İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Teknolojisi
  3. Laboratuvar Ortamında DNA Tabanlı Bir Bilgisayar Üretildi

Laboratuvar Ortamında DNA Tabanlı Bir Bilgisayar Üretildi

Araştırmacılar, bir elektronik bilgisayarlar gibi uygulama üretebilen DNA tabanlı kullanılabilir bilgisayar geliştirdiler.
Call Tech, laboratuvar ortamında DNA temelli çalıştırılabilir bir bilgisayar geliştirdi. Sistem DNA’daki 6 bitlik komutları kullanarak uygulama üretebiliyor. Diğer programlanabilir bilgisayarlar gibi bu da çoğu uygulama üretebilir yalnız şu an için 21 farklı uygulama üretilmiş halde.

Aslında işlemler için DNA kullanmak yeni bir olay değil, bedeninimiz bunu her an yapıyor. Ama genel olarak DNA bilgisayarları genel programlanabilir bilgisayarların aksine yalnızca belirli işlemleri yerine getirebiliyor.

İlgili Yazı

Intel İşlemcilerde Önemli Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

DNA, dört faklı kimYasaldan oluşan iki parçadan oluşuyor. Her bir parçayı, her bir basamağı bu dört kimYasaldan birinin oluşturduğu ortadan kesilmiş bir merdiven gibi düşünebilirsiniz. Her bir parça ona karşılık gelen bir parça ile birleşiyor. Araştırmacılar iki girdi ve iki çıktıdan oluşan ve mantık geçidi gibi davranan DNA iplikleri oluşturdular. Beş tane kapı birleşince altı girdi ve çıktıdan oluşan katmanlar oluşturuyor. Bir uygulama da bu altı bitlik katmanlardan oluşuyor.

dna-tabanli-bir-bilgisayar-uretildi-bir-portal-1

Bilgisayar, ‘sıra’ denilen 355 farklı parçayı birleştiren komutları oluşturuyor. Her biri hataları azaltmaya yardım eden, birbirine dolanmış çoklu DNA sıralarını kullanıyor. Ama hata oranı, elektronik bir bilgisayara göre daha yüksek. Ekip şimdiye kadar kopyalama, sıralama, sözcükleri ve üçün katlarını tanıma, herhangi yürüme, taraflı bir herhangi kaynaktan tarafsız seçenekler elde etme, lider seçme, hücresel özdevinir simülasyonu yapma, kararlı ve ya herhangi yollar saptama ve 63’e kadar sayma gibi işlemleri bu bilgisayar ile yapabiliyorlar. Her bir sıra başına hata oranı 3000’de 1’den daha az.

Derleyici gerekli girdileri aldıktan sonra bilgisayara çalışma komutu veriyor ve bir programın oluşması aşağı yukarı bir gün sürüyor. Bu süre size uzun gelebilir fakat elektronik bilgisayarlar da ilk üretildiğinde yavaştılar, günümüzdeki bilgisayar teknolojisine ulaşmaları zaman aldı. Belki bu gelişme de gelecek nesil bilgisayarların ilk adımı olur.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen