1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler!

Küresel ısınma tehlikesine karşı yüzen şehirler!

Küresel ısınma sebebiyle, Dünyanın birçok büyük kentinin su altında kalma riski bulunuyor. BM‘e sunulan yüzen kentler projesi ise bu vaziyete karşı bir önlem almanın yolunu arıyor.

Ekolojik çözümler sunan bir şirketin sunmuş olduğu projeyi Mimar Bjarke Ingels tasarladı ve BM‘e bu projeyi sundu. Peki yüzen kentler çözümü insanlığı nasıl hayatta tutacak?

Yüzen Şehirler su baskınlarına karşı nasıl bir çözüm sunacak?

Yüzen kentler tek bir yüzen ada yerine, birbirine bağlanan büyüklü küçüklü birçok adanın bir araya geldiği bir yapıda olacak. Oceanix City isimli projenin günümüz mega şehirlerinin 1,5 km açığına inşa edilmesi planlanıyor. Böylece herhangi bir felaket anında kentden basitçe ulaşım sağlanarak, yaşamsal faaliyetlerin devam etmesi sağlanacak.

Bu haliyle Kevin Costner‘ın başrolünü oynadığı Su Dünyası filmini hatırlatsa da, daha fazla ütopik bir geleceğin kenti yapısına sahip.

İlgili Yazı

Kanada’da Eriyen Buzulların Altından 40 Bin Yıllık Bitki Fosilleri Çıktı

Amaç Kasırga ve fırtına gibi suyun yükseldiği vaziyetlerde daha mobilize bir çözüm sağlamak. Aynı zamanda bu yüzen kent kasırgalara dayanacak biçimde tasarım edilecek. Adalar, okyanusa demirlenerek sabitlenebilecek ve ihtiyaca göre ayrılıp, birleştirilecek biçimde tasarlanacak.

Bu ütopik kentin en etkileyici yanıysa, deniz suyu mineral birikintilerinden kireç taşı oluşmasını sağlamak için biorock adında, ufak elektrik patlamaları sağlayan bir teknoloji kullanmayı tasarlıyorlar. Böylece kentleşme sebebiyle negatif etkilenen mercan resiflerinin güçlendirilmesi planlanıyor.

Adalar yalnızca yaşam merkezi olarak geliştirilmiş. Temel ihtiyaçlar ve alışveriş gibi ihtiyaçlar için elektrikli deniz motorlarıyla adaların merkezine geçmeniz gerekiyor. Adalar ihtiyaca göre yapboz gibi birleştirilip ayrılabiliyor.

BM her ne kadar bu projeye henüz onay verip desteklemese de, Bjarke Ingels‘in çözümünü gelecek için umut verici olarak görüyor.

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Yaşam Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen