor?

İşlemcinin bilgilerina geçmeden önce, 12 nm fabrikasyon süreci ile üretildiğini belirtmek isteriz. Ayrıca MediaTek, Helio P65’in rakip işlemcilere gore daha iyi bir oyun deneyimi ve yüzde 25 daha çok performans sunduğunu belirtiyor.

MediaTek Helio P65 özellikleri

mediatek-helio-p65-ozellikleri-1

Sekiz çekirdekli işlemci: 2 GHz hızında çalışan iki adet yüksek performanslı Cortex A75 ve enerji verimliliği için altı adet Cortex A55 çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. Grafik gücünü ise 820 MHz hızında çalışan Mali-G52 GPU sağlıyor.

CorePilot teknoloji yardımıyla işlemcinin kaynak kullanımını çözümleme etmiş olduğu ve oyun oynarken maksimum performansı sunduğu belirtiliyor. Yapay zeka mevzusunda ise önceki nesil Helio işlemcilere kıyasla 2 kat daha performanslı olduğu belirtiliyor.

Bu sayede portre çekimleri benzer biçimde işlemlerde yapay zekanın gücünden faydalanılarak bokeh efektinin daha iyi bir halde çalışması sağlanıyor.

İşlemci 48 Megapiksel çözünürlüğünde tek ana kamerayı yada iki tane 16 Megapiksel çözünürlüğündeki çift kamera kurulumunu destekliyor. Ayrıca, görüntü işlemcisinin yüz tanımayı çok daha hızlı hale getirdiği belirtiliyor.

Tabi, derinlik idrak etme sensörü gibi ek kameralarda Helio P65 tarafınca destekleniyor. 8 GB RAM desteği bulunan işlemcinin desteklediği maksimum ekran çözünürlüğü ise 2520×1080 piksel.

İşlemci içerisinde yer edinen GNSS ve konumlandırma motoruyla özellikle GPS sinyalinin zayıf olduğu alanlarda rakip telefonlara kıyasla büyük bir avantaj elde edilmesi sağlanıyor. Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 ve FM Radyo işlemcinin desteklediği bağlantı teknolojileri arasında. MediaTek Helio P65’den güç alan telefonların ne zaman piyasaya çıkacağı şu anda bilinmiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen