İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik
  3. macOS için yeni güvenlik açığı bulundu

macOS için yeni güvenlik açığı bulundu

Yakın zamanda yeni işletim sistemini tanıtmış olacak olan Apple’ın işletim sistemi macOS emniyet açığı ile gündeme geldi. Yeni açık ile işletim sisteminin güvenliğinin korku altında olduğu söyleniyor.

MacOS sistem açığı ile gündemde

Apple, yeni bir Gatekeeper emniyet hatası ile uğraşıyor. Araştırmacı Filippo Cavallarin, saldırganların izin talebi olmadan kötü amaçlı yazılım yüklemesine izin verdiğini gösteren bir macOS emniyet açığı tespit etti. Gatekeeper, ağ paylaşımlarını izin kontrolleri gerektirmeyen ‘güvenli’ konumlar olarak kaydediyor. Hacker’ın tek yapması ihtiyaç duyulan, kullanıcıyı fena amaçlı uygulamayı açmaya ikna etmek.

macos-için-yeni-güvenlik-açığı-bulundu-2

Doğru bağlantıya sahip, fena amaçlı hazırlanmış bir ZIP dosyası, sizi otomatik olarak saldırganın haiz olduğu bir siteye yönlendirebilir. Bir belge dosyası olarak saklanan virüsün bir uygulamayı başlatması düzgüsel bir kullanıcının farkedilmiyor.

İlgili Yazı

Yeni BMW 3 Serisi güvenlik konusu ile ilgili iddialı!

22 Şubat’ta Apple’a bildirilen açığın, 10.14.5 güncellemesiyle çözülmesi umut ediliyor.

Normal şartlarda bu biçim güvenlik açıkları 90 gün arasında yeni güncellemelerle çözülüyordu. Bu sıkıntı çözümlenene dek macOS kullanıcılarının ZIP ve öteki dosya türlerinde dikkatli olması gerekiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen